שתף קטע נבחר

נטוי אבל יציב: נחשף הסוד של מגדל פיזה

4 רעידות אדמה חזקות פקדו בעבר את המגדל הנטוי המפורסם בעולם - אבל הוא נותר בזווית קבועה. זה ההסבר

כבר יותר מ-800 שנה הוא עומד על צדו, וגם ארבע רעידות אדמה חזקות לא הפילו אותו. כעת חשפו מדענים את סודו של מגדל פיזה, מהמבנים האדריכליים המסקרנים בעולם.

 

 

מחקר חדש גילה כיצד המגדל הנטוי המפורסם בעולם נשאר עומד ויציב, על אף רעידות האדמה הרבות שפקדו את האזור. במשך מאות שנים בחנו מהנדסים ומדענים את מגדל פיזה שבאיטליה, אתר מורשת עולמי שאין דומה לו - ולא הצליחו להבין כיצד הוא נותר עקום, אך יציב.

בנייתו ארכה 200 שנה. מגדל פיזה (צילום: GETTYIMAGES) (צילום: GETTYIMAGES)
בנייתו ארכה 200 שנה. מגדל פיזה(צילום: GETTYIMAGES)

הפעילות הססמית באזור הייתה צפויה לגרום נזק משמעותי למגדל שגובהו 58 מטר, ואולי אף להוביל לנפילתו - אבל באופן מדהים, דבר מזה לא קרה. ארבע רעידות אדמה מסיביות פקדו את איטליה מאז הקמתו, אבל הוא נותר נטוי בחמש מעלות, ולא יותר.

 

כעת יש תשובה. צוות מחקר של 16 מהנדסים מאוניברסיטת בריסטול שבבריטניה גילה כי גובהו של מגדל פיזה וקשיותו, לצד רכות הקרקע שעליה הוא ניצב, מפחיתים את תנודותיו וכך המגדל לא נע ונד במהלך רעידות אדמה.

 

הקרקע שהובילה לנטייתו מסייעת לו לשרוד

התופעה מוכרת כ-DSSI - אינטראקציית מבנה-קרקע דינמית, והמגדל מחזיק כעת בתואר שיאן העולם בהשפעות DSSI. "באופן אירוני, אותה הקרקע שגרמה לנטייתו של המגדל וקירבה אותו לסף קריסה, היא זו שמסייעת לו לשרוד למרות כל האירועים הססמיים", אמר פרופ' ג'ורג' מילונקיס, ראש צוות מחקר רעידות אדמה בבריסטול.

מחזיק בשיא העולם בהשפעות DSSI (צילום: מתוך טוויטר) (צילום: מתוך טוויטר)
מחזיק בשיא העולם בהשפעות DSSI(צילום: מתוך טוויטר)

המגדל נבנה במקור כמגדל פעמונים לקתדרלת פיזה. בנייתו החלה ב-1173, אבל הופסקה חמש שנים לאחר מכן. כנראה כבר אז, ב-1178, אפשר היה לראות שהוא נטוי מעט, עקב יסודות שהונחו באופן לקוי על קרקע רכה מאוד. הנטייה נראתה באופן ברור יותר כשהבנייה נמשכה במאה שלאחר מכן. עקב סדרת מלחמות, הבנייה נמשכה כ-200 שנה.

 

במשך השנים נעשו ניסיונות רבים לשמר ולשקם את המגדל, מהאטרקציות התיירותיות הגדולות של איטליה. בשנות העשרים של המאה שעברה תערובת של מלט הוספה ליסודותיו, כדי לייצבו. שליט איטליה הפשיסטית בניטו מוסוליני הורה למהנדסים לקבע את המגדל ב-1934, אבל התוכנית הזו כשלה.

 

המגדל כמעט נהרס על ידי בעלות הברית במלחמת העולם השנייה, מחשש שבמקום מסתתרים צלפים נאצים, אבל ברגע האחרון ההפצצה בוטלה והוא שרד. ב-1990 הוחלט לסגור לחלוטין את האתר מחשש שהמגדל עלול ליפול. זו הייתה הפעם הראשונה שהמגדל נסגר אחרי יותר מ-800 שנה. הוא נפתח שוב ב-2001.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים