שתף קטע נבחר

המטבע החדש ששווה להכיר

מטבעות ה-ICO הולכים ותופסים תאוצה בשוק הקריפטו. עו"ד אלון הר-נוי עם כל הפרטים על המטבע החדש, היתרונות, החסרונות והשאלות הקשות

החל מאפריל 2018, החלו הנפקות ראשונות של מטבעות מסוג איי סי או. אנליסטים מומחים מאמינים כי בסופו של דבר יהפכו המטבעות החדשים בסביבה לשוק של טריליון דולר - עם גיוס סכום עתק של 5,014,952,132 דולר. עם שווי שוק של מעל 100 מיליארד דולר,

הקריפטו הצליח למשוך בשנה האחרונה את תשומת ליבם של רבים

והמטבעות החדשים מסמלים מגמה חדשה.

 

מה מיוחד ב-ICO?

הם צורה נוספת של סחר בקריפטו בהם עושים עסקים שימוש כדי לגייס הון. באמצעות המסחר במטבעות, המשקיעים מקבלים מטבעות ייחודיים בתמורה להשקעתם הכספית בעסק.

זו מעין דרך של גיוס המונים על ידי יצירה ומכירה של מטבע דיגיטלי למימון פרויקטים.

פונקציה ייחודית זו, כמו יחידת מטבע, נותנת למשקיעים גישה למאפיינים מסוימים של פרויקט המנוהל על ידי החברה המנפיקה. הסחר בהם מאפשר לחברות לממן פרויקטים מסוימים שלולא אותה השקעה, קשה היה לגייס להם מימון.

 

מהם White Papers ולאיזו מטרה נועדו?

כשחברת קריפטו-קורנסי מעוניינת לגייס כסף באמצעות מטבעות ה-ICO היא תספק למשקיעים הפוטנציאלים את כל המידע הנדרש על גבי ה- White Papersהמסמך יכלול בין השאר פרטים על הפרויקט, לאילו מטרות הוא מיועד ומה התוצאות המצופות והרצויות. עוד מצוין כמה כסף נדרש לגיוס על מנת להשלים את הפרויקט, כמה זמן וכמובן כמה מטבעות יוכלו המנפיקים לשמור.

ברוב המקרים יבקשו המשקיעים לבחון את הנייר הלבן הרשמי בטרם יאשרו את ההשקעה.

 

עו
עו"ד אלון הר-נוי

 

ההבדל בין ICO לבין IPO ?

ההבדל שבין ההנפקה בקריפטו להנפקה ציבורית הוא לפני הכל הפיקוח הרגולטורי.

ראשית, כחלק מהחובה המנדטורית להירשם לרשות הרגולטורית, כל חברה המחפשת הנפקה חייבת ליצור מסמך משפטי בשם Prospectus. אותו מסמך המהווה תשקיף, הינו הצהרה משפטית למעשה, על כוונתה של החברה להנפיק את מניותיה לציבור, ולכן עליו לעמוד בסטנדרטים מסוימים של שקיפות.

בין היתר, הוא חייב לכלול מידע מרכזי על החברה ועל ההנפקה הקרובה שלה כדי לסייע למשקיעים פוטנציאליים בקבלת החלטה מושכלת.

לעומת זאת, כפי שנקבע בחקיקה הרגולטורית של ארה"ב לאחרונה, בשוק המטבעות של ICO.

ישנן דרישות רגולטוריות רק אם הם מונפקים כמטבעות סקיוריטי. עם זאת, מאחר ופעילות רגולטורית זו פותחה רק לאחרונה, קשה יותר לבצע הערכות משקיעים ובדיקות נאותות, במיוחד בהשוואה להערכות הנפקות מניות, המווסתות באמצעות תהליכים קפדניים ופיקוח על משרדי רואי חשבון ובנקים להשקעות, ובכך מספקים למשקיעים מידע נוסף וביטחון.

 

איך זה עובד?

באמצעות מודל גיוס הכספים של ICO, חברות סטארט-אפ יכולות לגייס הון על-ידי הנפקת אסימונים בביטקוין ולאחר מכן חלוקת מטבעות בתמורה לתרומה כספית. מטבעות אלה, הניתנים להעברה על פני הרשת ונסחרים בבורסות קריפטוקורנס, יכולים לשמש מגוון של פונקציות שונות, החל ממתן גישה למחזיק מסוים לשירות, לצורך זיכוים לדיבידנדים של החברה. בהתאם למטרה, המטבעות עשויים מכל הסוגים.

 

נראה שגיוס ICO הוא שילוב בין גיוס המונים להנפקות בורסאיות רק בקריפטו. ישנם מטבעות מאובטחים

security ומטבעות שירותיים utility. מטבעות שירותיים בדרך כלל אינם מבוקרים והמשתמשים העיקריים בהם יהיו סטארטאפים שמחפשים לגייס מימון לפרויקטים או שלבים שונים בפיתוח בתמורה לנתחים מהחברה בעתיד. לעומתם, מטבעות מאובטחים מתנהלים כמניות. נכס שהוא סחיר ומובהק, בעל רגולציה מסודרת. בדרך כלל כמלאי, נכס סחיר בעל תכונות בעלות, והוא מוסדר על ידי הרשויות . מטבעות ה-ICO הם מושג חדש וחלקם מעלים חששות לגבי שווים בפועל וכמה קל באמת להתעשר מהם.

 

ג'ויסי איטו, מנהל מעבדת המדיה של MIT ופרופסור לתרגול של אמנויות ומדעי מדיה, העלה כמה דאגות עם המנטליות של "הבהלה לזהב", המניעה את ההצלחה של הקריפטו ולמטבעות האיי סי או . הוא מאמין כי הם מחולקים ומנוהלים בדרכים חסרות אחריות אשר גורמות ויגרמו נזק ליחידים ויש בהם פגיעה חמורה במערכת האקולוגית של מפתחים וארגונים.

 

איטו מאמין שהרגולציות של הנפקות רגילות עדיין לא השלימו את עבודתן מול הקריפטו, מה שאיפשר להרבה מאוד אנשים לנצל את הפירצה ולהתעשר. ככה הנראה, הוא מאמין, התערבות רגלטורית תגיע ותהיה הרבה יותר מתוחכמת.

 

עד אז, לא מעטים מאיתנו ימשיכו לשמוע על המספרים האדירים של המטבעות, וגם ללא הבנה עמוקה של האותיות הקטנות, הסכנות והסיכונים הטמונים בהשקעה שכזו, ימהרו מהר מדי והרבה מדי.

 

עו"ד אלון הר-נוי הוא שותף ןמנהל של משרד עורכי הדין 'שיבולת' בניו יורק

*בהכנת הכתבה השתתף איתן רובין

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהל משרדי שיבולת בניו יורק, עו"ד אלון הר-נוי
מומלצים