שתף קטע נבחר

ראש השב"כ לשעבר כהן: "הסדר עם הפלסטינים - אינטרס לאומי"

יורם כהן דיבר בכנס הרצליה על הסדר ש"יפחית עוינות ואיבה", אך הדגיש כי "לאור הפערים והיעדר נכונות לפשרות מצד ההנהגה הפלסטינית, לא ניתן להגיע להסכם בשנים הקרובות". על חמאס: "נכשל בהנעת טרור באיו"ש"

 

 

ראש השב"כ לשעבר יורם כהן התייחס הבוקר (יום ד') למשא ומתן התקוע עם הפלסטינים. כהן קבע כי על ישראל לשאוף לכינון הסדר מדיני שיאפשר את שמירת צביונה של המדינה כיהודית ודמוקרטית. "עמדתי היא שהגעה להסדר עם הרשות הפלסטינית היא אינטרס לאומי-ישראלי ויש לשאוף אליו", אמר כהן בכנס הרצליה.

 

כהן הוסיף בנושא כי הסדר כזה "יצמצם מחד באופן משמעותי את השליטה בפלסטינים ויפחית את העוינות והאיבה, ומאידך יהיו בו הסדרי ביטחון ראויים ותישמר צביונה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית".

 

עם זאת, ראש השב"כ לשעבר הדגיש כי "לאור הפערים הגדולים בין העמדות הישראליות והפלסטיניות בסוגיות הליבה, היעדר נכונות לפשרות משמעותיות מצד ההנהגה הפלסטינית, קיפאון מתמשך במשא ומתן והיעדר יכולות של הרשות לתת מענה הולם לאיומי הביטחון הקיימים והעתידיים, מובילים לכך שלא ניתן להגיע להסכם מדיני עם הנהגת הרשות הפלסטינית בשנים הקרובות. אני אומר בשנים הקרובות, ואני מקווה מאוד שזה לא יהיה יותר מכך".

 

יורם כהן (צילום: מוטי קמחי)
ראש השב"כ לשעבר כהן בכנס הרצליה, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

מחנה הפליטים ג'בליה בעזה. "יש קושי להשיג מזומנים" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחנה הפליטים ג'בליה בעזה. "יש קושי להשיג מזומנים"(צילום: AFP)

כהן הוסיף כי "בעשור האחרון אפשר לומר שישראל והפלסטינים עברו מעבר דרמטי ממצב שהרשות הפלסטינית הייתה מערכת אחידה, אך בעקבות הפיצול בין איו"ש לבין עזה, אנחנו במצב שיש לנו ישות מבודלת שפועלת תחת היגיון מתחרה: ההיגיון הרש"פי היה היגיון שבקצהו הסדר מדיני וההיגיון של חמאס הוא להתנגדות. תוצאה של שתי ההתנגדויות בין חמאס לרשות יצרה פילוג ובעצם יצרה מצב של פעילות מנוגדת ומניעת הישגים הדדית. התוצאה לכך היא חוסר פיוס".

 

הוא ציין עוד בדבריו כי ישנה האטה בהתעצמות הצבאית של חמאס בעזה, ושארגון הטרור איבד נכסים משמעותיים בשנים האחרונות. "הניסיון של חמאס להניע טרור באיו"ש בעשור האחרון נכשל ונשמר השקט. הייתה לי הזכות להיות בין אלה שהובילו את הסכם הפסקת האש לאחר 'צוק איתן', ומאז 25 באוגוסט 2014 כלל הפלגים שומרים על שקט של הפסקת אש מרצועת עזה וירי לעבר ישראל. כפי שכולם יודעים, מבחינת נפגעים וטרור אנחנו נמצאים באחת התקופות השקטות זה יותר משני עשורים".

 

כהן אמר כי ישראל צריכה להיות מוטרדת ממצב התשתיות בעזה ובכללן המים, הביוב והאנרגיה. "יש היעדר יכולת של אנשים להשֹתכר. אין עוני, אבל יש קושי להשיג מזומנים ולקנות עם זה. ברור לכול שהיעדר מנועי צמיחה מצביע על כך שהדבר יימשך שנים רבות, ולאחרונה נוספו העיצומים שהרשות הפלסטינית מטילה על חמאס כחלק מלחצים, זה כמובן פוגע בתחום הכלכלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ראש השב"כ לשעבר יורם כהן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים