שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   הארגון שמסייע לרוכשי דירות לגייס הון עצמי
   עליית מחירי הדירות והגבלת שיעור המשכנתא מקשות על רוכשי דירות רבים לגייס את ההון העצמי הנדרש, שלעיתים מגיע למאות אלפי שקלים. מיזם "אחים לבית" מנסה לסייע בייעוץ, ולעיתים גם בהלוואה ללא ריבית. "להרבה משפחות חסר ידע בסיסי ביותר"

   כשנתנאל פרץ עלה לארץ מצרפת, הוא הציב לעצמו מטרה - לבנות בית במדינת ישראל. מאז חלפו כמעט 15 שנים, נתנאל כבר נשוי ואב לתאומים בני שש. החלום לקורת גג הפך כבר מזמן לצורך קיומי בחייו.

    

    

   נתנאל הבין שלא יוכל להרשות לעצמו לרכוש דירה בארץ, מבלי שיאלץ לשאת תשלומי משכנתא שלא יאפשרו לו להתקיים. מעבר לכך, הוא התקשה להשיג את ההון העצמי הראשוני הנדרש, בשיעור של 25% ממחיר הדירה, כדי לגשת לבנק ולבקש משכנתא.

    

   "כשהפכנו למשפחה, הצורך במקום משלנו הפך למשמעותי יותר. אבל גילינו שקניית דירה היא מאוד מורכבת. לא מצאנו את ההון הראשוני שדרשו בבנקים והתחלתי לחפש פתרונות", מספר נתנאל.

    

   אחרי חיפושים רבים הוא הגיע לתוכנית "אחים לבית" של "האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית", המעניקה סיוע והכוונה לזוגות צעירים המתקשים להגיע לדירה.

    

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
   (צילום: shutterstock)

   "מאז שנרשמנו לתוכנית אנחנו מקבלים ליווי צמוד שכולל שיחות על בסיס שבועי ועדכון מצב. אנחנו עוד בשלבים ראשוניים, אבל מקווה שבאמצעות התוכנית נצליח לרכוש בית משלנו ולהפסיק לרדוף אחרי שכר דירה".

    

   הסיפור של נתנאל נפוץ למדי. ניתן לומר כי חלק נכבד מדור שלם של ישראלים מחפש את דרכו לדירה בקושי רב. אחרי נסיקה של שנים במחירי הדירות, בה בעת שבנק ישראל מטיל שלל הגבלות על לקיחת המשכנתא וכן דרישה להון עצמי מינימלי של לפחות 25% ממחיר הדירה - הקשיים הם רבים.

    

   "רכישת דירה מאפשרת יציבות פיננסית ועצמאות כלכלית בטווח הרחוק", מסביר ראש תכנית אחים לבית, דוד בנג'ו. "מהלך כזה דורש ידע והתנהלות נכונה, כאשר לא כולם מודעים לכך. יש הרבה בעלי אינטרסים בדרך לרכישת דירה. מכיוון שכל הסיוע שלנו הוא ללא תלות בשום גוף בעל אינטרס, אני לא מחויב לאיש מלבד ללקוח הפונה לעזרה".

    

   מה זה כולל?

   "אנחנו מסייעים קודם כל בייעוץ והכוונה. זה כולל הרבה יותר מיועץ משכנתא. זה לתפור חליפה למשפחה לפי היכולות שלה. לבדוק מה המסוגלות שלה ובהתאם לחפש בית מתאים. להרבה משפחות חסר ידע בסיסי ביותר. חסר מישהו שילווה אותם. במקרה הצורך, אנחנו מסייעים גם בכסף, וכל זה ללא תשלום".

    

   לכמה משפחות סייעתם. האם כולם קיבלו גם סיוע כספי?

   "מתחילת השנה פנו אלינו 600 משפחות. הענקנו ייעוץ והכוונה ליותר מ-200 משפחות, מתוכן 20 משפחות קיבלו גם סיוע כספי בהלוואה ללא ריבית, עד לסכום של 100 אלף שקל.

    

   "יש לנו קריטריונים מאוד ברורים למי לסייע. מי שיכול להשיג אשראי בשוק החופשי, ואנחנו נשלח אותו לשם. סיוע כספי ניתן רק למשפחות שעומדות בקריטריונים ובלעדינו לא יהיה להם בית".

   דוד בנג'ו ()
   דוד בנג'ו
    

   לדברי בנג'ו, המשפחות שקיבלו סיוע רכשו בית בסכום כולל של 1.2-1.5 מיליון שקל. לדבריו, כל מי שלא קיבל סיוע בכסף, קיבל הכוונה מלאה תוך שיקוף האפשרויות במסגרתן להשיג אשראי משלים להון העצמי ממקורות אחרים, ברוב המקרים, באמצעות הבנקים.

    

   גם הון עצמי של 5% קשה לגייס

   האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית היא חברה לתועלת הציבור שהוקמה בשנת 1990 על ידי פרופ' אליעזר יפה, כגוף למתן הלוואות ללא ריבית לעולים חדשים. עם השנים הרחיבה האגודה את פעילותה לכלל האוכלוסיות בישראל, וכיום מעניקה הלוואות למשקי בית ועסקים. בשנה שעברה האגודה החלה כאמור בתוכנית 'אחים לבית' המסייעת לצעירים ישראלים בתהליך הרכישה של הדירה הראשונה.

    

   הארגון מלווה גם את "תוכנית החומש" הממשלתית, שנועדה לסייע למשפחות בני העדה האתיופית. במסגרת התוכנית, שהרישום לסבב השני שלה החל בימים אלו,  כ-250 משפחות מבני העדה זכאים מדי שנה להלוואה של עד 600 אלף שקל בתנאים מועדפים. בין היתר התנאים כוללים 10 שנים ראשונות ללא ריבית (הצמדה בלבד) וב-15 השנים שלאחר מכן נגבית ריבית בשיעור של 2% בלבד על ההלוואה. בנוסף ההון העצמי המינימלי הנדרש מאותן משפחות עומד על 5% בלבד (לעומת 25%), כאשר המדינה למעשה ערבה הלוואה מהבנק.

    

   אסנת הגיעה לארגון לאחר שזכתה בתוכנית החומש של משרד השיכון. למרות ההטבות המפליגות שמציעה התוכנית, אסנת ובעלה לא הצליחו למצוא את המשאבים הכלכליים הנדרשים למימוש הזכייה. "רצינו להישאר לגור בעיר שלנו, אבל לא מצאנו דירה שמתאימה לדרישות תוכנית החומש, כבר החלטנו לוותר, ואז נוצר קשר עם הארגון", היא מספרת.

    

   "מתן, אחד מארבעת המדריכים המלווים את המשפחות, ליווה אותנו מאז באופן צמוד, הסביר לנו מה האפשרויות שלנו מול הבנק, עזר לנו לקבל החלטות כספיות שקשורות לדירה ויחד איתו הגענו למסקנה שכדי לא להיכנס לחובות כלכליים כדאי לנו לקנות בית שמתאים ליכולת הכספית שלנו, ביישוב אחר".

    

   לדבריה, "אנחנו עתידים להיכנס לשם בחודש אוגוסט. למרות שזה לא היישוב שרצינו בהתחלה, אנחנו שמחים מאוד. ההרגשה שבקרוב יהיה לנו נכס ביד, מקום משלנו שבו לא נהיה תלויים בבעל דירה שמחליט להעלות מחירים או להחליף דיירים מביאה לנו הרבה נחת".

    

   לא מעט מהפונים לארגון הם זוכי תוכנית מחיר למשתכן. "הזכייה הזו מגיעה פתאום, כשהזוכים הם נטולי הון עצמי", אומר בנג'ו ומוסיף כי החיבור בין המיזם "אחים לבית" שהוקם לפני כשנתיים, לאגודה, הוא טבעי, והיכולת הכלכלית של האגודה כגוף פילנתרופי מבוסס ביחד עם הרעיון של המיזם הוא "שילוב מנצח".

    

   לדבריו, ככל שייגדל הביקוש לסיוע והכוונה, כך גם יגדיל הארגון את המשאבים כדי להרחיב את הפעילות.

    

   יש לציין כי במסגרת הפעילות הכוללת של האגודה, היא חילקה עד היום כבר למעלה מ-70 אלף הלוואות ללא ריבית בסכום מצטבר של למעלה ממיליארד שקל.

    

   "תוכנית אחים לבית מאפשרת למשפחות לרכוש דירה ראשונה תוך ניתוח פיננסי של מצבם וליווי אישי מקצועי שמראה להם את הדרך הנכונה לדירה", מסכם שגיא בלשה, מנכ"ל האגודה. "במקרים רבים אנחנו פשוט מונעים מהם טעויות בהתנהלות הפיננסית שעשויות להיות בעלות השלכות קשות על עתידם".

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים