שתף קטע נבחר

בעל סירב לפרנס את אשתו: "היא לא מכבסת"

במשך רוב נישואיהם חיו בני זוג בחדרים נפרדים עד שהאישה מאסה באלימות ובנושים שהגיעו לביתם. בבית הדין ניסה הבעל להסביר את התנהגותו

בית הדין הרבני האזורי בתל אביב קיבל לאחרונה תביעת גירושים שהגישה אישה שזה כ-20 שנה חיה עם בעלה באותו בית אך בחדרים נפרדים. הבעל טען מנגד שהוא מעוניין בשלום בית, אך סירב לחזור לחדר השינה או לפרנס את אשתו. בנסיבות אלה נקבע שכוונותיו אינן רציניות והוא חויב לתת לה גט.

 

בני הזוג לשעבר נישאו ב-1985 וכיום יש להם ארבעה ילדים בגירים. לאחרונה הגישה האישה את תביעת הגירושים שאליה כרכה בין השאר את חלוקת הרכוש ותביעת מזונות בסך 500 שקל לחודש עבור אחת מבנותיהם שמשרתת בצבא.

 

התובעת, שיוצגה על ידי עו"ד מורן בריק מילר, ביקשה לחייב את הבעל להתגרש בין היתר על רקע העובדה שמתוך 33 שנות נישואים, 20 שנה הם גרים בחדרים נפרדים. היא הוסיפה שבעלה לא זן ואינו מפרנס אותה, צבר חובות לשוק האפור ואף ניסה להתאבד כמה פעמים. בהקשר זה ציינה שנושים מגיעים לביתם ומאיימים עליהם.

 

היא הוסיפה שבעלה נוהג כלפיה באלימות, זורק חפצים ואף הורחק מהבית על ידי המשטרה.

 

הנתבע, שייצג את עצמו, הודה בחובות ובאלימות וכן בשלושה ניסיונות התאבדות שבוצעו לנגד עיניה של אשתו. הוא ציין שהוא מסכים להעביר 500 שקל לבתו החיילת אך לא מסכים לפרנס את הבית, בין היתר משום שאשתו לא מכבסת לו. עם זאת, הוא סירב להתגרש וביקש לעשות שלום בית, תוך השארת המצב כפי שהוא – כלומר, מגורים בהפרדה.

 

הצליחה להוכיח "מאיסוּת"

למעשה, כפי שהבהירו שלושת הדיינים – אב בית הדין הרב מאיר פרימן, הרב מאיר קאהן והרב יצחק רפפורט – האישה ביקשה להתגרש לאלתר משום ש"מאסה" בבעלה, ואילו הוא הודה בכל טענותיה ולמרות זאת ביקש להשאיר את המצב הקיים מבלי לעמוד בחובותיו כלפיה.

 

במצב זה, הבהירו, אין מנוס אלא לקבל את התביעה, בפרט כשהאישה הסכימה לוותר על הכתובה, דבר שמחזק בעיניהם את טענת המאיסות המצדיקה חיוב בגט. הדיינים הוסיפו שמאחר שהבעל הוא זה שמעוניין בהפרדה בתוך הבית, לפי ההלכה הוא חייב להתגרש ממנה ולשלם מזונות.

 

בסיכומו של דבר קבע בית הדין שהבעל חייב לתת לתובעת גט – חיוב שייכנס לתוקף לאחר שהצדדים יפרידו מגורים, שכן לא ניתן לבצע גט כל עוד הם גרים תחת קורת גג אחת.

 

בנוגע לחלוקת הרכוש נקבע שהצדדים ינהלו משא ומתן, ובהיעדר הסכמה ייקבע מועד לדיון בהמשך.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים