שתף קטע נבחר

בן 92 ויהיה ראש הממשלה המבוגר בעולם

שלט ביד ברזל במלזיה בשנים 2003-1981, פרש מהחיים הפוליטיים, אבל עשה קאמבק וניצח בבחירות את מפלגת השלטון שממנה ערק. עם השבעתו לראש ממשלה יהפוך מהטיר מוחמד למנהיג הנבחר המבוגר בעולם

 

 

אף פעם לא מאוחר מדי בשביל להנהיג מדינה: מהטיר מוחמד, ראש ממשלת מלזיה לשעבר, יהפוך למנהיג הנבחר המבוגר ביותר בעולם בגיל 92. מוחמד שב מפרישה והתמודד בבחירות הכלליות מטעם האופוזיציה לאחר שערק משורות מפלגת השלטון - שהנהיגה את המדינה האסייתית מאז העצמאות מבריטניה ב-1957.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

לאחר ניצחונו בבחירות דחה מהטיר את הספקות שהועלו לגבי יכולתו לנהל את המדינה בגיל כה מבוגר. "יש כאן עניין דחוף, אנחנו צריכים להקים ממשלה עכשיו, היום", אמר מהטיר במסיבת עיתונאים והתעקש שהוא יושבע עוד היום לראש הממשלה.

 

מהטיר מוחמד ראש ממשלת מלזיה הנבחר בן 92 (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
מהטיר שלט במלזיה ביד ברזל מ-1981 ועד ל-2003 ועם ניצחונו בבחירות יהפוך כאמור למנהיג הנבחר המבוגר ביותר בעולם.

 

בעלי הברית שהפכו לאויבים מרים

ראש הממשלה לשעבר רץ בבחירות הכלליות בראש ברית של ארבע מפלגות אופוזיציה, "פקטן הרפן (ברית של תקווה או PH), שהצליחה לקבל יותר מושבים בפרלמנט ממפלגת השלטון "בריסן נסיונל" (BN). בראשות מפלגת BN עומד ראש הממשלה הנוכחי נג'יב ראזק, שבעבר היה בן טיפוחיו של מוחמד, אבל כיום נחשב ליריבו הפוליטי המר.

 

נג'יב העלה ספקות לגבי האפשרות שמהטיר ייכנס מיד לתפקיד ראש הממשלה לאור העובדה ששום מפלגה לא קיבלה רוב פשוט בפרלמנט בן 222 המושבים.

 

מהטיר מוחמד ראש ממשלת מלזיה הנבחר בן 92 (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
לפי התוצאות הרשמיות, הקואליציה בראשות מהטיר זכתה ב-113 מושבים, אחד יותר מהמספר הנדרש כדי לשלוט. אלא שהקואליציה של מפלגות האופוזיציה לא נרשמה באופן רשמי כברית.

 

כ-700 מיליון דולר הגיעו באופן מסתורי לחשבון של רה"מ

מהטיר התייחס בצחוק לספקות לגבי יכולתו לכהן בתפקיד ראש הממשלה. "התעוררתי מאוחר, אנשים רבים מתעוררים מאוחר", הוא אמר בתגובה לשאלה מדוע חל עיכוב בהשבעה שלו, והוסיף שתוצאת הבחירות הרשמית התפרסמה רק בסביבות השעה חמש בבוקר (שעון מקומי). לדבריו, הוא קיבל מכמה מפלגות בפרלמנט הבטחה שיתמכו בו ויעניקו לו רוב בבית הנבחרים.

 

קואליציית BN בראשות ראש הממשלה נג'יב זכתה ב-73 מושבים, ירידה גדולה מ-133 המושבים שקיבלה בבחירות ב-2013. לא רבים ציפו שמהטיר ינצח קואליציית שלטון שבמשך שנים רבות נשענה על תמיכת הרוב המלאי במדינה. עם זאת, הוא שילב כוחות עם המנהיג הפוליטי הכלוא אנוואר איברהים, לשעבר סגנו, והשניים יצאו נגד המחיה הגבוהה במלזיה ונגד השחיתות השלטונית שבה מעורב גם ראש הממשלה נג'יב עם כ-700 מיליוני דולרים שנמצאו בחשבונו האישי מתוך 2.6 מיליארד דולר שנעלמו מקופת האוצר המלזי.

 

מהטיר מוחמד ראש ממשלת מלזיה הנבחר בן 92 (צילום: AP)
(צילום: AP)

"הבחירות האלה הוכיחו לנו שהתקדמנו מעבר לפוליטיקה גזעית", אמר קו יינג הוי, מרצה ללימודים בינלאומיים ואסטרטגיים באוניברסיטת מלאיה. "זה באמת כוח העם דרך הקלפי".

 

מהטיר אמר שאחת הפעולות הראשונות שלו כראש ממשלה תהיה לבקש חנינה מלכותית עבור אנאוור. עוד לפני הבחירות הוא הבטיח לפנות את תפקיד כראש ממשלה ברגע שאנוואר ישתחרר מהכלא. אשתו של נג'יב, עזיזה וואן איסמאיל, ישבה לצד מהטיר במסיבת העיתונאים. בהתאם להסכם שלה עם ראש הממשלה הנבחר, יא תתמנה לתפקיד סגנית ראש ממשלה.

 

אנוואר נשלח לכלא המלזי פעמיים - פעם ראשונה הוא נידון למאסר בגין שחיתות וביצוע מעשי סדום, ושוחרר ב-2004. אלא שב-2015 הוא שוב נשלח לכלא על ידי הרשויות בראשות נג'יב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים