שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איפה עובר הגבול במערכת היחסים שלכם?

  זוגיות מאפשרת לאנשים אחרים להיכנס לתחומה של המדינה שלנו. הם מקבלים כיסא בשולחן מקבלי ההחלטות, זכות וטו, יחסי מסחר פתוחים ושימוש באוצרות הטבע שלנו. הם אפילו זוכים בגישה לארכיון הסודי שלנו. אלא שעם כל הטוב הזה עשויים להגיע גם מצבים בהם פרטיותנו נפרצת, ערכים שחשובים לנו לא זוכים למענה, או שהמשאבים שלנו נבזזים לגמרי

   

   

  שני חקלאים הבחינו כי החומה בין חלקות האדמה שלהם ניזוקה. הם לא אמרו נואש והתחילו לתקן אותה, איש-איש מהצד שלו. יחד עבדו בשמחה, עד אשר שאל אחד מהם: "למה אנחנו בכלל צריכים חומה?". "זה משפט ששמעתי מאבי", ענה השכן. "גדרות טובות יוצרות שכנים טובים". הפתגם האמריקאי ("Good Fences Make Good Neighbors") מצא את דרכו לנאומים של מנהיגים רבים ושונים. את הצורך בטריטוריות מוגדרות הבינו אנשים עוד בהתעוררות הלאומית במאה הקודמת. אז מדוע כשאנו צריכים להציב גבולות בחיים האישיים שלנו, עם החברים הטובים, ההורים ובני הזוג, הגבולות מטשטשים?

   

  כשאנו בוחרים לנהל מערכת יחסים חברית או זוגית, אנחנו מאפשרים לאנשים אחרים להיכנס לתחומה של המדינה שלנו. הם מקבלים כיסא בשולחן מקבלי ההחלטות, זכות וטו בעניינים אסטרטגיים, יחסי מסחר פתוחים ושימוש באוצרות הטבע שלנו. הם אפילו מקבלים את מה שרק יחידי סגולה זוכים לו - גישה לארכיון הסודי שלנו.

  זוג במשבר (צילום: Shutterstock)
  הם נכנסים לקודש הקודשים שלנו, אבל חייבים להציב להם גבולות(צילום: Shutterstock)
   

  הסימביוזה עם אנשים אחרים מביאה איתה המון דברים טובים - העשרה של ידע, תחושת שייכות, עזרה הדדית, הכלה, תמיכה, אתגר וראייה רחבה יותר של העולם. אלא שעם כל הטוב הזה עשויים להגיע גם מצבים בהם פרטיותנו נפרצת, ערכים שחשובים לנו לא זוכים למענה, או שהמשאבים שלנו נבזזים לגמרי. אתם יודעים, כל אותם הפעמים שהגענו למסיבה לא רצויה, חשפו סוד שלא רצינו לשתף, או נדבו את כספנו למטרה שאנחנו לא מאמינים בה.

   

  אין כניסה

  אנחנו מגלים את קיומו של גבול בעיקר כשהוא נחצה. למה אנחנו לא מגדירים מראש "אין כניסה", לתחומים חשובים בחיינו? יכולות להיות לכך כמה סיבות - אנחנו פוחדים לפגוע ברגשותיו של הצד השני, או לפגוע במערכת היחסים; לעיתים אנחנו לא חושבים שיש לנו זכות לבוא בדרישות ולהציב גבולות מחשש שיעזבו אותנו, וכשאנחנו כבר כן מציבים הסתייגות, אנחנו תוהים האם היא אינה מוגזמת או שאולי היא קטנונית מדי. לפעמים אנחנו פשוט לא רוצים להצטייר כאנוכיים ומרוחקים, או שאנחנו מנסים לרצות את כל העולם ופמליית החברים שלו.

   

  לרוע המזל, כשאיננו מציבים גבולות, החששות החמורים שלנו עשויים להתממש. אנשים סביבנו עשויים לחצות עוד ועוד קווים אדומים, פשוט כי הם לא יודעים היכן מסתיים תחום סמכותם. אנחנו נבזבז יותר זמן ומשאבים על דברים שמדכאים אותנו, האנרגיה שלנו תתרוקן, התקשורת תיהרס והמרמור והכעס ימלאו כל חלקה טובה. תוהים האם מערכת היחסים שלכם מכילה גבולות בריאים? ענו בכנות על השאלות הבאות:

   

  1. האם אתם מסכימים להצעות ובקשות למרות שהן מזיקות לכם?

  2. האם אתם עושים דברים מכיוון שאתם חוששים שהצד השני יכעס או ייעלב?

  3. האם אתם כועסים, מאוכזבים או לא מרוצים כשאתם מסכימים לבקשתו של הצד השני?

  4. האם אתם מרגישים שאתם מוותרים על אספקטים בחייכם לטובת מישהו אחר?

