שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  שניים רבים, שמורת חולות פלמחים נפגעת
  בזמן שהמכון לטיהור שפכים ותאגיד המים "מי יבנה" מסוכסכים - שמורת חולות פלמחים מזדהמת. רשות הטבע והגנים: "מדובר בהרס שייקח זמן רב לשקם"

  המכון לטיהור שפכים (המט"ש), הנמצא במצב רעוע ביותר, זיהם ופגע קשות בשמורת החולות פלמחים. תאגיד המים "מי יבנה" ניסה להיכנס למכון הטיהור על מנת לתקן את המצב, אך בשל סכסוך התנגד הקבלן החיצוני של המט"ש לכניסתם. בינתיים, שעה שהתאגיד והקבלן מתקוטטים ביניהם, השמורה נפגעת.

   

  חולות פלמחים. ארכיון (צילום: מור לוי) (צילום: מור לוי)
  חולות פלמחים. ארכיון(צילום: מור לוי)

   

  לפני כשלושה חודשים הגישה חברת הקבלן של המט"ש תביעה בסך 33 מיליון שקלים לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד נגד התאגיד, בטענה כי הפר את ההסכם בין הצדדים וגרם להם לנזקים תפעוליים קשים. לפי התביעה התאגיד אינו מונע כניסת פסולת ושפכים באיכות ירודה למכון ואינו מפקח עליהם. מנגד, בתאגיד טוענים כי הקבלן הזניח את התשתיות ולא מתפעל אותם כראוי, ולכן "מהווה סיכון ממשי לבריאות הציבור ופגיעה באיכות הסביבה".

   

  הסכסוך בין השניים מביא לכך שהשמורה כולה מזדהמת. "זרימת הביוב ממט"ש יבנה לעבר שמורת החולות, ככל הנראה כתוצאה מתחזוקה לקויה שלו, גורמת לפגיעה אקולוגית משמעותית בבעלי החיים ובצומח המקומי ולפגיעה במי התהום וכן לפגיעה נופית, שייקח זמן רב לשקם", אמר ברק שחם, מנהל מרחב שפלה וחוף ברשות הטבע והגנים.

   

  ברשות המים מוסיפים כי המט"ש עצמו נמצא במצב ירוד: "איכות הקולחים בעייתית, מערכות חיוניות רבות מושבתות, מערכות הבקרה במט"ש אינן פועלות ועוד". כמו כן, גורמים המעורים בסכסוך ובתוצאותיו הקשים מציינים כי המצב התקדם לעבר "אסון".

   

  מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: “המשרד דורש מהגורמים האמונים על תפקודו של מט"ש יבנה לוודא את תפקודו התקין של המתקן ולמנוע כל פגיעה בסביבה. המשרד ערך שימועים לאחראיים, ואף פתח בחקירה של המשטרה הירוקה.

   

  מהתאגיד נמסר בתגובה: "התאגיד עושה ככל שהדין מתיר לו כדי למנוע את קריסת המט"ש למען רווחת תושבי יבנה וכדי למנוע פגיעה באיכות הסביבה. הקושי העיקרי הוא שלא מתירים לתאגיד להיכנס לשטח המט"ש כדי לפעול לשיקומו המיידי. זאת, תוך הפרה בוטה של הוראות החוק". לטענת מנהלי המט"ש: "אנו יודעים להתמודד עם שפכים סניטריים, אבל התאגיד מעביר שפכים חריגים שהם לא בסטנדרטים המקובלים”.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים