שתף קטע נבחר

יו"ר ועדת התכנון, המהנדס וה"מאכער": הוארך מעצר חשודים בשחיתות בבית שמש

יו"ר ועדת תכנון ובנייה בעירייה, משה מונטג, חשוד שקיבל שוחד תמורת קידום פרויקטים. מקורבו יצחק רבר, ששימש כראש מטה בחירות של ראש העיר הנוכחי, חשוד ששימש כ"מאכער" בעסקה. עמם עצור גם מהנדס העירייה דניאל צרפתי שחשוד בקבלת שוחד. גם היזם יישאר במעצר

בית המשפט דן אחר הצהריים (יום א') בבקשת המשטרה להאריך את מעצרם של החשודים בפרשת השחיתות בעיריית בית שמש. בית המשפט האריך בחמישה ימים את מעצרו של יו"ר ועדת התכנון ובנייה בעירייה, משה מונטג. לפי המשטרה, הוא חשוד בקבלת שוחד שתמורתו קידם פרויקטים בעיר.

 

במשטרה טענו כי בין היתר עסק מונטג בשינוי ייעודי קרקע בתמורה לקבלת השוחד. מעצרו של מהנדס העירייה, דניאל צרפתי, הוארך אף הוא בחמישה ימים. החשד נגדו הוא שקיבל שוחד וטובות הונאה בתמורה לקידום האינטרסים האישיים שלהם בתחום הבנייה בבית שמש. הוא קשור לשלושה אירועים שנחקרים בימים אלו. במשטרה טוענים שהוא בין חמשת הנחקרים הבכירים בפרשה.

 

מעצרו של היזם לייבל וולדמן, עסקן בקהילת סאטמר ומי שעומד מאחורי הפרויקט של "קרית יואל" בבית שמש, המכונה "הולילנד של בית שמש", הוארך בחמישה ימים. על פי החשד, הוא נתן שוחד בכדי לקדם את ענייניו.

עיריית בית שמש (צילום: יובל עוזרי, עמית שאבי)
אחד הפרויקטים המדוברים לצד הכניסה לעיריית בית שמש(צילום: יובל עוזרי, עמית שאבי)

המשטרה מייחסת לוולדמן פרשה אחת, אך חומר החקירה קושר אותו אליה בחשד סביר. בדיון השלישי הוארך בחמישה ימים מעצרו של יצחק רבר, שכונה על ידי היחידה החוקרת המאכער בעסקה. רבר הוא מקורבו של מונטג והוא שימש כראש מטה הבחירות של ראש העיר משה אבוטבול בשכונת רמת בית שמש בבחירות האחרונות.

 

מעצרו של עו"ד שלמה אייזנשטיין, עורך דין בתחום הנדל"ן בבית שמש, הוארך אף הוא בחמישה ימים. בא כוחו ביקש שלא לפרסם את שמו, אך השופט דחה בקשה זו. על פי המשטרה, עו"ד אייזנשטיין תיווך ונתן שוחד לגורמים בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר, בכדי לקדם פרויקטים שהוא קשור אליהם.

 

מעצרו של דוד תפילינסקי הוארך עד יום שלישי. תפילינסקי הוא מקורבו של ראש העיר בית שמש משה אבוטבול, ועומד לדין בפרשת הזיופים בבחירות בעיר. בשנת 2016 מונה כנציג הציבור מטעמו של אבוטבול בוועדת תכנון ובנייה. המשטרה טוענת כי הוא שימש כמגשר בין קבלנים לבין שאר החשודים. העבירה שבה חשוד תפילינסקי הוא תיווך לשוחד. כמו כן,הוארך בשלושה ימים מעצרו של אלברט אסולין, שלו מיוחסת פרשייה אחת מלפני כמה שנים.

 

עורכי הדין טל גבאי ויהודה פריד שמייצגים את עו"ד אייזנשטיין מסרו בתגובה: "לצערנו היחידה החוקרת בחרה לכנות את התיק במסגרת דיון המעצר כ'הולילנד 2', זאת על אף העובדה שמדובר בטענות ישנות וממוחזרות, שפורסמו בעבר ואף נבדקו על ידי מבקר המדינה ולא הולידו דבר. אנחנו סבורים שבדיקה מהירה ופשוטה תוכיח שמרשנו פעל ללא רבב".

 

עורכי הדין יהודה פריד וטל גבאי ()
עורכי הדין יהודה פריד וטל גבאי

 

עורכת הדין שרון כהנא המייצגת את לייב ולדמן מסרה: "הוא לא עבר כל עבירה. מדובר באירוע ישן וממוחזר העוסק בהיתר שניתן טרם מעורבותו של ולדמן שפעל מתוך שליחות וכנאמן של העמותה של חסידי סאטמר. לייב ולדמן פעל באופן נכון וראוי ומכחיש את כל החשדות ומציג את עמדתו לחוקרים". 

 

החקירה הסמויה הפכה לגלויה

הלילה עצרה המשטרה עשרה חשודים - בהם בכירים בעירייה - ועיכבה לחקירה אדם נוסף בחשד לקבלת שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים. חיפושים נערכו בבתיהם ובמשרדיהם. בין היתר נחקר החשד שקרקע ציבורית שהייתה מיועדת להקמת מבנה תורני הוסבה לבניין מגורים. במשטרה הגדירו את הפרשה כ"הולילנד" של בית שמש - על-שם פרשת השחיתות המפורסמת מירושלים.

 

החקירה מנוהלת על ידי משטרת ישראל בשיתוף פעולה עם חקירות מס הכנסה ירושלים ברשות המסים ובליווי פרקליטות מחוז ירושלים ומתמקדת בתופעת השחיתות הציבורית. מהמשטרה נמסר כי על פי החשד, "הבכירים בעירייה קיבלו לכאורה במסגרת תפקידם טובות הנאה שוות כסף בתמורה לקידום תועלתם של אחרים וזאת בניגוד לחוק".

 

עוד נמסר כי "במסגרת הלחימה הסדורה של משטרת ישראל נגד עבירות הנוגעות לטוהר המידות ושחיתות ציבורית ומעיבות על ניהול שגרת חיים תקינה לאזרחים נורמטיביים, ונוכח ראיות שהעלו חשדות לכאורה לביצוע עבירות נוספות, פתחו הבוקר היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433 ורשות המסים בחקירה משותפת גלויה, בתום תקופה ארוכה במהלכה התבצעה פעילות סמויה".

 

ראש העיר בית שמש, משה אבוטבול, אמר בעקבות המעצרים של בכירים בעירייה: "שמעתי בצער על המעצרים הלילה. מהיכרות עם חלק מהעצורים, אני בטוח בניקיון כפיהם. העירייה סומכת על רשויות החוק שיסיימו את החקירה בהקדם, בתקווה ובציפייה לחפותם של העצורים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל עוזרי, עמית שאבי
הפרויקט המקושר לעיריית בית שמש
צילום: יובל עוזרי, עמית שאבי
מומלצים