שתף קטע נבחר

עובד או קבלן עצמאי? פסיקה בקליפורניה מערערת את "כלכלת החלטורה"

חברה למשלוחי מזון בארה"ב עשויה להיות הראשונה שתושפע מפסיקה חדשה של בית המשפט בקליפורניה, אשר קבעה כי למעסיקים כמו אובר ואמזון יהיה קשה בהרבה לטעון כי מי שהוגדרו עד כה כקבלנים עצמאיים, אינם עובדי החברות להם מגיעות כל הזכויות וההגנות בחוק

העובדים בארה"ב זכו בניצחון משמעותי מול המעסיקים בבית המשפט העליון של קליפורניה בשבוע שעבר, ופסיקת בית המשפט אשר קבעה מבחנים מחמירים להגדרת עובד כ"קבלן עצמאי", עשויה לאלץ חברות כמו אמזון, אובר, וחברות אחרות שמפעילות קבלני משנה, להגדיר מחדש את יחסי העבודה אצלן.

 

עליית הפרילנסרים: המחיר החברתי של עבודה בלי בוס

 

אחת החברות האמריקאיות שעשויות להיות מושפעות מהפסיקה באופן מידי, היא חברת משלוחי המזון - "GrubHub". עורכי הדין של אחד משליחי החברה לשעבר, גרג לוסון, כבר הגישו בקשה לבית המשפט לערעורים של סן פרנסיסקו, כדי שיבחן מחדש את החלטת השופט שדחה את תביעתו בה טען כי היה זכאי לתשלום על שעות נוספות והחזר הוצאות.

 

בחודש פברואר האחרון, שופט פסק כי לוסון אינו עובד "GrubHub" משום שהחברה לא שלטה על האופן בו הוא ביצע את השליחויות. מדובר על החברה הראשונה מסוגה שעמדה מול תביעה משפטית בנושא. החברה הכחישה בבית המשפט כי השליחים הם עובדים שלה.

 

בין אם מדובר בשליחים של אמזון או נהגים של אובר, חברות אלו התעקשו כי העובדים שלהם הם קבלנים עצמאיים. הגדרה שכזו מנעה מאנשים אלו שכר מינימום, תנאים סוציאליים, הפסקות חובה והגנות אחרות שעובדים זכאים להן. החברות טוענות כי הגדרת קבלן עצמאי נותנת לאנשים את הגמישות לעבוד עבור מספר חברות במקביל, לקבוע את השעות והלו"ז שלהם, ולעבור בדרך שבה הם רוצים.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בפסיקה ששינתה את כללי המשחק, בית המשפט העליון של קליפורניה הרחיב את ההגנות עבור המועסקים, וקבע כי על המעסיקים להוכיח כי מדובר בקבלנים עצמאיים, ולא עובדים. הפסיקה התקבלה במסגרת תביעה נגד חברת השליחויות "Dynamex Operation West" אשר העסיקה את השליחים שלה בתור קבלני משנה במקום עובדים, ונתבעה על ידי חלק מהשליחים שלה לשעבר, על כך שלא הציעה את ההגנות הנדרשות אשר היו זכאים להן.

 

"למנוע תנאי עבודה לא בריאים"

על פי הפסיקה שפורסמה בשבוע שעבר, נקבעו שלושה פרמטרים לפיהם יקבע האם מדובר בעובד או בקבלן עצמאי. אם אחד מהפרמטרים לא מיושמים, מבצע המשימה נחשב עובד על פי חוק. מבחן זה מיושם נכון להיום גם במדינות אחרות בארה"ב - ניו ג'רזי, אילינוי ומסצ'וסטס.

 

הפרמטרים שנקבעו הם:

 

1. העובד חופשי משליטה והכוונה של נותן המשימה בהקשר של ביצועי עבודה, הן תחת החוזה לביצוע העבודה, ובפועל.

2. העובד מבצע את העבודה מחוץ למסלולה הרגיל של "הפעילות העסקית של היישות המבקשת".

3. העובד פועל באופן שגרתי במקצוע או בפעילות עסקית הדומים למאפייני העבודה המבוצעת.

 

בפסיקה נכתב כי מטרתן של דרישות שכר המינימום לעובדים: "למנוע סוג של מרוץ לתחתית שמתרחש כאשר עסקים מיישמים מבנה עסקי או מדיניות חדשה אשר מובילים למשכורות נמוכות מהתקן ולתנאי עבודה לא בריאים".

 

עורכי הדין של לוסון אמרו בפנייה המחודשת שלהם לבית המשפט כי השופט שביטל את התיק גילה כי נהגי המשלוחים היו חיוניים לעסק של GrubHubתחת הפרמטרים החדשים, והמשמעות היא שלוסון היה עובד החברה, לטענתם.

 

עם זאת, לא ברור האם בתי המשפט יסכימו ליישם את המבחן החדש על תביעות משפטיות ישנות יותר, כמו התיק של GrubHub. "השופטים עשויים להחליט שזה לא הוגן ליישם תקן חדש באופן רטרואקטיבי" אמר לרויטרס עורך הדין לענייני עבודה, ריצ'רד רייבסטין.

 

אך בהמשך הדרך, חברות אשר מהוות חלק מ"כלכלת החלטורות" (gig economy) יצטרכו לקחת בחשבון שינויים משמעותיים. "עסקים הפועלים במדינה יצרכו להעריך מחדש את השימוש שלהם בקבלני משנה, ולבצע שינויים מבניים בפעילות על מנת לעמוד בהחלטה החדשה", אומר רייבסטין.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים