שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הוצאות הממשלה חורגות מהתכנון: גדלו ב-6.2% מתחילת השנה לעומת תחזית של 4%
  הוצאות מערכת הביטחון עלו ב-5% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, בעוד שלפי התקציב המקורי היו אמורות לרדת ב-0.5%, הוצאות המשרדים האזרחיים עלו ב-6.6% בעוד שהיו אמורים לגדול ב-5.3% בלבד. עודפי הגבייה ברבעון הראשון של 2018 הם 700 מיליון שקל בלבד, מה שהקפיא את הרצון באוצר להפחית מסים

  הוצאות הממשלה גדלו מתחילת השנה ב-6.2% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, זאת בעוד לפי התקציב המקורי היו אמורים לגדול ב-4% בלבד.

   

  כחלון לא מוריד מיסים: "לא אסכן את המשק בגלל לחץ תקשורתי"

  הוצאות הביטחון ממשיכות לחרוג וההכנסות ממיסוי מקרקעין ממשיכות לרדת

   

  הוצאות מערכת הביטחון לבד עלו ב-5% בהשוואה לתקופה המקבילה, בעוד שלפי התקציב המקורי היו אמורות לרדת ב-0.5%, הוצאות המשרדים האזרחיים עלו ב-6.6% בעוד שהיו אמורים לגדול ב-5.3% בלבד. השימוש החורג בתקציב מעלה חשש כי אם יידרשו לעשות קיצוצים בהמשך לאור דרישות חדשות של הממשלה יהיה למערכת קשה להתמודד עימם.

   

  הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים (עד אפריל 2018) עמד על 1.8% כאשר יעד הגרעון השנתי עומד על 2.9% אולם במשרד האוצר מציינים כי גירעון מצטבר זה כולל את החודשים אוגוסט-אוקטובר 2017 בהם היו הכנסות מיסים חריגות (בעיקר בעקבות מבצע מס הדיבידנד שהעניק הנחה של 5%-8% על מס דיבידנד לבעלי מניות מהותיים באופן זמני והביא את החברות לרוץ ולחלק דיבידנדים), לכן החל מחודש אוגוסט 2018 צפויה עלייה בגירעון המצטבר 12 חודשים.

   

  כלל ההכנסות ממסים בחודש אפריל עמדו על 24.7 מיליארד שמבטאים (בניכוי שינויי חקיקה) עלייה של 6% בהכנסות ממסים. ניתוח אופי הגביה מעלה כי נרשמה עלייה גם בגביית ההכנסות ממסים ישירים וגם בגביית המסים העקיפים. כך למשל, ההכנסות ממס הכנסה (של שכירים, עצמאים וחברות) עמדו על 5.4 מיליארד שקל. עיקר העלייה מוסברת משומות שהוצאו למספר חברות.

  משה כחלון (צילום: מוטי קמחי)
  משה כחלון(צילום: מוטי קמחי)

  מניתוח הרבעון הראשון של 2018 עולה כי ישנה גבייה הגבוהה מהתחזיות ("עודפי גבייה") בהיקף כמעט זניח של 700 מיליון שקל בלבד, שמהווים 0.9% מסך הגבייה ברבעון, מה שהקפיא בשבועות האחרונים את הרצון באוצר להביא להפחתת מסים.

   

  במיסוי מקרקעין נרשמו הכנסות של 800 מיליון שקל - עלייה של 19% בהשוואה לאפריל שנה שעברה, הנובעת מעלייה של 29% במס שבח הנגבה ממכירת דירות להשקעה. במס רכישה נרשמה עלייה של 13%. עם זאת במשרד האוצר מציינים כי במצטבר מאז ינואר, נרשמה ירידה של 1% בגביית מיסוי מקרקעין בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה.

   

  במע"מ נרשמה עלייה של 5% בהשוואה לאפריל שעבר כך שסך הגבייה עמדה על 7.8 מיליארד שקל, לעומת זאת במס קנייה נרשמה ירידה של 7% בהשוואה לאפריל שעבר לאור ביטל מס קנייה על סלולריים ומוצרים אחרים וכן בעקבות הסטת השוק מייבוא סיגריות רגילות לטבק מגולגל עליו משולם מס קנייה נמוך בהרבה.

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים