שתף קטע נבחר

צילום: AFP, דובר צה"ל

יותר מ-50 יעדים איראנים הותקפו: "כוח קודס שילם מחיר כבד"

דובר צה"ל עדכן כי מומחי חיזבאללה ואנשי מיליציות שיעיות שיגרו את הרקטות לעבר הגולן בהוראת כוח קודס של משמרות המהפכה. אף אחת מ-20 הרקטות לא נפלו בשטח ישראל ו-4 יורטו. ישראל תקפה, לאחר שעדכנה את רוסיה, מפקדות, סוללות נ"מ סוריות ועוד: "צה"ל ביצע הלילה את אחד ממבצעיו הגדולים, ייקח הרבה זמן לאיראנים להשתקם"

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, עדכן הבוקר כי אף אחת מ-20 הרקטות ששיגר כוח קודס של משמרות המהפכה של איראן לא נפלה בשטח ישראל. לדבריו, 4 יורטו על-ידי כיפת ברזל והיתר נפלו בשטח הסורי. בתגובה הותקפו יותר מ-50 מטרות איראניות במה שהוגדר על-ידי מנליס כאחד "ממבצעיו הגדולים בעשורים האחרונים של חיל האוויר". "כוח קודס שילם מחיר כבד, ייקח הרבה זמן לאיראנים להשתקם", אמר מנליס.

 

מתיחות בצפון - כתבות נוספות:

ארה"ב: הירי לגולן - הוכחה שטראמפ פעל נכון

לאחר הערכת מצב: מצב שגרה ברמת הגולן

הנחיות שמצילות חיים: כך תפעלו בהישמע אזעקה

גרפיקה יעד יעדים תקיפה הותקפו ב סוריה איראן כוח קודס איראנים צה

"זה כמה שבועות נמצא צה"ל במבצע שיבוש רחב היקף נגד ניסיון של כוח קודס לבצע פעולת תקיפה נגד ישראל", אמר מנליס. "פעלנו כמה פעמים מול פצצות איראניות מתקתקות והצלחנו בחודש האחרון למנוע מספר פיגועים ותקיפות איראניות".

 

 

אילוסטירציה של תקיפות צה
(אילוסטרציה: דובר צה"ל)

דובר צה"ל ציין כי "כוח קודס בראשות קאסם סולימאני ניסה לפגוע בנו ולא הצליח להשיג את התוצאה שרצו להשיג. בהוראת כוח קודס, ותחת פיקוד איראני במעגלי הפיקוד והשליטה של התקיפה, נורו כ-20 רקטות על-ידי מומחי חיזבאללה ומיליציות שיעיות עם אמל"ח איראני ואף אחת מהן לא פגעה בשטח מדינת ישראל. 4 מהן יורטו ע"י כיפת ברזל והיתר נפלו בשטח הסורי. סוג האמל"ח שנורה היה גראדים ורקטות פאג'ר 5 מרכב ממרחק בין 40-30 ק"מ מפאתי דמשק".

 

עוד הוא אמר כי "אין פצועים ולא נגרם נזק לאף מוצב. יתר הדיווחים שקריים ואינם נכונים. זהו הישג שנובע כתוצאה מהיערכות נכונה של מערך ההגנה האווירית ושל כוחות צה"ל. זו הצלחה אך אנו ערוכים לאפשרויות נוספות. זו עזות מצח של איראן וכוח קודס הפעולה האיראנית הזו".

 

לפי מנליס, מלבד עשרות יעדים איראנים של כוח קודס בסוריה הותקפו גם מפקדות לוגיסטיות, מחנה צבאי, מוצבי מודיעין ועוד. "תקפנו את הרכב ששיגר את הרקטות לישראל. כלל המטרות הושמדו וכלל המטוסים שלנו שבו לשלום למרות מטחי נ"מ משמעותיים של הצבא הסורי. תקפנו גם חמש סוללות של מערך הנ"מ הסורי, שירה עשרות טילים לעבר מטוסינו", אמר דובר צה"ל.

רגע פגיעה של מטרות איראניות מטרה ב סוריה תקיפה של צה
רגע הפגיעה ברכב השיגור שממנו נורו הרקטות האיראניות(צילום: דובר צה"ל)

נ
נ"מ סורי בשמי דמשק(צילום: EPA)

נ
(צילום: רויטרס)

נ
(צילום: AFP)

ילדי ילדים קיבוץ אלרום ב רמת הגולן גולן צפון שגרה לאחר תקיפה איראנית איראן הולכים ל בית ספר (צילום: אביהו שפירא)
חזרה לשגרה: ילדים ברמת הגולן הולכים לבית ספר בבוקר שלאחר התקיפה(צילום: אביהו שפירא)

הוא הוסיף כי "הזהרנו את הצבא הסורי שלא להתערב. הלילה הזה מבטא את מה שאנו מוכנים להמשך. כוח קודס בחר לפעול נגד מדינת ישראל במרחב הלא נכון. לא נוכל להשלים עם התבססות איראנית בסוריה וכוח קודס שילם מחיר כבד מאוד. כל ניסיון נוסף של כוח קודס לפגוע בישראל יענה במחיר כבד מאוד".

 

מנליס סיכם וציין כי בחודש האחרון כל יום ערך הרמטכ"ל הערכות מצב בנושא עם מפקדי צה"ל. "פנינו אינם להידרדרות וערוכים להמשך. הלילה סיכלנו יכולות איראניות שאיימו על מדינת ישראל ויש לנו יכולות שטרם מומשו. אם הסורים יאפשרו פעילות ישירה נגד ישראל הם יישאו במחיר. יקח הרבה זמן לאיראנים לשקם את התשתית המבצעית, הצבאית והמודיעינית שפגענו בה הלילה. הודענו מראש לרוסים על הפעילות הזו".

 

המתקפה הלילית הנרחבת של האיראנים אירעה מעט אחר חצות, יממה לאחר שישראל ביצעה מתקפת מנע והשמידה רקטות לאחר שזיהתה תזוזות חשודות בשטח סוריה. ברשת "אל מיאדין", המזוהה עם חיזבאללה, דווח לאחר התקיפה האיראנית כי עשרות רקטות שוגרו לעבר אתרים צבאיים ישראלים. בעקבות אותה תקיפה נרחבת נשמעות אזעקות במועצה האזורית גולן. התושבים באזורים שבהם נשמעו האזעקות מיהרו למרחבים המוגנים ונשארו בהם דקות ארוכות.

 

לפי הדיווח ב"אל מיאדין" הלבנוני, היעדים לירי האיראני היו בין היתר בסיס של יחידת האלפיניסטים, מנחת מסוקים צבאיים, בסיס האזנה ומרכז תצפית. הרשת טענה כי אף גורם לא לקח אחריות לשיגור עשרות הטילים. "מקורות יודעי דבר" מסרו לרשת כי "כל תגובה צבאית ישראלית תגרור פעולות גדולות ומשמעותיות יותר בעומק ישראל".

 

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי טילים ישראליים תקפו ופגעו במערכת מכ"ם, במחסן אמל"ח ובמוצבי הגנה אווירית בסוריה. ראש המועצה אזורית גולן אלי מלכה הודיע הבוקר כי בתום הערכת מצב עם פיקוד העורף הוחלט כי הלימודים יתקיימו כסדרם ושאין הנחיות מיוחדות לתושבים. כמו כן, החקלאים יכולים לעבוד כרגיל ללא מגבלות ומערך ההסעות והתחבורה הציבורית יפעלו כרגיל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים