שתף קטע נבחר

המלצות המשטרה באסון הנחל: המדריך יואשם בהריגה

בחקירת המשטרה התברר כי המדריך, אביב ברדיצ'ב, קיבל את ההחלטה לרדת לנחל למרות כל ההתראות, וכבר בדרך החל לרדת גשם. מבחינת החוקרים המדריך היה בשטח וקיבל את ההחלטות, לעומת מנהל המכינה שההמלצה נגדו היא להאשימו בגרימת מוות ברשלנות

 

אביב ברדיצ'ב ויובל כאהן  ()
יובל כאהן, אביב ברדיצ'ב
 

עשרה בני נוער נהרגו באסון נחל צפית בחודש שעבר. בתום חקירתם של המעורבים בפרשה, העבירה המשטרה בצהריים (יום א') את תיק החקירה לפרקליטות, ובו המלצתה להגיש כתב אישום בגין הריגה נגד מדריך הטיול, אביב ברדיצ'ב ואישום בגרימת מוות ברשלנות נגד מנהל המכינה, יובל כאהן. המשטרה הודיעה כי בידיה די ראיות כדי להגיש את האישומים. טרם הוחלט אם להגיש כתב אישום ובגין אילו עבירות נגד המדריכה, נעם דור, שהתריעה על חשש משיטפונות.  

 

באסון, שאירע בעת טיול גיבוש של המועמדים ללמוד במכינת "בני ציון" בשנה הבאה, צעדו המטיילים בנחל כשהחל לרדת גשם. חלקם היו על גדת הנחל אך הבנות שנהרגו היו בתחתיתו, וכשהגיע השיטפון הן נסחפו במימיו במהירות. היציאה לטיול נעשתה למרות התרעות חמורות על סכנת שיטפונות באזור.  

אילן בר שלום ז
הרוגי האסון

הודעה על אירוע שבו חשש לחיי אדם התקבלה במשטרה בשעה 13:22, ב-26 באפריל. 25 חניכים ושלושה מדריכים יצאו לטיול גיבוש של שלושה ימים בשטח. התוואי המקורי של הטיול נקבע בנחל צאלים ושם היו היו אמורים ללון בחניון. אך בשל החשש הכבד לשיטפונות באזור החליטו בליל 25 באפריל, ללון בחוות הגמלים בעין תמר. באותו רגע החליטו שמבטלים את המסלול המקורי של נחל צאלים ומחפשים מסלול חלופי. בבוקר הוחלט לטייל בשני נחלים, נחל תמר ונחל צפית, כשבסביבות השעה 12:45 הקבוצה ירדה לתוך ערוץ נחל צפית. בין 25 דקות לחצי שעה לאחר מכן, פרץ שיטפון שנאסף מכל הגשמים שירדו במרחק שבין 15-10 ק"מ משם. בערוץ הנחל יש חלק רחב שהולך ומצטמצם. כל מי שנלכד באזורים הצרים - לא שרד את הזרם, שהפך מלכודת מוות.

 

יחידת הונאה של מחוז דרום החלה בחקירה והוקם צח"מ (צוות חקירה מיוחד), בראשו קצין אח"מ מחוזי סגן ניצב יוסי תורג'מן. שני צוותים ירדו לשטח וצוות שני הגיע לאבו כביר לקראת התהליכים הראשונים לזיהוי הקורבנות.

 

במהלך מעצרם של המדריך ושל מנהל המכינה, נערכו עימותים ביניהם ובין אחרים. החקירה כללה גם גביית עדויות מבעלי תפקידים במכינה וחיפוש במשרדיה. גם הגורמים המקצועיים שעמם היו בקשר לגבי מזג האוויר לרבות מטאוטק, רשות הטבע והגנים, חייל מחיל האוויר ומומחה לשיטפונות מרשות המים - תושאלו. כך גם הגורמים האחראים על המכינות במשרד החינוך ומשרד הביטחון.

 

צוות החקירה אף ערך סיור בשטח על מנת להבין את תוואי הטיול ובאמצעות רחפן הסריטו אותו. על פי החקירה ברדיצ'ב הוא זה שקיבל את ההחלטה לרדת לנחל למרות כל ההתראות. למדריך היה קשר עם כל הגורמים בנוגע למזג האוויר, והוא אף קיבל התראה ממטאוטק כי לא מדובר ביום לטיולים. איש חיל האוויר שעמו התייעץ אמר לו כי אין לו רקע בשיטפונות ואינו מבין בנושא. כבר כשהחלו לרדת לנחל החל לרדת גשם. מבחינת החוקרים, המדריך היה בשטח וקיבל את ההחלטות, לעומת כאהן שלא היה שם.

נעם דור ()
נעם דור

עו
עו"ד שחר מנדלמן
 

סנגורו של ברדיצ'ב, עו"ד ציון אמיר, מסר כי "כל מי שעיניו בראשו יכול להיווכח על נקלה כי עמדת המשטרה משוללת כל יסוד משפטי".

 

נגד המדריכה נעם דור, בתו של סגן מפקד יחידת החילוץ ערבה, טרם התקבלה החלטה. אביה יצר איתה קשר כמה פעמים והתריע על שיטפונות. היא עדכנה את ברדיצ'ב בנושא. סנגורה, עו"ד שחר מנדלמן: "אנו שמחים שהמלצת המשטרה מנקה את המדריכה מכל חשד ובטוחים כי הפרקליטות תאמץ המלצה זו". 

 

ראש המכינה התפטר

כאהן, ראש המכינה, הודיע לפני עשרה ימים על התפטרותו: "מאז האסון אני קרוע ושבור. לעולם לא אוכל למצוא מילים שיוכלו לבטא את הצער שאני חש". הוא מסר הודעה לתקשורת: "בי"א אייר תשע"ח קרה אסון נורא ובלתי נתפס במכינה הקדם צבאית בני ציון שאני עומד בראשה. במהלך טיול שנועד לחנך לערכי החברות ואהבת הארץ, נהרגו הנערות יעל סדן, עדי רענן, אגם לוי, אילן בר שלום, אלה אור, גלי בללי, מעיין ברהום, רומי כהן ושני שמיר והנער צור אלפי זכרם לברכה. תפקיד ראש המכינה הוא בראש ובראשונה תפקיד חינוכי הדורש אמון מלא של החניכים, משפחותיהם וכל מי שהמכינה נוגעת בו".

 

עוד אמר: "אני יודע שבצלו של האסון האיום, אמון זה, שהוא היסוד ליכולת להוביל ולחנך, לא יכול להתקיים. לכן החלטתי להגיש את התפטרותי ליפה, יו"ר העמותה, שהטילה עלי לפני אחת עשרה שנים להקים מפעל זה, לזכר בנה בן ציון שי חדד ז"ל, לוחם צה"ל, שנפל בעת מילוי תפקידו. אני בטוח שהמכינה על חניכיה, מדריכיה, מוריה ובוגריה המדהימים ימשיכו להתעצם, לעשות טוב ולחנך לערכי ציונות, אנושיות ואמת. אני אמשיך להיות מחוייב לכל מה שיידרש ממני לטובת מפעל זה והמשכו. אין ביכולתי לנחם ולו במעט את המשפחות שאיבדו את היקר מכל. אני משתתף בכאבן הנורא".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים