שתף קטע נבחר

לימודים כרגיל בגולן: "הילדים יודעים מה צריך לעשות"

על אף הדיווחים שלפיהם ישראל תקפה אמש בסוריה, בפיקוד הצפון החליטו לקיים הבוקר שגרה אזרחית מלאה ברמת הגולן. בתי הספר פועלים כרגיל, טיולים ייערכו בתיאום עם צה"ל. חקלאי מהגולן: "מקווים שהשקט יישמר"

 

 

 

שגרה בצל המתיחות: בתום הערכת מצב בפיקוד הצפון הוחלט לקיים היום (ד') ביישובי רמת הגולן שגרה אזרחית מלאה בדגש על לימודים בבתי הספר ועבודות חקלאים שימשיכו כסדרן.

 

על רקע הדיווחים שלפיהם ישראל תקפה אמש באזור אל-כיסווה מדרום לדמשק בירת סוריה, ציין הבוקר דובר צה"ל כי טיולים באזור הגולן יתקיימו כשגרה בתיאום עם הצבא. עוד נמסר כי כמה אתרי תיירות ייחסמו באופן נקודתי ויש להישמע להוראת הכוחות בשטח לפי הצורך.

 

היערכות ברמת הגולן (צילום: אביהו שפירא)
נערכים במקלט בקיבוץ עין זיוון(צילום: אביהו שפירא)

היערכות ברמת הגולן (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

איתמר גור, חקלאי ממושב נוב, שלח הבוקר ארבעה ילדים לבתי הספר ביישוב ובגולן - מתלמיד כיתה א' וכלה בתלמידת י"ב: "לא היה הרבה חשש. התחושות האישיות נובעות בעיקר ממה ששמענו בתקשורת. בשטח הדברים הרבה פחות מרגשים. יש נוכחות צבאית אבל זה לא משהו חדש. רק ביומיים האחרונים ראינו תגבור, למשל בכניסות ליישובים".

 

הוא הוסיף כי גם הילדים לא הביעו חשש וכי הם מתורגלים: "אשתי שאלה הבוקר את הילד הקטן מה עושים במקרה של אזעקה בבית הספר או בדרך אליו, התשובות היו ענייניות. הילדים יודעים מה צריך לעשות. מקווים שהשקט יישמר".

 

אילן דפרוש, יו"ר הנהגת ההורים בקצרין ואב לארבעה, סיפר כי כל הילדים יצאו הבוקר למוסדות החינוך כרגיל- אחד לגן, שניים לבית הספר ביישוב וילד נוסף לבית ספר מחוץ ליישוב. "קמנו בבוקר, הקשבנו לעדכונים והבנו שההנחיה היא להמשיך בשגרה כרגיל ואנחנו פועלים על פי ההנחיות, ולא שלא היו חששות - אבל אני מאלה שמאמינים שצריך לפעול על פי הנחיות ולא לשדר לחץ וזה מה שגם אנחנו משדרים לילדים".

 

הוא הוסיף כי כל מוסדות החינוך שבהם לומדים ילדיו ממוגנים כנדרש וכי כיו"ר הנהגת הורים וגם בתפקידו במילואים כאיש פיקוד העורף, הוא בדק באופן אישי את המקלטים והממ"דים במוסדות החינוך ביישוב. "אפשר לומר שהמיגון במצב טוב, הייתה בעיה עם גני הילדים אבל בקיץ האחרון הנושא טופל והשתפר מאוד".

 

במועצה האזורית גולן ציינו כי גם מערך ההסעות לבתי הספר והתחבורה הציבורית פועלים בהתאם להנחיות צה"ל ופיקוד העורף. "ימים מתוחים עוברים על תושבי הגולן. אנו קהילה מלוכדת ובעלת חוסן ונדע לשמור על שגרת חיינו גם בחירום", אמרו. במועצה המקומית קצרין אמרו כי כל התלמידים הגיעו היום לבתי הספר ולגני הילדים - באופן דומה לימי לימודים אחרים. "צוותים של מחלקת החינוך הגיעו למוסדות החינוך, רעננו נוהלים וחיזקו את התלמידים.

 

"בטוחים שצה"ל יידע לתת מענה הולם" 

ראש המועצה האזורית גולן אלי מלכה אמר אמש כי האוכלוסייה באזור "מלוכדת ובעלת חוסן". לדברי מלכה, "בשנים האחרונות נערכנו בהתאם עם צה"ל ופיקוד העורף באופן מיטבי להתמודדות עם הסלמה בגזרת הגולן. אנו עדים להיערכות המאוד משמעותית של צה"ל בפריסה רחבה בגולן, ובטוחים שצה"ל יידע לתת מענה הולם ולהגן על תושבי הגולן ומדינת ישראל".

 

דמיטרי אפרצב, ראש מועצת קצרין, אמר הבוקר: "אנחנו חוזרים לשגרה, המצב חוזר לקדמותו, כל מוסדות החינוך ממשיכים לפעול כרגיל. אני מבקש להישמע להנחיות המועצה. מאחל לכולנו יום מצוין והמשך יום טוב".

 

על רקע שורת זיהויים חריגים בקרב הכוחות האיראניים בסוריה, הוחלט אמש בצה"ל לחדד את הנחיות ההתגוננות במרחב רמת הגולן ולהנחות את הרשויות על פתיחת מקלטים. בנוסף הוחלט על גיוס מוגבל של חיילי מילואים. משרד החינוך הודיע אמש כי בהתאם להנחיות צה"ל - בוטלו 30 טיולים שהיו אמורים להיערך היום בגולן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
מקלט בקיבוץ עין זיוון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים