שתף קטע נבחר

משרד התחבורה יחזיר לציבור 9 מיליון שקל

אזרח הגיש תביעה ייצוגית בעקבות גביית אגרת "כפל" על רישיונות רכב חדשים גם במקרים שלא הייתה סמכות לכך. ביהמ"ש אישר הסכם פשרה

בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב אישר לאחרונה פשרה שנחתמה בין המדינה לבין אזרח שהגיש תביעה ייצוגית שעסקה באגרות על "כפל תעודות" שגבה משרד התחבורה. בהסדר נקבע שהמשרד יחזיר אגרות שנגבו ביתר לכל מי ששילם אותן בשנתיים האחרונות, בסכום כולל של כ-9 מיליון שקל.

 

תקנות התעבורה קובעות כי אם רשות הרישוי השתכנעה שתעודה מסוימת (כמו רישיון, היתר, אישור או פטור) אבדה, נגנבה או נפגמה – היא רשאית לתת "כפל תעודה" בכפוף לתשלום אגרה. ביולי 2016 שילם מגיש התובענה "אגרת כפל" של 29 שקל כדי לקבל רישיון רכב מעודכן, לאחר שהתקין "תפוח גרירה" (מעין וו).

 

בתובענה הייצוגית שהגיש באוגוסט 2016 הוא טען שתקנות התעבורה לא מאפשרות לגבות אגרת כפל על עדכון שנובע משינויים טכניים כמו החלפת מנוע, שינוי מבנה, גודל או צבע, התקנה או הסרה של וו גרירה ועוד. אף שהמדינה הסכימה להחזיר לו את התשלום, הוא התעקש על ניהול ההליך בטענה שמדובר בגבייה שיטתית שיש להפסיק לאלתר.

 

הצדדים ניהלו משא ומתן ממושך שהסתיים בהסדר פשרה שהוגש לאישורו של בית המשפט בפברואר האחרון. על פי ההסדר, כל מי ששילם אגרת כפל רישיון בניגוד לתקנות בשנתיים שקדמו להגשת התביעה זכאי לקבל החזר מלא ואמור לקבל על כך הודעה בדואר רשום.

 

עוד סוכם כי תוך 60 יום מאישור הפשרה יפסיק משרד התחבורה יפסיק לגבות ביתר. מנתונים שהציג המשרד עלה כי מאוגוסט 2014 ועד סוף 2017 הסתכמה הגבייה הלא חוקית בכ-9.5 מיליון שקל. עוד נקבע כי הכספים שלא יוחזרו אישית (בהיעדר מענה מהזכאי), יועברו לקרן לניהול וחלוקת כספים שהוקמה מכוח חוק תובענות ייצוגיות, ומשם לתרומה.

 

פשוט וישיר

השופטת ארנה לוי קבעה כי "הסדר הפשרה מבוסס על השבה מלאה לכל חברי הקבוצה. פשרה זו משקללת באופן ראוי את סיכויי התובענה הגבוהים מאד, עם הסיכונים הכרוכים בהמשך ניהול ההליך מבחינת הקבוצה".

 

לדבריה, ההסדר קובע שיטת השבה יעילה, ישירה ופשוטה, ומגן על אינטרס הציבור. היא ציינה כי נציג היועץ המשפטי לממשלה אישר את ההסדר ולא הוגשו התנגדויות כלשהן.

 

בהמשך אישרה השופטת לוי את המלצת הצדדים לשלם למבקש גמול בשיעור של 2.5% מסכום ההשבה, ו-13.5% שכר טרחה לבא כוחו. בהקשר זה קבעה כי לנוכח הנסיבות והתוצאה המועילה לכלל הציבור, הרי שמדובר בתובענה "מסוג התובענות הייצוגיות אשר יש לעודד את הגשתן".

 

השופטת לוי חתמה את פסק דינה בהוראה לפרסם הודעה בדבר אישור ההסדר בשני עיתונים יומיים נפוצים, וכן באתר משרד התחבורה.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקש/תובע מייצג: עו"ד רענן בשן
  • ב"כ המשיב/נתבע: עו"ד עמי עבר הדני, פמת"א
  • עו"ד יעקב בטש עוסק בתובענות ייצוגיות
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: פביאן קולדורלס
עו"ד יעקב בטש
צילום: פביאן קולדורלס
מומלצים