שתף קטע נבחר

מצב הרוח: טיפים לבחירה ולהתקנה של מאוורר תקרה

הוא מגרשים את החום, את הלחות ואת היתושים וחוסך לכם כסף בהשוואה למזגן. כדי שהקיץ המתקרב יעבור עליכם בצורה קרירה ונעימה, ובלי שתחטפו חום כשתקבלו את חשבון החשמל, לפניכם מדריך לבחירת מאוורר תקרה

בשיתוף מחסני תאורה

 

בתוך הבית הוא מאפשר לכם להפעיל את המזגן בצורה חסכונית יותר, ומחוץ לבית הוא לא רק יצנן את פינת הישיבה אלא גם ירחיק יתושים. קבלו את הכוכב של העונה – מאוורר התקרה. תתפלאו, אבל הוא לא מיועד לשימוש רק בעונות מעבר, אלא מאפשר פיזור האוויר בחדר והפעלה חסכונית יותר שלו, גם כשהמזגן פועל. רבים על המזגן בלילה? מאוורר תקרה בעוצמה נמוכה יאפשר "שלום בית". אז לפני שרצים לחנות, הנה כמה טיפים על בחירה חכמה שלו.

 

  (צילום: יח
התמונות בכתבה באדיבות מחסני תאורה(צילום: יח"צ)

להתאים את המאוורר לצרכים

כמו שלכל סיר יש מכסה, כך גם לכל חדר יש מאוורר בגודל שיתאים לו. התאמת המאוורר תבטיח לכם פעולה שקטה ופיזור אויר נעים בחדר. ממש כפי שמתאימים את כוח הסוס של המזגן לגודל החלל ולכיווני האוויר שבו, כך יש להתאים את המאוורר. אם המאוורר יהיה גדול מדי, הוא ייצור מערבולות רוח ותנועת אוויר לא נעימה. אם הוא יהיה קטן מדי, הוא לא יצליח לפזר את האוויר ביעילות בחלל.

 

כיצד נדע מהי המידה המתאימה? "מידות המאוורר נקבעת באינטשים, כשכל אינטש הוא 2.54 ס"מ", מסביר מסביר חיים בן זקן, מנכ"ל רשת מחסני תאורה. "עבור חדר ששטחו עד 6 מ"ר, יתאים מאוורר בקוטר של 30 אינטש (76 ס"מ). עבור חדר ששטחו 10-12 מ"ר, יתאים מאוורר בקוטר של 42 אינטש (106.7 ס"מ). עבור חדר שהשטח שלו מעל 12 מ"ר או שהתקרה שלו גבוהה מהמקובל, יתאים מאוורר בקוטר של 52 אינטש (132 ס"מ)".

 

עם או בלי שלט? "שלט הוא פתרון מאוד נוח בייחוד למי שרוצה לגבות ולהדליק את המאוורר המחובר אל גוף תאורה. זה הכרחי בעיקר כאשר מתג ההפעלה אינו נמצא ליד המיטה, וחוסך את הצורך לקום בכל פעם שרוצים לכבות או להדליק את גוף התאורה ואת המאוורר. פער המחירים בין מאוורר עם או בלי שלט, הוא זניח (לרוב מסתכם בפער של 100 שקל), אך לא כל דגם מגיע עם ערכת שלט".

 

מה משך האחריות? "עבור ערכת השלט נהוג לתת בשוק אחריות של שנה, עבור מאוורר כדאי לרכוש כזה שמגיע עם אחריות ל-10 שנים על המנוע".  

 

  (צילום: יח
(צילום: יח"צ)

הכנפיים משפיעות על תנועת האוויר בחדר

גודל הכנפיים, מספר הכנפיים, מהירות הסיבוב לדקה (הסל"ד) וזווית הכנפיים ישפיעו על תנועת האוויר בחדר. בן זקן: "אם כל נתוני המאוורר יהיו אופטימליים, האוורור יהיה מיטבי. כנפיים גדולות הן לא בהכרח טובות יותר. הן אמנות מכסות שטח גדול יותר, אך חשוב לזכור שזרימת האוויר תלויה גם בעוצמת המאוורר. המטרה היא לא בהכרח ליצור זרימת אוויר חזקה, אלא כזו שמתאימה לגודל החדר ומפזרת אותו באחידות".

 

כיצד לתלות את מאוורר התקרה

לפני הכל, מומלץ למקם את מאוורר התקרה במרכז החדר. גם אם יש בחדר מזגן, הרי שהמאוורר יפזר את האוויר בכלל החלל. כמו כן, הוא יאפשר להפעיל את המזגן על טמפרטורה גבוהה יותר ביום חמסין, והפעלת המזגן יחד עם המאוורר תהיה חסכונית יותר בסופו של דבר מבחינת צריכת חשמל.

 

גובה: "מרחק הלהבים מהרצפה חייב להיות בגובה של לפחות 2.3 מטר לאחר ההתקנה, כשגובה התקרה המינימלי במקרה זה הוא של 2.6 מטר", מסביר בן זקן. "זה יהיה בגובה בטיחותי וימנע מאדם גבוה להרים ידיים ולפגוע בכנפיים. אם גובה התקרה גבוה מ-3 וחצי מטר, עדיף לבחור במאוורר בעל כנפיים ארוכות יותר או במוט הארכה (שאורכו יכול לנוע בין 30 ל-120 ס"מ)".

 

המרווח המומלץ בתלייה: "מומלץ להשאיר 20-45 ס"מ בין התקרה לבין המאוורר, בהתאם לסוג הדגם כמובן", מוסיף בן זקן.

 

חוזק התקרה: יש להימנע מתליית מאוורר על תקרת גבס או על תקרת בלוקים, אלא אם ביצעתם חיזוקים מתאימים מראש. בן זקן: "אם מדובר בתקרת בטון ישרה, אין בעיה לתלות עליה את המאוורר, ואם היא משופעת יש ליצור בסיס מאוזן ורק לאחר מכן לתלות את המאוורר. יש להשתמש בברגים ובדיבלים המסוגלים לשאת משקל של עד 45 ק"ג".

 

  (צילום: יח
(צילום: יח"צ)

בריזה מלאכותית במרפסת או בגינה

החיבור בין החוץ לפנים מאפשר לשבת שעות ארוכות מחוץ לבית, החל משעות הערביים כשהטמפרטורות עולות. מאוורר תקרה הוא פתרון מעולה (שהרי לא תתקינו מזגן בגינה, והוא הרבה יותר חסכוני מהמזגנים הניידים המסתובבים). הוא יאפשר לכם בריזה מלאכותית, ייבש את הלחות והכי חשוב – ירחיק יתושים. חשוב למקם אותו בקרבת גוף התאורה המרכזי בפינת הישיבה, הידוע כאבן שואבת למעופפי הקיץ (קיימים מאווררי תקרה הכוללים גוף תאורה מובנה). בן זקן: "יש לבחור במאוורר תקרה המיועד להתקנה במרפסות או תחת פרגולות, אשר עמיד בפני תנאי לחות וגשם (עם רמת אטימות של IP44). חל איסור על התקנת מאוורר המיועד לשימוש פנים, כמאוורר חוץ, שכן הנזק שייגרם הוא לא רק למאוורר עצמו, אלא אף יגרום לקצרים במערכת החשמל הביתית ויסכן את דיירי הבית".

 

בשיתוף מחסני תאורה

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים