שתף קטע נבחר

לפרוש או לא לפרוש? 4 האפשרויות של טראמפ

ב-21:00 בערב יכריז נשיא ארה"ב על החלטתו בנוגע להסכם הגרעין. הוא עשוי להעביר את הכדור לאיראן, והנשיא רוחאני כבר רמז: "ייתכן שניתקל בבעיות". נתניהו: "מציע שכולנו נמתין עד הערב". אלו התרחישים האפשריים

 

דונלד טרמפ (צילום: EPA)
טראמפ. יכריז על החלטתו ב-21:00(צילום: EPA)

בעוד פחות מחצי יממה יכריז נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על ההחלטה שהעולם כולו מחכה לה - האם לפרוש או להישאר בהסכם הגרעין על איראן? אבל ההחלטה שלו אינה מוגבלת לשתי אופציות בלבד. סוכנות הידיעות רויטרס ציינה ארבעה נתיבי פעולה אפשריים של טראמפ, ולפחות בשניים מהם הוא יעביר את הכדור לאיראן, שתצטרך להחליט בעצמה - לפרוש או לא לפרוש? נשיא איראן חסן רוחאני אמר לקראת החלטה זו: "קיימת אפשרות שנתמודד במשך חודשיים-שלושה עם כמה בעיות, אבל נעבור את זה".

 

בנאומו ב-21:00 בערב, שיועבר בשידור ישיר ב-ynet, טראמפ יוכל להסתייע בחשיפת "ארכיון הגרעין האיראני" שאותו הציג ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר - ולטעון כי איראן אינה עומדת בתנאי ההסכם. מדינות רבות במערב אמנם טוענות כי הפרטים שאותם חשף נתניהו ידועים להם ולפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), אבל טראמפ יכול לציין כי אלו עדויות לתוכנית נשק גרעיני איראני סודית, שהושעתה זמנית בלבד.

 

 

חסן רוחאני נאום ב תבריז איראן (צילום: AFP)
רוחאני: "יש אפשרות שנתמודד עם כמה בעיות"(צילום: AFP)

בסבא"א אומרים מנגד כי איראן מצייתת להסכם הגרעין עם המעצמות. בזמן שגורמים בכירים בממשל האמריקני הודו כי איראן מצייתת להסכם כפי שנחתם, הנשיא האמריקני מצביע על תוכנית הטילים של הרפובליקה האיסלאמית ועל בחישתה במזרח התיכון כעדויות לבעיות שבהסכם.   

 

תרחיש א': לא פורש

טראמפ מודיע על המשך השעיית הסנקציות האמריקניות על הבנק המרכזי האיראני ועל ייצוא הנפט לרפובליקה האיסלאמית - כפי שעשה כל ארבעה חודשים - בזמן שהוא ממשיך בשיחות עם גרמניה, צרפת ובריטניה על הסכם צדדי כדי לטפל במה שהוא רואה כפגמים בהסכם.

 

תרחיש ב': מפסיק את ביטול הסנקציות

טראמפ מחליט להפסיק את השעיית הסנקציות, שייכנסו לתוקף עוד 180 יום, ולהשאיר לבעלות הברית האירופיות - שתומכות בהישארות בהסכם הגרעין - להחליט בעצמן כיצד לפעול. במקרה כזה, איראן תצטרך להחליט בעצמה אם להמשיך ולציית לתנאי ההסכם בנוגע לתוכנית הגרעין שלה - או להודיע על פרישה מקבילה.

 

תרחיש ג': מפסיק את הביטול, אך מבטיח לשקול

טראמפ מודיע על הפסקת השעיית הסנקציות על איראן, ולהכריז לצד זאת כי הוא ישעה אותן מחדש לפני שייכנסו לתוקף, אם מדינות אירופה יגיעו להסכם גרעין מחודש והדוק יותר, שיוסכם על ארצות הברית. גם במקרה כזה, איראן תצטרך להחליט אם לציית לתנאי ההסכם המקורי בזמן קיום הדיונים המחודשים, ובזמן שמוטלות עליה סנקציות מחודשות.

 

תרחיש ד': פורש

טראמפ מצהיר כי הוא מפסיק את ביטול הסנקציות, ומציין את העדויות שהובאו מנתניהו לפיהן איראן מפרה את העסקה כאחת הסיבות לכך. במקרה כזה, ארצות הברית יכולה להשתמש במנגנון שנוי במחלוקת שנכתב בהסכם הגרעין, במטרה להטיל מיידית סנקציות מחודשות על איראן.  

בנימין נתניהו שרה נתניהו עולים ל מטוס ביקור מדיני ב קפריסין (צילום: קובי גדעון, לע
בני הזוג נתניהו, הבוקר לפני ההמראה לקפריסין(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

בינתיים, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהמריא לביקור קצרצר בקפריסין ויחזור לארץ עוד לפני הצהרת טראמפ, אמר כי בפגישה עם ידון עם מנהיגי קפריסין ויוון בין היתר על הנושאים האזוריים ובראשם התוקפנות הגוברת של איראן באזורנו". בנוגע להכרזת טראמפ אמר: "אני מציע שכולנו נמתין עד 9 בערב".

 

באירופה עדיין מקווים שטראמפ לא יפרוש מההסכם. שרת ההגנה של צרפת פלורנס פרלי אמרה כי הסכם הגרעין עם איראן אינו מושלם, אבל הוא מאפשר את השעיית תוכנית הגרעין האיראנית.

 

הבוקר אמר נשיא איראן רוחאני כי מדינתו עלולה להיקלע ל"בעיות מסוימות" בחודשיים-שלושה הקרובים, אבל הבטיח: "נעבור את זה". הוא אמר שאיראן רוצה לקיים יחסים בונים עם העולם אך תמשיך את "לפתח את עצמה" למרות הסנקציות האפשריות. "ביסוד מדיניות החוץ שלנו עומד הרצון לקיים יחסים טובים עם העולם", הצהיר. "בין שיהיו עלינו סנקציות ובין שלא, עלינו לעמוד על רגלינו. זה חשוב מאוד לפיתוח המדינה". נשיא הבנק המרכזי של איראן אמר הבוקר כי פרישה של ארה"ב מהסכם הגרעין לא תשפיע על כלכלת איראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים