שתף קטע נבחר

הבת, החתן ושר האוצר היהודי: האמריקנים שבאים לירושלים

"בשמחה רבה אני חוזרת לירושלים", כתבה באינסטגרם איוונקה טראמפ, שתגיע לבירה עם בעלה ג'ארד קושנר ועם משלחת שתכלול 250 איש. חגית יאסו תשיר "הללויה". שגרירות ארה"ב עוברת לירושלים: כל הפרטים לקראת הטקסים

 

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמנם לא יגיע לטקס פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים מחר, אבל הוא ישלח ברכת וידאו, ולא פחות חשוב מכך: לבירת ישראל הוא שיגר את בתו איוונקה, שתגיע לירושלים עם בעלה, ג'ארד קושנר, שניהם יועצים בכירים לנשיא. "בשמחה רבה אני חוזרת לירושלים", כתבה בחשבון האינסטגרם לקראת האירוע. "יש לי הכבוד להצטרף למשלחת המכובדת שמייצגת את הנשיא טראמפ, את הממשל שלו ואת העם האמריקני. הקשר בין ישראל וארה"ב אינו ניתן לשבירה".

 

בהודעת משרד החוץ האמריקני נמסר אמש: "העברת השגרירות אינה נסיגה ממחויבותנו העמוקה לקדם עסקת שלום, אלא שזה אף תנאי מחייב לכך. אנו לא נוקטים עמדה לגבי קווי הסיום, כולל גבולות הריבונות הישראלית בירושלים. הקונסוליה בירושלים תמשיך לתפקד כמשלחת עצמאית עם מנדט האחראי ליחסי ארה"ב עם הפלסטינים והרשות הפלסטינית. ארה"ב ממשיכה לתמוך בסטטוס קוו בחראם א-שריף/הר הבית. הממשל מחויב ונחוש להשגת שלום מקיף ובר קיימא בין ישראל והפלסטינים שמבטיח עתיד טוב יותר לשני הצדדים".

 

המשלחת האמריקנית המגיעה לירושלים מונה 250 אנשים, בהם חברי קונגרס, רבנים ואנשי ממשל. את המשלחת יוביל סגן שר החוץ האמריקני, ג'ון סאליבן, והיא תכלול בין היתר גם את הסנטורים הרפובליקנים טד קרוז ולינדזי גראהם, וכן את ג'ייסון גרינבלט - השליח המיוחד של טראמפ לענייני המזרח התיכון וענייני משאים ומתנים בינלאומיים. 

איוונקה טראמפ מתרגשת לקראת מעבר שגרירות ארה
הפוסט של איוונקה טראמפ

הבכיר ביותר במשלחת הוא שר האוצר, היהודי סטיב מנוצ'ין. בנוסף כוללת המשלחת גם את חבר הקונגרס ג'ון וילסון, יו"ר תת ועדת מוכנות בוועדה לשירותים מזויינים, את מושל פלורידה ריק סקוט, חבר הקונגרס טד דויטש והסנטורים מייק לי ודן הלר. לפי הודעת משרד החוץ, במהלך הביקור ייפגש סגן שר החוץ סאליבן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי ועוד.  

 

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, פרסם לרגל האירוע סרטון וידאו וחשף מעט מההכנות לקראת הפתיחה. "אנחנו כבר כמעט מוכנים", כתב. "אנחנו כה נרגשים, זה יהיה טקס יפה ומעורר השראה".

 

רק 4 שגרירים מאירופה יגיעו לטקס

היום אחרי הצהריים יקיים ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו קבלת פנים מיוחדת לכבוד המשלחת האמריקנית, בהשתתפות 800 מוזמנים. משרד החוץ הזמין לאירוע 86 שגרירים זרים המוצבים בישראל. מתוכם נענו להזמנה כ-40 שגרירים, בהם ארבעה שגרירים של האיחוד האירופי: שגרירי צ'כיה, הונגריה, רומניה ואוסטריה. ייתכן שגם שגריר בולגריה יגיע. שאר שגרירי האיחוד האירופי מחרימים את האירוע. 

 

בישראל החליט משרד החוץ לאפשר לכל חברי הכנסת להגיע לקבלת הפנים. בתחילה הוזמנו רק חברי הקואליציה וחברי ועדת חוץ ובטחון, והדבר גרר ביקורת של ח"כים שלא זכו להזמנה. במשרד החוץ הבהירו: "לא הערכנו נכון את מידת הביקוש. מרגע שהבנו שיש עניין רב להגיע - החלטנו לפתוח לכולם". באירוע ינאמו נתניהו, שר האוצר האמריקני מנוצ'ין וסגן מזכיר המדינה סאליבן. הזמרת אבבה דסה ולהקתה יבצעו את "ירושלים של זהב" ו"ירושלים".

 

אירוע השיא יתקיים מחר החל מהשעה 16:00 – הטקס המרכזי לפתיחת השגרירות, גם כן בהשתתפות כ-800 איש. האירוע ייפתח בשירת ההמנון האמריקני. השגריר פרידמן יפתח את האירוע בדברי ברכה ויקרא לכומר ולרב להשמיע ברכה. לאחר נאומו של סגן מזכיר המדינה סליבאן יוקרן נאומו בווידאו של טראמפ. 

