שתף קטע נבחר

בבית היהודי מחכים לרוב על פסקת ההתגברות: "כחלון משטה בציבור"

אתמול אמנם אישרה ועדת השרים את ההצעה, אך כעת מבינים בבית היהודי שכדאי להמתין עם החקיקה בכנסת עד שיובטח רוב. למתקפה של כחלון השיבו: "התחלנו בהובלת פתרון. הוא צריך לעמוד בהתחייבותו"

סערת פסקת ההתגברות נמשכת: בבית היהודי אמנם הצהירו כי יביאו את ההצעה, שאושר בוועדת השרים, לאישורה של הכנסת בשלוש קריאות במהירות. אך הבוקר (ב') הבהירו כי ימתינו עד שיתבסס רוב של ח"כים שיתמכו בה. זאת לאחר ששר האוצר משה כחלון הודיע כי מפלגתו תתנגד לחוק שעבר פה אחד בוועדת שרים לחקיקה. בתגובותיו כיוון כחלון לשר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד כשאמר בין היתר: "עצוב לראות איך חבורת קיצוניים לוקחת את תושבי דרום תל אביב כבני ערובה בשביל מאבק על כמה מנדטים וכותרות בעיתונים". בבית היהודי טוענים: "הוא משטה בציבור, אם רצה להגיע להסכמות - בבקשה שיגיע. יש זמן".

 

השר כחלון לא נכח בוועדת השרים שהצביעה על החוק, כיוון שערך סיור בדרום. ואולם השר יואב גלנט מכולנו הצביע בוועדה בעד ההצעה. בתום הישיבה הודיע כחלון כי מפלגתו תתנגד לחוק כשיגיע להצבעה במליאת הכנסת ותקף את בנט ושקד, שקידמו יחדיו את החוק: "העברת החוק בוועדת שרים לחקיקה היא הפרה של ההסכם הקואליציוני ופגיעה בשלטון החוק. סיעת כולנו תמשיך להיאבק נגד חקיקת פסקת ההתגברות. לא ניתן לגורמים קיצוניים להוביל את סדר יומה של מדינת ישראל", אמר כחלון והוסיף: "אמרנו בשבועות האחרונים שאנו מוכנים לייצר דיון רחב על הסדרת היחסים בין בית המשפט לכנסת, זהו מהלך שיש לעשות בהסדרה לאחר שנים שהנושא לא טופל, ולא בקיצוניות ובחד צדדיות כפי שנעשה".

משה כחלון בנימין נתניהו ונפתלי בנט (צילום: דנה קופל, AFP, רויטרס)
משה כחלון בנימין נתניהו ונפתלי בנט(צילום: דנה קופל, AFP, רויטרס)
 

‏גורמים בבית היהודי ענו לכחלון והסבירו: "אתמול התחלנו בהובלת פתרון. הוא צריך לעמוד בהתחייבותו לתושבי דרום תל אביב".

 

השרים הצביעו אתמול על ההצעה של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) להוספת "פסקת ההתגברות" לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. התיקון לחוק יאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שנפסל על ידי בג"ץ ברוב של 61 חברי הכנסת.

 

ההצבעה בוועדת שרים לחקיקה התקיימה למרות בקשתו של ראש הממשלה לדחותה בשבוע נוסף במטרה לקיים שיחות בין השותפות הקואליציוניות ולהגיע להסכמות בנושא. בעוד בנט ושקד תמכו לכל אורך הדרך ברוב של 61 חברי כנסת, במערכת המשפט הבהירו כי רוב של 70 לפחות הוא המקובל עליהם. כחלון אמר כל העת כי יתמוך רק במתווה שיהיה מקובל על כל הגורמים הרלוונטיים, וכעת, כאמור, הודיע כי מפלגתו תתנגד לחוק בהצבעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל, AFP, רויטרס
נתניהו, כחלון, בנט
צילום: דנה קופל, AFP, רויטרס
מומלצים