שתף קטע נבחר

הוואי: נחשולי לבה בגובה 70 מטרים, 26 בתים נהרסו

הרשויות בהוואי דיווחו כי לפחות 26 בתים נהרסו בעיירה לילאני אסטייטס על ידי נחשולי הלבה שגלשו מהתפרצות הר הגעש קילוואה. אתמול היה לתושבים רגע נחת כשקיבלו 10 שעות כדי להציל חפצים מהבית. אחת התושבות: "כל מה שאפשר לעשות זה להתפלל"

לפחות 26 בתים נהרסו בעקבות נחשולי הלבה שיצאו בעקבות התפרצות הר הגעש קילוואה באי המרכזי של הוואי. כך דיווחו הלילה (ב') הרשויות במדינה. לפי המדענים, הלבה התפרצה לגובה של 70 מטרים.

נחשול לבה מתקרב לבית בהוואי (צילום: EPA)
בית שכוסה על ידי נחשול לבה. 26 בתים נהרסו(צילום: EPA)

נחשול לבה מתקרב לבית בהוואי (צילום: EPA)
הנחשול מתקרב לבתים(צילום: EPA)

הר הגעש קילוואה עדיין פעיל (צילום: EPA)
הר הגעש קילוואה. עדיין פעיל, לבה בגובה 70 מטרים(צילום: EPA)

הרשויות בהוואי דיווחו כי הבתים ההרוסים נמצאים בעיירה לילאני אסטייטס. הם הוסיפו כי בעקבות התפרצות הר הגעש נפערו סדקים ברחובות ובכבישי העיירה שדרכם נפלטים גזים רעילים ואדי קיטור. "מספר הבתים עוד יכול להשתנות", אמרה דוברת המחוז ג'נט סניידר. "זה קורע לב".

 

רגע של נחת היה אתמול לתושבים, שעדיין לא יודעים מתי יוכלו לחזור לביתם. למשך עשר שעות ניתנה אפשרות לכאלפיים תושבים לחזור לבתיהם כדי לקחת חפצים יקרי ערך, תרופות וחיות מחמד שנשכחו. זאת בעקבות הפוגה קלה בפעילות הגעשית. עם זאת, חלק מהשכונות נותרו מחוץ לתחום בשל גזים רעילים. 

תושבים חוזרים לעיירה (צילום: AFP)
מחכים להיכנס בחזרה לקחת חפצים מהבית(צילום: AFP)

תושבים חוזרים לעיירה (צילום: EPA)
מעמיסים ובורחים מהלבה(צילום: EPA)

אמבר מקואקיין, מורה ואם חד הורית לשניים, סיפרה שביתה בעיירה נהרס על ידי נחשולי הלבה. לדבריה, ביום שישי נפער מול ביתה סדק. "היו אדים שעלו מרחבי החצר, אבל הכל היה נראה בסדר", היא סיפרה. בשבת בבוקר, אחרי שעזבה את הבית, היא קיבלה התרעות ממערכת האבטחה על כך שחיישני האבטחה הופעלו ומאוחר יותר אישרו לה באופן רשמי שהלבה כיסתה את כל הרכוש שלה בבית.

 

מקואקיין גדלה באזור וגם הוריה גרים בעיירה: "הר הגעש והלבה תמיד היו חלק מחיי. זה הרסני, אבל אני אשלים עם זה". ילדיה עדיין לא מבינים את הסיטואציה. "הבן שלי לא מפסיק לשאול אותי 'אמא, מתי חוזרים הביתה?'".

לבה על הכביש (צילום: EPA)
הלבה על הכביש. "זה הרסני אבל אני אשלים עם זה"(צילום: EPA)

הלבה ברחובות העיירה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

"כמתווכת אני יכולה להגיד שאנשים עוברים לגור כאן הם חושבים שזה גן עדן והם לומדים שזה משהו אחר לגמרי", אמרה ג'סיקה, מתווכת בת 47. "זה מקום יפהפה לגור בו, אבל לא לבעלי לב חלש".

 

האמונות המסורתיות של תושבי הוואי אומרות שההחלטה מתי יוכלו לחזור לבתיהם תלויה בפלה, אלת הר הגעש שמתגוררת בקילוואה. "מה אפשר לעשות? אין לך שליטה על כלום", אמר סטיב קלאפר שנמצא כעת בבית מחסה. "פלה היא הבוסית, אתה יודע?". קלאפר נאלץ להכניס את אמו החולה, בת 88, למכונית ולעזוב את הבית אחרי ששמע רעש מבשר רעות מאחורי הבית. עם זאת, הוא מאמין שראה את גג ביתו עדיין עומד בתצלומי אוויר מהאזור.

 

במחסה נמצאת גם שרי מקארתור שתוהה מה יעלה בגורל חוות אגוזי המקדמיה שלה, שאחד היבולים הראשונים של השנה היה אמור להיקטף השבוע. "אם אנחנו נאבד את החווה שלנו, אנחנו לא יודעים לאן נלך. אנחנו נאבד גם את ההכנסה שלנה וגם את הבית בו זמנית", היא אמרה. "כל מה שאפשר לעשות זה להתפלל, לקוות ולנסות לדלות כמה שיותר מידע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
התפרצויות געשיות בעיירה בהוואי
צילום: EPA
מומלצים