שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מרוץ הג'ירו: 300 אלף שקלים לפח - עקב תעמולת בחירות אסורה

  עלון פרסומי על מרוץ ה"ג'ירו ד'איטליה'" הודפס יחד עם ברכות ותמונות של שר התיירות ושרת התרבות והספורט. היועמ"ש הורה לגנוז את העלון, נוכח פסיקה שלפיה מדובר בתעמולת בחירות אסורה. לפיכך הדפיסו שוב את העלונים ללא ברכת השרים

   

  העלון הג'ירו ג'ירו ד'איטליה ()
  העלון שנגנז וזה שפורסם
   

  היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הורה לגנוז עלון פרסומי במליון וחצי עותקים שהפיק והדפיס משרד התיירות לרגל אירוע הג'ירו דה איטליה, רק בשל העובדה שהופיעה בהם ברכה כתובה של שר התיירות יריב לוין ושרת התרבות והספורט מירי רגב - שנחשבת תעמולת בחירות. תחת זאת נאלץ משרד התיירות להדפיס מחדש את העלון, ללא ברכת השרים, ובמקומה הודפסה תמונה של רוכב אופניים. החלטה זו עלתה למשלם המסים כ-300-250 אלף שקלים.

   

  טיוטת העלון הפרסומי המקורי כללה תמונות השרים לוין ורגב שעומדים בראש המשרדים הראשיים השותפים בהבאת אירוע הג'ירו לישראל. ואולם, לוין הטיל וטו על פרסום התמונות והורה להסירן. העלון היה אמור להיות מופץ במליון וחצי עותקים בעיתוני סוף השבוע ובו גם מידע לציבור על האירוע, פירוט המסלולים שבהם ירכבו רוכבי הג'ירו. באותו עלון הזמינו לוין ורגב את הציבור לבוא ולצפות ברוכבים, לקחת חלק בחוויה החד פעמית ולבקר באתרי התיירות בהם עובר המסלול. נוסח העלון עבר את אישור כל היועצים המשפטיים הרלוונטיים.

   

  אלא שביום רביעי, 18 באפריל, פורסמה החלטת יו"ר ועדת הבחירות, שופט בית המשפט העליון חנן מלצר. הוא קבע כי יש לאסור על המשך שידור התשדיר שבו מזמינה שרת התרבות את הציבור לאירועי יום העצמאות ה-70. בכך הפך למעשה מלצר את חוות דעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שקבע כי לא מדובר בתעמולת בחירות אסורה.

   

  בעקבות ההחלטה פנו אנשי משרד המשפטים אל נתן בן יקיר, היועץ המשפטי של לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"ם) שהייתה אחראית על עיצוב העלון, והבהירו כי נימוקי ההחלטה לגבי תשדיר הרדיו והיותו "תעמולת בחירות" נכונים גם לגבי הזמנת הציבור על ידי השרים באמצעות פרסום בעיתונות.

   

  הג'ירו ד'איטליה בדרום    (צילום: תומר מלארון וסייקלינג אקדמי)

  הג'ירו ד'איטליה בדרום    (צילום: תומר מלארון וסייקלינג אקדמי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  במשרד התיירות לא האמינו למשמע אוזניהם. התברר כי העלון כבר הודפס יום קודם לכן, ביום שלישי, לפני ההחלטה של השופט מלצר. משמעות ההחלטה היא להשליך לפח מליון וחצי עלונים שכבר הודפסו והיו אמורים להישלח למערכות העיתונים לקראת הפצתם בעיתוני סוף השבוע.

   

  מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי פנה במכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה והבהיר כי הדפסה מחדש של העלון ללא דברי השרים תגרום לבזבוז כספי ציבור. עוד טען המנכ"ל כי אין להשוות בין תשדיר ברדיו שנעשה בקולו של שר לבין עלון מודפס אשר חלקם של דברי השרים בו הוא משני ושולי ומהווה אך שמינית מהיקף הפרסום כולו. הוא הסביר כי אי הפצת העלון עלולה לגרום מצב בו לא יגיעו אזרחים לעודד את הרוכבים לאורך מסלולי הרכיבה ובמצב דברים כזה האירוע ייחשב ככישלון ויוצג כך בכל העולם.

   

  הפנייה של הלוי לא עזרה והיועץ המשפטי לממשלה עמד על כך שהעלון יודפס מחדש ללא דברי השרים - מה שקרה בסופו של דבר.

   

  העלון הודפס מחדש בכמליון עותקים והנזק הכספי נאמד בכ-300-250 אלף שקלים. ממשרד התיירות נמסר בתגובה: "כחלק מפרויקט הבאת הג'ירו לישראל התחייב משרד התיירות להפיץ פנייה רשמית לאזרחי ישראל לבוא ולצפות במרוץ, כפי שנהוג באירופה. לאור זאת ובהמלצת גורמי המקצוע, הוכן עלון שכלל גם פניה קצרה של שר התיירות ושרת התרבות והספורט לציבור להשתתף באירוע. העלון קיבל את כל האישורים המשפטיים הנדרשים לפרסומו. לאחר הדפסת העלון נדרש המשרד לגנוז אותו בשל הצו של השופט מלצר.

   

  "זאת, אף שמנכ"ל משרד התיירות התריע מבעוד מועד כי גניזת העלון לאחר שפירסומו כבר אושר תגרום להוצאה מיותרת".

   

  ממשרד התרבות והספורט נמסר: "משרד התיירות ביקש להפיץ חוברת לקראת אירועי הג'ירו דה איטליה ופנה למשרד התרבות והספורט כמי שריכז את עבודת המטה הממשלתית, כדי שהשרה רגב תצרף ברכה מטעמה למשתתפים. משרד התרבות והספורט אינו מכיר את ההתנהלות של משרד התיירות מול משרד המשפטים, אך הוא סומך את ידיו על שיקול הדעת של משרד התיירות שפעל כנדרש".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים