שתף קטע נבחר

"ההסכם הזה רקוב, נמצא פתרון לאיראן". נאום טראמפ

נשיא ארה"ב עמד בהבטחתו ופרש מהסכם הגרעין עם איראן. בנאומו תקף את "משטר הטרור" של טהרן וההסכם שלטענתו מאפשר לה להשיג נשק גרעיני: "דברים גדולים יכולים לקרות לשלום במזרח התיכון"

עמיתיי האמריקנים, היום אני רוצה לעדכן את העולם על המאמצים שלנו למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. המשטר האיראני הוא מדינת חסות מובילה של טרור. הוא מייצא טילים מסוכנים, מלבה סכסוכים ברחבי המזרח התיכון ותומך בשלוחות של טרור כמו חיזבאללה, חמאס, הטליבאן ואל קאעידה.

 

הפרישה מההסכם - עוד כתבות:

הפסיקו לאיים בהשמדת ישראל: דרישות טראמפ

מנהיגי המעצמות: "נשארים מחויבים להסכם"

רוחאני: ארה"ב מעולם לא מילאה את חלקה בהסכם

 

במשך השנים איראן ושלוחותיה הפציצו שגרירויות אמריקניות ומתקנים צבאיים, רצחו מאות חיילים אמריקנים וחטפו, כלאו ועינו אזרחים אמריקנים. המשטר האיראני מממן כהונה מתמשכת של כאוס וטרור באמצעות בזיזת ההון מאזרחיו.

 

 

טראמפ על הסכם הגרעין (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

שום פעולה של המשטר לא הייתה מסוכנת יותר מהמרדף אחרי נשק גרעיני, והאמצעים להשגתו. ב-2015 הממשל הקודם נכנס להסכם שנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית, הסכם שנקרא "תוכנית פעולה מקיפה ומשותפת".

 

בתיאוריה, אותו הסכם לכאורה עם איראן נועד להגן על ארה"ב ובעלות הברית שלה מהטירוף של פצצת גרעין איראנית, שתבטיח רק את הישרדות המשטר האיראני. למעשה ההסכם מאפשר לאיראן להמשיך להעשיר אורניום ובמשך הזמן להגיע לסף האפלה הגרעינית.

 

"מיליארדי דולרים מארה"ב למשטר הטרור - מבוכה גדולה"

ההסכם מסיר סנקציות כלכליות קשות נגד איראן, בתגובה למגבלות קלות מאוד על הפעילות הגרעינית שלה וללא הגבלות על פעילויות זדוניות אחרות שלה – כולל הפעילויות המרושעות בסוריה, בתימן ובמקומות אחרים בעולם.

 

במילים אחרות, בשלב שבו לארה"ב הייתה השפעה מירבית, ההסכם ההרסני נותן למשטר, וזה משטר של טרור גדול, מיליארדים רבים של דולרים – חלק בכסף מזומן – מבוכה גדולה עבורי כאזרח, ולכל האזרחים של ארה"ב. היה אפשר לעשות אז הסכם מועיל, אך הדבר לא נעשה.

טראמפ על הסכם הגרעין (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

בליבו של ההסכם עם איראן יש פיקציה, שאיראן רוצה רק תוכנית אנרגיה גרעינית למטרות שלום. היום יש לנו הוכחה מוחלטת שההבטחה האיראנית הייתה שקר. בשבוע שעבר ישראל פרסמה את מסמכי המודיעין, שהוסתרו על ידי איראן במשך זמן רב, שמציגים באופן חד משמעי את המשטר האיראני וההיסטוריה שלו, של מרדף להשגת נשק גרעיני.

 

"בכסף שקיבלה איראן בנתה טילים"

העובדה היא שההסכם הנוראי והחד צדדי הזה לעולם לא היה צריך להיחתם. הוא לא הביא שקט. הוא לא הביא שלום, והוא לעולם לא יביא. בשנה מאז שהושג ההסכם גדל תקציב הצבא האיראני בכמעט 40 אחוזים, בתקופה שהכלכלה שלה במצב רע מאוד. אחרי שהסנקציות הוסרו, הדיקטטורה השתמשה במשאבים החדשים לבנות טילים עם יכולת גרעינית, לתמוך בטרור ולגרום להרס במזרח התיכון ומחוצה לו.

טראמפ על הסכם הגרעין (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

המו"מ לקראת ההסכם התבצע בצורה חלשה כל כך שאפילו אם איראן עומדת בהסכם במלואו, המשטר עדיין יכול להיות על סף פריצה גרעינית תוך פרק זמן קצר. ההוראות של פקיעת תוקף ההסכם לגמרי לא מקובלות. אם אני אתן להסכם הזה להישאר בקרוב יתחיל מירוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון. כולם ירצו שהנשק שלהם יהיה מוכן בזמן שבו לאיראן יהיה את שלה.

 

מה שמחמיר את המצב זה שלהוראות הפיקוח של ההסכם אין את המנגנון למנוע, לאתר ולהעניש רמאויות ואפילו אין להן את הזכות הבלתי מגבלת לבדוק אתרים חשובים רבים, כולל מתקנים צבאיים. לא רק שההסכם נכשל בעצירת שאיפות הגרעין של איראן, הוא גם נכשל בטיפול בפיתוח הטילים הבליסטיים שלה שיכולים לשאת ראשי נפץ גרעיניים.

נאום הפרישה של טראמפ (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

לבסוף, ההסכם לא עושה דבר כדי לחייב את איראן על הפעילויות המערערות שלה, כולל תמיכה בטרור. מאז ההסכם השאיפות העקובות מדם של איראן רק הפכו לבוטות יותר. לאור הכשלים הברורים האלה, הודעתי באוקטובר שעבר שאו שיהיה מו"מ מחודש על הסכם הגרעין עם איראן – או שהוא יבוטל.

 

שלושה חודשים אחר כך, ב-12 בינואר, חזרתי על התנאים האלה. הבהרתי שאם ההסכם לא יתוקן, ארה"ב כבר לא תהיה חלק ממנו. בחודשים האחרונים ניהלנו שיחות עם צרפת, גרמניה ובריטניה. התייעצנו גם עם החברות שלנו במזרח התיכון. אנחנו מאוחדים בהבנה שלנו את האיום, ובאמונה שלנו שאסור שאיראן תשיג אי פעם נשק גרעיני.

 

"אם לא נעשה דבר איראן תשיג את הנשק המסוכן בעולם"

אחרי ההתייעצויות האלה, ברור לי שאנחנו לא יכולים למנוע מאיראן פצצה גרעינית במסגרת המבנה המקולקל והרקוב של ההסכם הנוכחי. הסכם הגרעין עם איראן פגום במהותו. אם לא נעשה דבר, אנחנו יודעים בדיוק מה יקרה. תוך פרק זמן קצר, המדינה הגדולה בעולם שנותנת חסות לטרור תהיה על סף השגת הנשק המסוכן ביותר בעולם.

 

לכן אני מודיע היום שארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. תוך כמה רגעים אני אחתום על צו נשיאותי שיתחיל את חידוש הסנקציות הגרעיניות של ארה"ב נגד המשטר האיראני. אנחנו נכונן אותן ברמה הגבוהה ביותר של הסנקציות הכלכליות, כל מדינה שעוזרת לאיראן בחיפוש אחר נשק גרעיני עלולה להיענש גם היא בסנקציות חריפות של ארה"ב.

טראמפ על הסכם הגרעין (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

אמריקה לא תוחזק כבת ערובה של סחטנות גרעינית. לא נאפשר שיאיימו על הערים האמריקניות בחורבן, ולא נאפשר לאיראן לקבל גישה לנשק הקטלני ביותר בכדור הארץ.

 

"לא עוד איומי סרק - כשאני מבטיח אני מקיים"

המעשה היום שולח מסר קריטי, שארה"ב כבר לא מאיימת איומי סרק. כשאני מבטיח הבטחות – אני עומד בהן. למעשה, ברגע הזה, מזכיר המדינה פומפאו נמצא בדרך לצפון קוריאה, כהכנה לפגישה שלי עם קים ג'ונג און. אני מקווה שיהיה הסכם, ובעזרת סין, דרום קוריאה ויפן נשיג עתיד של שגשוג גדול וביטחון לכולם.

 

אנחנו נמצא הסכם מועיל ופתרון בר קיימא לאיום הגרעין האיראני, וזה יכלול מאמצים לבטל את איום תוכנית הטילים הבליסטיים של איראן, לעצור את פעילויות הטרור ברחבי העולם ולעצור את הפעילויות הזדוניות ברחבי המזרח התיכון. בינתיים הסנקציות העוצמתיות ייכנסו לתוקף במלואן. אם המשטר ימשיך בשאיפות הגרעין שלו יהיו לו בעיות גדולות יותר מאי פעם.

טראמפ על הסכם הגרעין (צילום: AP)
(צילום: AP)

לקראת סיום אני רוצה לשלוח מסר לאזרחים של איראן, שסובלים תקופה ארוכה. העם האמריקני עומד לצדכם. כמעט 40 שנה חלפו מאז שהדיקטטורה תפסה את השלטון ושבתה את האומה הגאה שלכם.

 

הרוב של 80 מיליון אזרחי איראן לא ראה מעולם את איראן פורחת, נמצאת בשלום עם שכנותיה ונערצת על ידי העולם. אבל העתיד של איראן שייך לאזרחיה. הם היורשים של התרבות העשירה והארץ העתיקה, ומגיע להם שתהיה להם מדינה שעושה צדק עם חלומותיהם, כבוד להיסטוריה שלהם ותהילה לאלוהים.

 

מנהיגי איראן יאמרו בטבעיות שהם מסרבים לנהל מו"מ על הסכם חדש. הם מסרבים וזה בסדר. אני הייתי כנראה אומר את אותו הדבר אם הייתי במקומם. אבל האמת היא שהם ירצו הסכם חדש ומתמשך, כזה שמיטיב עם איראן כולה ועם אזרחיה.

 

כשהם יעשו את זה – אני אהיה מוכן, ארצה ומסוגל לעשות זאת. דברים גדולים יכולים לקרות לאיראן ודברים גדולים יכולים לקרות לשלום וליציבות שכולנו רוצים במזרח התיכון. היה מספיק סבל, מוות וחורבן. תנו לזה להיגמר עכשיו. תודה לכם, שאלוהים יברך אתכם. תודה לכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ והצו לחידוש הסנקציות
צילום: AP
מומלצים