שתף קטע נבחר

בוחרים את המדענים של העתיד

משרד החינוך ומרכז מדעני העתיד מקימים לראשונה נבחרת צעירה במדעים של תלמידים המסיימים כיתות ז' ועורכים בימים אלו מיונים. המטרה - להעניק לבני הנוער הכשרה מתקדמת וכלים איכותיים להגיע להישגים מרשימים

בשיתוף מרכז מדעני העתיד לקידום תלמידים מחוננים ומצטיינים

 

מדי שנה מתקיימות ארבע אולימפיאדות בינלאומיות לבני נוער וכל אחת מהן בתחום אחר: מתמטיקה, פיזיקה, מדעי המחשב וכימיה. השנה משרד החינוך (מינהל תקשוב ומערכות מידע) ומרכז מדעני העתיד מקימים לראשונה את נבחרת ישראל הצעירה במדעים. הנבחרת תתאמן כשנתיים על מגוון נושאים בתחומי המדעים ותרכוש השכלה מדעית רחבה לצד חשיבה יצירתית.

 

"משרד החינוך מקדם מצוינות והישגים, ואנו מייחסים חשיבות רבה ליצירת הדור הבא של נבחרות המדעים של ישראל", אומר מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב. "באמצעות זיהוי מוקדם והכשרה ממוקדת, כבר בגילאים הצעירים, ובאמצעות התמקצעות והידוק הידע שצברנו, נבחרות ישראל ימשיכו לקטוף הישגים בינלאומיים יוצאי דופן.

 

"נעמיד עבור הנבחרת הצעירה את כל הכלים הנדרשים, בכל רחבי הארץ, ונעניק הזדמנות שווה לכל תלמיד, מכל המגזרים. אני מברך את דור הנבחרות הבא על המאמץ וההשקעה, ומאחל להם הצלחה".

 

נבחרת המדעים (צילום: יח
המטרה - הישגים בינלאומיים יוצאי דופן(צילום: יח"צ)

להכשיר את דור העתיד

"חשוב לנו להכשיר את דור העתיד בגיל צעיר" משתף אלי פריד מנכ"ל מרכז מדעני העתיד. "במשך שנים תלמידי תיכון מישראל מייצגים את המדינה באולימפיאדות בינלאומיות למדעים. בעוד שעד עכשיו נפתחה התוכנית לתלמידים בכיתות הגבוהות, השנה החלטנו לפתוח קבוצה חמישית שמטרתה לחזק את הנבחרות הבוגרות".

 

מהיכן הגיע הרעיון ליוזמה מסוג זה?

"במסגרת הלימודים, דיברנו עם מדענים שונים ועם משרד החינוך ושאלנו מה בעיניהם הרכיבים להצלחה. קיבלנו תשובות שונות, רשימה ארוכה וזה הרכיב המשמעותי ביותר - להתחיל בגיל צעיר, היה המשמעותי ביותר, הקמת נבחרת עתודה לנבחרות הבוגרות".

 

ההכשרה לנבחרת העתודה תתקיים באוניברסיטת ת"א ומתאימה לדבריו של פריד לילדים שאוהבים מתמטיקה ומדעים. "אנחנו מחפשים ילדים עם תשוקה לתחום, שאוהבים מתמטיקה ומדעים, ילדים שאפשר לזהות אצלם פוטנציאל להצליח בתחרויות, תלמידים שיצליחו לפתור בעיות מורכבות, משום שאלו הם הכישורים שצריך כדי להצליח בתחרויות. המבחנים לנבחרת העתודה, יבדקו חשיבה יצירתית, איך פותרים בעיות מורכבות במשך זמן קצר".

 

מבחני המיון לנבחרת הצעירה מתקיימים בשני מועדים:  15 ו-24 במאי במאי בבתי ספר ברחבי הארץ ובהרשמה מראש. "הסיבה שנבחנים בבתי הספר היא כדי שתהיה נגישות לכל תלמיד להיבחן. כדי להיערך אליו, אני ממליץ להיכנס לאתר של משרד החינוך, אתר תרגול 'נבחרת ישראל צעירה במדעים' ולהתאמן על המבחן ולראות סוגי שאלות", אומר פריד.

 

נבחרת המדעים (צילום: יח
"יש יתרון לתלמיד שמתחיל לימודי מדעים בגיל צעיר"(צילום: יח"צ)

איך תעבוד התוכנית?

"בהתחלה ייחשפו התלמידים לתחומים השונים במדעי המחשב, כימיה, פיזיקה ומתמטיקה. לאחר מכן, יתחילו להתמקצע יותר, מי לכימיה ומי למדעי המחשב, תהליך שייקח זמן, כשבסופו נזהה את החוזקות שלהם, עד שיגיעו למיונים של הנבחרות הבוגרות, הם יהיו מוכנים להצליח במיונים בהמשך הדרך".

 

עוד מדגיש פריד כי אומנם מתחילים את הלימודים בכיתה ח' ומתאמנים עד סוף ט' במטרה לגבש קבוצה שתהיה החזקה ביותר בארבעת התחומים השונים באולימפיאדה, יחד עם זאת, אם יזהו כי התלמיד בשל ומסוגל להתחיל להתחרות בגיל צעיר יותר, והוא בעל פוטנציאל להתקבל, בוודאי שיקדמו אותו, יקפיצו קדימה.

 

אתגרי חשיבה מורכבים

"הקמת נבחרת ישראל הצעירה במדעים היא בשורה משמעותית, המעידה על ההכרה בחשיבות האתגר של מיצוי פוטנציאל תלמידי ישראל", אומר יו"ר מרכז מדעני העתיד, ד"ר שמשון שושני.

 

"מטרתנו המרכזית היא לייצר עבור התלמידות והתלמידים, המוכשרים והמצטיינים בתחומי המתמטיקה והמדעים, בית מקצועי ברמה הגבוהה ביותר, בו יעניקו להם הכשרה מתקדמת וכלים איכותיים להגיע להישגים. אנו גאים להיות שותפים בהובלת מהלך לאומי זה, שאנו מאמינים שיוביל להישגים אישיים ולאומיים".

 

"בשלוש השנים האחרונות עברנו מדעיכה לזינוק במתמטיקה ובמדעים לילדי ישראל", אומר שר החינוך, נפתלי בנט. "חיזוק וטיפוח מקצועות המדעים מהווים תשתית להמשך התעצמותה של מדינת ישראל כאומת הסטארט אפ. כלכלה חזקה ותעשייה מפותחת בעשורים הבאים הם תוצר של חינוך דור העתיד כבר היום.

 

"הנבחרת תקבל הכשרה מקצועית שתסייע לכל תלמיד ותלמידה למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם בפתרון אתגרי חשיבה מורכבים. תלמידי הנבחרת הם מיטב המוחות בהם התברכנו, גאווה להוריהם ולמערכת החינוך כולה".

 

בשיתוף מרכז מדעני העתיד לקידום תלמידים מחוננים ומצטיינים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יח"צ
לזהות פוטנציאל להצלחה בגיל צעיר
צילום: יח"צ
מומלצים