ארוגות פרחים לכבוד העברת שגרירות ארה
ערוגות פרחים לכבוד העברת שגרירות ארה"ב לירושלים(באדיבות עיריית ירושלים)

לאחר מכן יוסר הלוט מלוח האבן הרשמי של השגרירות שעליו יופיע סמל השגרירות ולוחית הקדשה לנשיא טראמפ ולסגן הנשיא פנס. בהמשך ינאמו נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, קושנר ונתניהו. הזמרת חגית יאסו תשיר את "הללויה" ואת "עוד יבוא שלום עלינו". במהלך האירוע לא תהיה תקיעת מזוזה או גזירת סרט. המזוזה תיקבע על ידי השגריר פרידמן ביום רביעי. במקביל לטקס פתיחת השגרירות תקיים שגרירות ישראל בוושינגטון מסיבה מיוחדת לרגל האירוע ולרגל יום העצמאות ה-70 של ישראל, ואורח הכבוד יהיה סגן הנשיא פנס, שגם יישא נאום ברכה.

 

בין משפחת טראמפ לבין השגריר פרידמן שוררת מערכת יחסים חברית רבת שנים: בעבר היה פרידמן עורך דינו של טראמפ והתיידד עם המשפחה. הוא אף ליווה את הבת איוונקה לאורך תהליך הגיור שלה ובנישואיה עם קושנר. שנים אחדות לפני שטראמפ נבחר לנשיאות נסע פרידמן לתל אביב עם איוונקה ובעלה כי היא הביעה רצון לקנות מלון בתל אביב ולהפוך אותו למלון טראמפ. בסופו של דבר העסקה לא יצאה לפועל.

 

טראמפ התפאר בימים האחרונים שהוא חסך למשלם המסים האמריקני כסף רב שכן הורה לפתוח את השגרירות בבניין קיים, לשפץ אותו ולהתאים אותו - במקום לבנות בניין חדש בעלות של מיליארד דולר כפי שהציעו לו. עלות פתיחת השגרירות עתה תסתכם בכ-400 אלף דולר על הוצאות שיפוץ והגברת האבטחה. בשלב הראשון יעברו לעבוד בשגרירות בירושלים השגריר פרידמן וצוות קטן של דיפלומטים, ובמקביל יחלו חיפושים אחר אתר הולם לבניית שגרירות קבע.

 

בינתיים חוגגים הרפובליקנים את העברת השגרירות לירושלים ובכירי המפלגה מתחרים ביניהם מי יודה יותר לנשיא ומי ישבח אותו בעוצמה רבה יותר. טראמפ רואה במהלך הצלחה מדינית רבת עוצמה, שכן נשיאים בעבר הבטיחו לעשות זאת. הבסיס הפוליטי שלו הריע לו על ההחלטה, בעיקר האוונגליסטים שלחצו זמן רב להעברת השגרירות. הממשל עושה כל מאמץ כדי לשוות לאירוע אופי חגיגי במיוחד, ואפילו טראמפ עצמו התכוון להגיע לטקס אך ויתר בשל אילוצי לוח זמנים ויסתפק בברכה מוקלטת.

שלום עכשיו שגרירות ארה
שלט של שלום עכשיו שיוצב ליד השגרירות
 

גורמים בממשל האמריקני העריכו בימים האחרונים שלאחר פתיחת השגרירות תציג ארה"ב את התוכנית שלה לשלום בין ישראל והפלסטינים, שתכלול סעיף פיצוי מסוים לפלסטינים, הזועמים על המהלך בפרט ועל ההכרה בירושלים כבירת ישראל בכלל.

 

קודם צפון קוריאה, אחר כך המזרח התיכון

למרות זאת, אנשי ממשל הבקיאים בפרטים מדגישים כי עדיין לא הוחלט מתי תוצג התוכנית, אם בכלל, וההערכה היא שטראמפ מתכוון קודם כל לבסס את מעמדו בזירה הבינלאומית לאחר שיגיע להסכם עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און בפגישתם המתוכננת ל-12 ביוני בסינגפור, ורק לאחר מכן יתפנה לעסוק במזרח התיכון.

 

התחושה בקרב אנשי טראמפ היא שהנשיא סוף סוף מצא את הקול המדיני שלו, והוא מתכוון בחודשים הקרובים לבצע כמה מהלכים גלובליים, וזאת כדי לחפות על הנתק הצפוי בין ארה"ב ומדינות באירופה בשל החלטתו לפרוש מהסכם הגרעין.

  

לקראת מעבר השגרירות, השתתפו אמש כ-150 מפגיני שמאל בצעדה שיצאה מגן הסוס שבירושלים לכיוון כיכר צה"ל, במחאה על מצעד הדגלים שיתקיים היום ונגד העברת השגרירות לירושלים. המפגינים קראו לעצור את הבערת השטח, הפצת השנאה, והפרובוקציה החותרת תחת כל סיכוי לשלום. בתוך כך, המשטרה חזרה בה ואישרה לתנועת שלום עכשיו להציב ליד מבנה השגרירות בירושלים שלט שעליו נכתב: "שתי שגרירויות בירושלים – אינטרס ישראלי!".


פורסם לראשונה 12/05/2018 22:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים