שתף קטע נבחר

"אם אסד ייתן לאיראן לפעול מסוריה - זה יהיה סופו"

בצל החשש מפני תגובה איראנית לתקיפות בסוריה, שר האנרגיה וחבר הקבינט יובל שטייניץ שיגר איום ישיר בחיסול היושב בארמון הנשיאות בדמשק. "אסד צריך להבין שיש למעשיו תג מחיר", אמר שטייניץ באולפן ynet. על היערכות העורף למלחמה אפשרית בצפון: "אין מוכנות מוחלטת"

 

שר האנרגיה וחבר הקבינט יובל שטייניץ (הליכוד) מאיים בחיסול הרודן הסורי. שטייניץ אמר היום (ב') בריאיון לאולפן ynet כי "אם נשיא סוריה בשאר אסד ימשיך לתת לאיראנים לפעול משטח סוריה - הוא צריך לדעת שדמו בראשו וזה יהיה סופו. נמוטט את משטרו". על היערכות העורף למלחמה אפשרית בצפון אמר: "אין מוכנות מוחלטת".

 

אתמול דווח כי איראן עלולה להוציא לפועל, כנראה בקרוב, את פיגוע הנקמה שעליו התחייבה בעקבות תקיפת בסיס T4 בחומס המיוחסת לישראל. מאחר שחיזבאללה אמור להיות מעורב בביצוע מטח הטילים לעבר בסיס צבאי בשטח ישראל החליט כנראה קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, יחד עם מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה חאג'י זאדה, לדחות את מטח הטילים ליממה שאחרי הבחירות בלבנון כדי לתפוס את ישראל בהפתעה.

  

סולימאני ובכירים אחרים של משמרות המהפכה, כנראה באישור המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, הגיעו למסקנה שטראמפ החליט כבר כנראה להשעות את הסכם הגרעין, ולכן אין טעם לחכות עד אחרי 12 במאי, בשבת הקרובה, שבה אמור טראמפ לפרסם את החלטתו.

יובל שטייניץ ובשאר אסד (צילום: רויטרס)
יובל שטייניץ ובשאר אסד(צילום: רויטרס)

שטייניץ הבהיר גם כי "ישראל לא התערבה עד היום במלחמת האזרחים. אם אסד מאפשר לאיראן להפוך את סוריה לבסיס צבאי נגדנו, לתקוף אותנו משטח סוריה, הוא צריך לדעת שזה סופו".

 

נתניהו נוסע לפגוש את פוטין וברור שנשיא רוסיה לא בדיוק נלהב מאמירות כאלה של חיסול משטר אסד והנשיא הסורי עצמו.

"מצוין שרה"מ נוסע. הוא פיתח דיאלוג חסר תקדים בתולדות ישראל עם פוטין, עם שליט רוסיה, זה חשוב מאוד. רוסיה היא מעצמה חשובה ויש לנו הרבה קשרים איתה ואינטרסים משותפים. לפעמים גם ניגודי אינטרסים אבל בדרך כלל גם הרבה שיתוף באינטרסים. כולם צריכים להבין שיש דברים, יש קווים אדומים מבחינתנו. אם מישהו מעוניין בשמירה על שרידותו של אסד, שיתכבד ויאמר לאסד למנוע התקפות טילים ומל"טים על ישראל".

 

איך מחסלים את אסד?

"בעבר היתה דילמה דומה לגבי לבנון. הייתה אצלנו התלבטות האם העובדה שחיזבאללה תוקף אותנו מלבנון פירוש הדבר שאנחנו עונים רק לחיזבאללה או גם ללבנון. אסד יכול לאפשר או לא לאפשר להם לתקוף את ישראל משטח סוריה. הוא יכול לאפשר או לא לאפשר להם להכניס טילים, מערכות נ"מ, מל"טים לסוריה ואם הוא עושה את זה הוא צריך לדעת שיש תג מחיר".

מקלטים ציבוריים בקריית שמונה (צילום: אביהו שפירא)
מקלט ציבורי בקריית שמונה. שטייניץ: "אין מוכנות מוחלטת"(צילום: אביהו שפירא)

חבר הקבינט הוסיף בריאיון כי "לא יכול להיות שאסד יישב בשקט בארמונו ויקיים וישקם את משטרו בשעה שהוא מאפשר להפוך את סוריה לבסיס להתקפה כלפי מדינת ישראל. זה פשוט מאוד". בכל הנוגע לתגובה האיראנית שעשויה לצאת לפועל אמר השר כי "האיראנים מעוניינים להגיב על מה שהם רואים כפעולה ישראלי. אני כמובן לא אאשר. אנחנו לא מעוניינים במלחמה מול איראן או מול כל גורם אחר, אבל אסור לנו לאפשר לה להפוך את סוריה לבסיס צבאי של משמרות המהפכה. מה שקרה בלבנון מספיק חמור עם חיזבאללה. אם אנחנו לא נעצור את ההתבססות האיראנית בסוריה, נקבל חיזבאללה בריבוע".

 

אתמול התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה לאיום האיראני: "אנחנו נחושים לבלום את התוקפנות האיראנית באיבה, גם אם הדבר יהיה כרוך במאבק. עדיף עכשיו מאשר אחר כך. אומות שלא היו מוכנות לפעול בזמו נגד תוקפנות רצחנית נגדן שילמו מחירים כבדים בהרבה. איננו רוצים בהסלמה אבל ערוכים לכל תרחיש". הוא ציין כי "ישראל שומרת על חופש פעולה מלא כדי להגן על עצמה".

 

לדברי ראש הממשלה, "ארגון משמרות המהפכה של איראן מעביר לסוריה בחודשים האחרונים נשק מתקדם כדי לפגוע בנו, הן בחזית והן בעורף. כולל מל"טים התקפיים, טילי קרקע-קרקע, ומערכות נ"מ איראניות שיאיימו על מטוסי חיל האוויר". הדברים נאמרו לקראת פגישתו של נתניהו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בעוד יומיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שטייניץ ואסד
צילום: רויטרס
מומלצים