שתף קטע נבחר

הניידת שמצילה את הראייה של הקשישים

בישראל אין מדיניות ייעודית לרפואת עיניים מונעת בכלל ולאוכלוסייה המבוגרת בפרט. בכל שנה, אנשים מתעוורים ממחלות עיניים, משום שלא הגיעו בזמן לטיפול רפואי. נדין הולדר, מנכ"לית עמותת "לראוות", מספרת על ניידת לבדיקות עיניים בקהילה בקרב אוכלוסיות חלשות בארץ

שרה, קשישה כבת 80, פעילה ומתפקדת היטב, הגיעה למרכז יום ברמת השרון כמדי יום. באותו הבוקר הגיעה ניידת לבדיקות עיניים של עמותת "לראות. בבדיקת עיניים שגרתית שערך לה הצוות בניידת התגלה חשד למחלת הגלאוקומה - מחלה בה יש לחץ עיניים גבוה והיא עלולה לגרום לעיוורון, ושלח אותה מיידית למיון. שם אכן מצאו שהיא סובלת מהמחלה והיא התחילה לקבל טיפול שבעצם הציל את הראייה שלה.

 

גלאוקומה היא "הגנב השקט של הראייה" כי החולה לא מרגיש הידרדרות בראייה בתחילת הדרך, ולכן חשוב לאבחן את המחלה בזמן והניידת אכן עשתה זאת. בדיוק בשביל מקרים כאלו הוקמה  בשנת 2006 עמותת "לראות" השואפת לגייס משאבים למחקר למניעת עיוורון בישראל ולעסוק ברפואה מונעת בעיניים כדי למנוע עיוורון מיותר.

 

בין הפרויקטים הבולטים של העמותה: פרויקט הניידת לבדיקות עיניים בקהילה בקרב אוכלוסיות חלשות בארץ - ברובם קשישים וניצולי שואה נזקקים, קמפיין חודש המודעות השנתי לבריאות העין, פרויקט מחקרי לאומי של 12 מרכזים גנטיים בארץ, שממפים את החולים במחלות גנטיות של הרשתית כדי להכין תשתית לריפוי עתידי, בדיקות סקר לילדים בגני הילדים למניעת תופעת עין עצלה, ארגון כנסים בתחום מחלות גנטיות של הרשתית לחולים ומשפחותיהם, מתן מלגות לחוקרים מצטיינים ועוד.

 

קשישים בבדיקת ראייה (צילום: עמותת
(צילום: עמותת "לראות")

 

בישראל אין מדיניות ייעודית או תכנית לאומית לרפואת עיניים מונעת לרפואת עיניים מונעת בכלל, ולאוכלוסייה המבוגרת בפרט. בכל שנה, אנשים מתעוורים ממחלות עיניים, משום שלא הגיעו בזמן לטיפול רפואי. בארה"ב, לשם השוואה, לפני כחודש, אישר הקונגרס האמריקאי מימון מוגבר לשתי תכניות לקידום בריאות העיניים. החקיקה מגדילה את המימון של יוזמות בתחום בריאות העיניים בצורה משמעותית.

 

יוזמות אלו פועלות כדי לסייע למדינות לפתח וליישם מערכות מעקב יעילות, לפתח תכניות לבדיקות ראייה חסכוניות וחדשניות ולהקטין את הפערים בקרב אלו הנמצאים בסיכון גבוה לאובדן ראייה.  

 

רופאים מעולים, אך ללא משאבים ותוכניות

למערכת הבריאות בארץ יש רופאי עיניים מעולים, אך ללא משאבים ותוכניות לרפואה מונעת בעיניים, גם אנשי המקצוע יהיו מוגבלים בעשייה שלהם.

 

מכיוון שאין תקציב ייעודי לבדיקות סקר בקרב האוכלוסייה המבוגרת ובמיוחד זו הנזקקת, יזמה עמותת "לראות" את פרויקט הניידת לבדיקות עיניים בקרב האוכלוסיות החלשות, שאין באפשרותם להגיע בכוחות עצמם למעקב אחר מצב הראייה שלהם. פרויקט הגלאוקומה נועד לשפר את תכניות הסקר לגלאוקומה ואת הטיפול באזורים חסרי גישה לטיפול במחלה.

 

הניידת פועלת בהתנדבות וכוללת רופא עיניים ולעתים גם אופטומטריסט, שמגיעים לקהילה באזורים בהם מצויה האוכלוסייה המבוגרת, ומנגישה להם בדיקות עיניים מקיפות עם מכשור רפואי מתקדם, ממש כמו במרפאה בקופת החולים, וללא עלות.

 

קשישים בבדיקת ראייה (צילום: עמותת
(צילום: עמותת "לראות")

 

הפרויקט מציין החודש חמש שנים לפעילותו וזאת הודות לתרומות שגויסו מהארץ ומחו"ל. כ-13,000 קשישים כבר נבדקו בבתי אבות, מרכזי יום ומועדוני קשישים ובזכותו ניצלה ראייתם של כ- 21% מהם. הניידת מגיעה לכל האזורים בארץ ולכל המגזרים השונים.

 

לאחרונה לדוגמא, התנדבו רופאי עיניים בפתח תקווה בעזרת מחלקת העיניים של בי"ח בילינסון, בראשותה של פרופ' אירית בכר, וברמת השרון בעזרת מועדון רוטרי, וכ 50% מהקשישים שנבדקו נזקקו להמשך טיפול רפואי כדי להציל את ראייתם. רבים הם הקשישים שאין ביכולתם להגיע לרופא עיניים וחלקם לא בדק מעולם את מצב הראייה.

 

בעיה נוספת, היא שלא קיימות בדיקות ראיה ובדיקות עיניים לקשישים המרותקים לביתם ואינם ניידים, ובכוונת העמותה ליזום פרויקט נוסף גם לאנשים אלו. ברשות העמותה ציוד נייח לבדיקות ראייה למרותקים ואנו מחפשים סיוע תקציבי לפרויקט כדי להציל את הראייה ולשפר את איכות החיים של קשישים וניצולי שואה, שלא יכולים לצאת מביתם.

 

העמותה רוצה להמשיך ולסייע לקשישים, אך זקוקה לתרומות להמשך קיומו של הפרויקט המיוחד הזה.

 

  • הכותבת, נדין הולדר, היא מנכ"לית עמותת "לראות".
  • לפרטים ותרומות היכנסו לאתר  .
  • "בגוף ראשון " - מדור המאפשר למתנדבים לספר בעצמם על פעילותם והמקום בו הם מתנדבים. חומרים ותמונות שלחו ל- shlomit-sh@y-i.co.il וציינו - למדור "בגוף ראשון". הפרסום בהתאם לשיקולי המערכת.
  • לעדויות נוספות של מתנדבים לחצו כאן .
  • רוצים להתנדב? עמותת "רוח טובה " מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומי עניין, שעות נוחות ואיזור מגורים. היכנסו או התקשרו ל-9093*.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים