שתף קטע נבחר

הוחלט: האמוניה תובא לישראל במכליות קטנות

עם סגירת מיכל האמוניה במפרץ חיפה, נבחנו 12 חלופות על-ידי המשרד להגנת הסביבה והמל"ל. ועדה מיוחדת בראשות ח"כ עמיר פרץ הכריעה לטובת המכליות הקטנות, עד שיוקם מפעל במישור רותם בנגב

ועדת המשנה למוכנות העורף הכריעה כי יבוא האמוניה לישראל יתבצע במכליות קטנות (איזוטנקים) גם במפרץ חיפה, כפי שהוא מיושם כיום בנמל אשדוד, וזאת עד למימוש ההחלטה להקמת מפעל לייצור מקומי של אמוניה במישור רותם.

 

מכל האמוניה במפרץ חיפה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מכל האמוניה במפרץ חיפה(צילום: רויטרס)

 

בהמשך לפעילות הוועדות המקצועיות, ועדת המשנה למוכנות העורף בראשותו של שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, ערכה סיור בנמל ובעיריית חיפה, קיימה שלושה דיונים מסווגים עם כלל נציגי הממשלה והגופים הביטחוניים הרלוונטיים ודיון נוסף בלתי-מסווג בהשתתפות כלל הגורמים האזרחיים, מהאקדמיה, התעשייה, השלטון המקומי וארגוני הסביבה.

 

עם סגירת מיכל האמוניה במפרץ חיפה, נבחנו 12 חלופות על-ידי המשרד להגנת הסביבה (בפן הסביבתי-בטיחותי) והמל"ל (בפן הביטחוני-אבטחתי), שנועדו לשמש מענה לטווח קצר ליבוא ולשינוע האמוניה הדרושה לצרכי התעשייה בישראל ובמיוחד לחברת חיפה כימיקלים.

 

ח"כ פרץ אמר: "יבוא האמוניה במכליות קטנות הוא פתרון טוב שעונה על צרכי הביטחון של מעל מיליון תושבי מפרץ חיפה. הוא גם פתרון שיכול להחזיר את מפעל 'חיפה כימיקלים' צפון ועובדיו לשגרת פעילות מיידית. אני קורא לממשלה לפעול ולקדם במקביל את הפתרון הטוב ביותר לטווח ארוך להקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום הארץ".

 

בעיריית חיפה אמרו: "ראש עיריית חיפה יונה יהב מברך את ועדת החוץ והביטחון ככלל ואת חברי הכנסת פרץ ודיכטר בפרט, על האומץ להעמיק בעיניים נטולות אינטרסים ולקבל החלטה שטובת כמיליון מתושבי מדינת ישראל היא השיקול היחיד בה. אנו נמשיך להתעקש שכלל העוסקים בנושא יזיזו הצידה כל שיקול אחר מלבד טובתם וביטחונם של תושבי המטרופולין הצפוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כבר לא פועל. מכל האמוניה במפרץ חיפה
צילום: רויטרס
מומלצים