   

  אם עניתם "כן" לחלק מהשאלות הנ"ל, יכול להיות שיש לכם פרצה רצינית בגדר המערכת. מה עושים? מייצרים גבולות של שלום:

   

  1. דעו את עצמכם

  כשאנחנו מציבים גבולות, אנחנו אומרים לאחרים איך אנחנו רוצים שיתייחסו אלינו, מגדירים מי יכול להיכנס למרחב שלנו ומה מצופה ממנו. אבל איך תוכלו לדעת את זה בלי להכיר את עצמכם? כדי להציב גבולות בצורה אפקטיבית, אנחנו צריכים להבין מה אנחנו מרגישים. האם התגובה של הצד השני גרמה לי לאי נוחות? האם המגע הזה נעים לי? מה אני מרגיש? מה חשוב לי?

   

  אפשר להיעזר בתהליכים של כתיבה או מדיטציה כדי לחדד את הבנתכם. ככל שתכירו את הגבולות שלכם, תוכלו לתקשר אותם טוב יותר לצד השני, למצוא אנשים מתאימים לכם וגם להשתחרר מהטינה שעולה כשהגבולות נחצים.

  אני נחנק מבפנים והיא לא קולטת בכלל (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  אני נחנק מבפנים והיא לא קולטת בכלל(צילום: Shutterstock)
   

  2. דאגו לעצמכם

  כשאנחנו מציבים גבולות פעמים רבות עולה קול ששואל "האם זה מוגזם?" או "איך יגיב הצד השני?". יש לכם זכות לבקש, והבקשות שלכם תקפות וחשובות. אין לכם דרך לעצב התנהגות או לצפות את תגובתו של אדם אחר לבקשות שלכם. דבר אחד בטוח - אם תסבלו מתחושת ניצול וחוסר התחשבות, תהפכו לבני זוג וחברים לא נעימים. הגנו על טובתכם האישית כדי להיות האנשים המדהימים שאתם יכולים להיות עבור הקרובים אליכם.

   

  3. חשבו על הצבת גבולות מחדש

  אם חשבתם שוויתור על הערכים שלכם וריצוי תמידי אומרים חוסר אנוכיות מקסים - חשבו שוב. אף אחד לא היה רוצה לדעת שאתם סובלים כדי לשמח אותו. הצבת גבולות תוכל לגרום לאנשים סביבכם לדעת מה עושה לכם טוב ותיתן להם הזדמנות לעזור ולדאוג לכם. כשתציבו גבולות יקרה עוד דבר נפלא - אנשים סביבכם ירגישו בנוח לומר "זה לא מתאים לי", כי המרחב שייווצר יאפשר זאת.

   

  4. למדו לזהות חציית גבול

  אין צורך להגיע לפיצוץ, אפשר לזהות בעייתיות במערכת היחסים וגבולות מטושטשים עוד לפני כן. האם החברים שלכם מרגישים בנוח להתקשר בשעות לא הגיוניות? לדרוש דברים מוגזמים? לדבר אליכם בצורה שלא נעימה לכם? עשו סוף להתנהגות הלא הולמת כבר בהתחלה, והיו עקביים בתגובות לכך.

  אף אחד לא היה רוצה לדעת שאתם סובלים רק כדי לרצות אותו (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  אף אחד לא היה רוצה לדעת שאתם סובלים רק כדי לרצות אותו(צילום: Shutterstock)
   

  5. הכילו בהבנה את הקושי בתהליך

  אנשים לא אוהבים שמגבילים את צעדיהם, ולכן הגיוני לצפות לריקושטים מהצד השני. כשתגובות כאלה מגיעות, מאוד קל להרגיש אשם ולחזור לגישת "הכול מותר". הפנימו שהצבת גבולות היא תהליך ארוך שאתם זכאים לו, גם אם הוא אינו מתכתב עם תוכניתו של אדם אחר. אינכם אנוכיים, רעים או חסרי רגישות כי ביקשתם אוטונומיה. עם הזמן ייעשו הגבולות שלכם ברורים, מובנים וטבעיים גם לסביבה.

   

  6. היו ישירים

  אל תצפו שמישהו יבין שאתם לא אוהבים מסיבות רועשות, שחדירה לפרטיות עושה לכם גרדת, ושדגדוגים מעוררים בכם בחילה. אמרו זאת בקול רם בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים. "אני לא יכולה לעשות את זה", "מצטער, אבל זה לא מתאים לי" - עדיפים על אמרות חלולות, תירוצים ורמזים. תוכלו לפתוח את השיחה ולומר שהקשר ביניכם חשוב ויקר ללבכם, ושדווקא בגלל הקרבה, חשוב לכם להיות פתוחים לגבי העקרונות והערכים שחשובים לכם.

   

  כדי לתקשר גבולות, העדפות, צרכים, רצונות ועקרונות, אתם צריכים להאמין שהם מגיעים לכם. מתוך האמונה בגבולותיכם תוכלו להציב גבולות מבלי להרגיש אשמה וגם לכבד גבולות של אחרים. לכל אחד מאיתנו יש מרחב פסיכולוגי שבו הוא מתנהל בצורה הטובה ביותר. ביסוס קשר טוב הכולל הכלה והבנה של גבולות הוא לא תהליך קל, אך סיומו בהצלחה יביא לביטחון, מחויבות, כנות ורווחה לכולם.

   

  יהודית כץ - יישום פסיכולוגיה חיובית ביום-יום 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  למדו להציב גבולות מראש
  צילום: Shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים