שתף קטע נבחר

צבא סוריה טוען: "3 הרוגים בלבד בתקיפות הישראליות"

הפיקוד הכללי של צבא אסד פרסם הצהרה לאחר התקיפות הישראליות ובה נטען כי בניגוד לדיווחים על לפחות 23 הרוגים, רק שלושה קיפחו את חייהם. בהודעה צוין כי נפגעו תשתיות צבא, אך "מרבית הטילים הישראליים יורטו". התעמולה של אסד עובדת שעות נוספות, אך יש גם לגלוג לעבר איראן

 

הצבא הסורי מנמיך ציפיות: על אף הדיווחים על כמות גדולה של הרוגים בתקיפות הישראליות שבאו בעקבות הירי האיראני לרמת הגולן, בצבא סוריה טוענים בצהריים כי שלושה בני אדם בלבד נהרגו ועוד שניים נפצעו. מצבא סוריה נמסר עוד כי במתקפה הישראלית הושמדו תחנת מכ"ם ומחסן אמל"ח ונפגעו כמה גדודי הגנה אווירית. במרכז המעקב הסורי טענו הבוקר כי לפחות 23 בני אדם נהרגו.

 

כפי שטענו ברוסיה שלא מעט טילים שנורו על-ידי מטוסים ישראליים יורטו, גם בצבא הסורי מתגאים: "רוב הטילים שנורו על-ידי ישראל הושמדו על-ידינו. הפיקוד הכללי של הצבא הסורי ערוך ומוכן להתמודד עם כל תקיפה במלוא הכובד. אנו מחיבים גם לסכל כל ניסיון תמיכה בגורמי טרור הפועלים בארצנו". 

נ
טילי הנ"מ בשמי דמשק(צילום: EPA)

נ
(צילום: רויטרס)

 

בפיקוד הכללי בדמשק הוסיפו כי "בזכות המוכנות והיכולות הגבוהות של מערך ההגנה האווירית שלנו, הצלחנו ליירט חלק גדול מהטילים הישראליים לפנות בוקר אשר הופנו כלפי כמה מאתרינו הצבאיים. להתקפות האלה אין להן שום מטרה מלבד לחזק את גורמי הטרור הפועלים במדינה".

 

במשרד החוץ הסורי התייחסו גם כן לאירועים: "כניסתה של ישראל ותומכיה לעימות ישיר, לאחר שהתחבאה מאחורי שלוחיה פעילי הטרור, מראה כי שלב חדש של תוקפנות נגד סוריה החל. דרכים תוקפניות אלה של ישראל לא יצליחו להחיות את תוכנית הקונספירציה בסוריה, ורק יגרמו להגברת המתיחות באזור, מה שמהווה איום חדש על הביטחון והשלום בעולם".

 

בעוד שבישראל ובעולם מדווח כי צה"ל תקף 50 יעדים איראניים בסוריה בתגובה על 20 רקטות שנורו לעבר רמת הגולן אך לא פגעו וכמה מהן אף יורטו - ייתכן שמי שיבקש להתעדכן באמצעות התקשורת הסורית על מאורעות הלילה החולף יקבל רושם שונה למדי, בלשון המעטה, כששדרני הטלוויזיה הסורית מרבים לשבח ולהאדיר את צבא אסד.

 

כך למשל, בטלוויזיה הסורית נאמר כי "האויב הציוני לא יעמוד בעוד מכה עוצמתית כמו זו שהונחתה עליו אמש", וכן "המטוסים בנמל התעופה בן גוריון לא עומדים בעומס שנוצר בגלל אנשים שמבקשים לברוח מישראל". עוד נאמר, כי "סוריה היא המדינה החזקה ביותר בעולם בזכות אסד האדיר וצבאו".

 

תעמולה סורית פגיעה ב כיפת ברזל תקיפת תקיפה צה

שידור תעמולה טלויזיה סורית תמיכה ב אסד תקיפת תקיפה צה

באחד מכלי התקשורת הסוריים דווח כי מערך ההגנה האווירי של סוריה "יירט בהצלחה כמעט מלאה עשרות טילים ששוגרו ממטוסי חיל האוויר הישראלי לעבר יעדים באזור דמשק". כמו כן, נאמר כי הרקטות הסוריות "השפילו את כיפת ברזל", שלשיטת העיתונאים הסורים "לא הצליחה ליירט את השיגורים מסוריה לעבר תשעה יעדים צבאיים - בהם בסיסי מודיעין ישראליים".

 

תעמולה סורית ההגנה הסורית מראה כי יירוט טילים הצליח תקיפה צה
"יירוט", לפי הטלוויזיה הסורית

תעמולה סורית ההגנה הסורית מראה כי יירוט טילים הצליח תקיפה צה

תעמולה סורית ההגנה הסורית מראה כי יירוט טילים הצליח תקיפה צה

כמו כן, לא נרשם אזכור ולו הקטן ביותר על הפגיעה שהסב צה"ל ליעדים של "כוח קודס" האיראני - ואותו הדין לגבי תקיפה באזור אידליב, שבוצעה על-ידי מטוסי קרב רוסיים שכתוצאה ממנה נהרגו בני שתי משפחות בכפר קטן באזור.

 

הטענות לעיל "מגובות" בשלל תמונות וסרטוני וידאו. לרוב, בסרטונים לא ממש ברור מה מצולם וכיצד הדבר מתקשר לנאמר. בנוגע לסוגיה האיראנית והתבססותה של האחרונה בסוריה נוקטת התקשורת הסורית, כצפוי, קו תקיף נגד ישראל ובעד איראן. במהלך השידורים נטען, בין היתר, כי "ישראל וארצות הברית מעלות טענות שקריות בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית" וכי "ישראל מנצלת את ההזדמנות" כדי להצדיק תקיפות בסוריה. 

 

 

 

בשאר  אסד, סוריה (צילום: רויטרס)
נשיא סוריה, בשאר אסד(צילום: רויטרס)

 

ברשתות החברתיות לועגים לאיראן: "איומי סרק"

בזירת הרשתות החברתיות, מנגד, המצב מעט שונה: בעוד שגופי התקשורת הממוסדים ממשיכים להתייצב לצד המשטר - הגולשים, לעיתים, מביעים ספק. חלקם מביע את אכזבתו מכך שישראל ממשיכה לתקוף בסוריה מבלי לספוג תגובה, אחרים לועגים לאיומי איראן ומכנים אותם "איומי סרק"; והיו גם כאלה שעודדו את אסד וצבאו.

 

תיאוריית קונספירציה שחוזרת על עצמה - על אחת כמה וכמה בעיתות לחימה - היא כי ישראל עומדת מאחורי כוחות המורדים וכי דאע"ש הוא בעצם כוח ישראלי שפועל בתוך המדינה, תוך קבלת מימון, אימון וכלי נשק מישראל לטובת ביצוע המשימות שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
היירוטים לכאורה בסוריה
צילום: EPA
מומלצים