שתף קטע נבחר

73 שנים לניצחון על הנאצים: אדלשטיין גילה תמונות של משפחתו

טרם "צעדת הווטרנים", נחשף יו"ר הכנסת לשלושה תצלומים של משפחתו מימי ילדותו: "פיסת זיכרון אישית לתקופה כואבת; זר לא יבין זאת - ומוטב שכך". על איראן אמר: "להתנגד בכוח - עד ששלטון הרשע ייפול"

 

 

בכנסת נערכו היום (ג') האירועים לציון יום הניצחון ה-73 על גרמניה הנאצית, ובמהלכם התקיימה "צעדת הווטרנים" - ותיקי מלחמת העולם השנייה שלחמו בנאצים. במהלך האירוע - שנערך במעמד שר הביטחון אביגדור ליברמן, שרת הקליטה סופה לנדבר, בכירים מרוסיה ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין - נחשף האחרון למזכרת מרגשת.

 

טרם הצעדה, חנך יו"ר הכנסת תערוכה בטרקלין שאגאל שכותרתה "השואה: השמדה, שחרור והצלה". אוצר התערוכה, ד"ר איליה אלטמן, שמכהן כיו"ר מרכז השואה הרוסי, הציג בפני אדלשטיין את התצלומים. בין שלל התמונות הופתע יו"ר הכנסת לגלות שלוש תמונות שבהן הוא, אמו וסבו - שעל שמו הוא נקרא.

 

כשנחשף לתמונות אמר יו"ר הכנסת: "אני נרגש מאוד. סיפור השואה והשחרור הוא הוקרה גדולה לתפקיד הצבא האדום, שבלעדיו מדינת ישראל לא הייתה קמה". אדלשטיין הוסיף: "התמונות האלה הן פיסת זיכרון אישית לתקופה כואבת שמציפה רגשות וזכרונות של ימי ילדות תמימים לצד ימי תהפוכות קשים. זר לא יבין זאת - ומוטב שכך".

 

יולי אלדשטיין ()
"פיסת זיכרון אישית ומרגשת". אדלשטיין בתערוכה

יולי אלדשטיין ()

יולי אלדשטיין ()

"במהלך התחקיר לתערוכה, ניצולים מהמצור סיפרו לנו על אישה בשם אניטה רוזנצוויג שחיה ברוסיה ואמרו שכדאי לנו לדבר איתה כי יש לה מידע חשוב", סיפר ל-ynet אוצר התערוכה. "העיר של אמו של אדלשטיין שוחררה על ידי הווטרנים עשרה חודשים לפני שאותם חיילים שחררו את אושוויץ".

 

לדברי ד"ר אלטמן, "כששוחחתי איתה היא סיפרה לי שבנה הוא יו"ר הכנסת. הייתי המום וביקשתי את רשותה להשתמש בתצלומי הארכיון המשפחתי שלה; בתחילה היא סירבה, אבל כשאמרתי לה כמה סגירת המעגל הזאת חשובה לנו - היא הסכימה". הוא הוסיף: "אדלשטיין חי בזכות הווטרנים שצועדים היום בכנסת – זה לא ייאמן. היינו בטוחים שהדבר ירגש אותו מאוד".

 

 וטרנים מלחמת העולם השנייה בכנסת (צילום: דוברות הכנסת באמצעות לול טי.וי)
(צילום: דוברות הכנסת באמצעות לול טי.וי)

 וטרנים מלחמת העולם השנייה (צילום: אוהד צויגנברג)
שר הביטחון ליברמן וווטרנים(צילום: אוהד צויגנברג)

 וטרנים מלחמת העולם השנייה (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 וטרנים מלחמת העולם השנייה (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

אדלשטיין על איראן: "צריך להתנגד בכוח - עד ששלטון הרשע ייפול"

בתום הסיור בתעורכה, התקיימה ברחבת הכנסת "צעדת הווטרנים", שבה נשא אדלשטיין דברים והתייחס לאירועי הימים האחרונים, כמו גם להכרזה הצפויה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בנוגע לאיראן הערב: "שלטון רשע - יהא זה גרמני או איראני - אי אפשר לפייס במילים. לשלטון רשע צריך להתנגד בכוח ובנחישות - עד שהוא נופל. כמו אז, גם היום העם היהודי נתון לאיומים. בניגוד לאז, היום מדינת ישראל היא מעצמה צבאית וכלכלית שכבר 70 שנים עומדת איתנה ומוכנה להניף אגרוף ברזל לנוכח כל איום".

 

בהתייחסו לאירועי הניצחון על הנאצים אמר אדלשטיין לווטרניםף "אני יודע שעבורכם זה יום מיוחד מאוד, שמזכיר לכם את הניצחון ההוא שפתח תקופה חדשה בהיסטוריה של המין האנושי; תקופה טובה ומתוקנת יותר, מלאה בהרבה יותר חופש ותקווה. אתם מזכירים לנו שמול אלה שירצו לכבות את האור בעולם - תמיד יתייצבו אחרים שידליקו אבוקה".

 

לאחר מכן עברו הנוכחים לביקור בתערוכה "שרדתי את המלחמה ההיא" -תערוכה מושאלת מ'יד ושם' המוקדשת לווטרנים שלחמו במלחמת העולם השנייה- במזרח הטרקלין.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים