שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  הערכה בישראל: גברה הסבירות להסלמה מלחמתית בגבול עזה

  בישראל מעריכים כי חמאס מעוניין ליצור משבר שיחלץ אותו מהבעיות הכלכליות ברצועה ולא יירתע לשלוח נשים, ילדים וזקנים לגדר. האפשרות שיבצע ירי רקטות ופיגועי טרור בחסות ההמונים - גבוהה ובצבא ערוכים לצאת גם למלחמה. הנייה שב ממצרים, שכנראה ביקשה מחמאס למנוע פריצה המונית לגדר

   

  חששות לקראת השבוע הנפיץ: בישראל התגבשה הערכה כי לאור ההכנות שחמאס עושה לקראת טקס פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים מחר ויום הנכבה גברה מאוד הסבירות להסלמה מלחמתית בגבול עזה.

   

  להערכת גורמים בישראל, חמאס מעוניין ליצור מצב של משבר כדי שהקהילה הבינלאומית תחלץ אותו מהמבוי הסתום שאליו נקלע ומהמצוקה שבה נמצאים שני מיליון תושבי עזה. לפי ההערכות, חמאס לא יירתע מלשלוח נשים, ילדים וזקנים לגדר כדי לגרום לקהילה הבינלאומית לחלץ אותו ממצוקתו הכספית והשלטונית וגם לכרסם בלגיטימציה של מדינת ישראל להגן על עצמה.

  התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: דובר צה
  החשש - פריצה המונית לגדר(צילום: דובר צה"ל)

  התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
  על-פי ההערכות, האירועים לאורך הגדר יתחילו כבר מחר. חמאס אינו רוצה לחכות ליום הנכבה ויתחיל באירועים כבר מחר וישתתפו בהם עשרות אלפים. משימת צה"ל היא למנוע חדירה ולמנוע פריצת הגדר, חדירה ליישובנו בלי לפגוע בלגיטימיות של מדינת ישראל בזירה הלאומית והבינלאומית. על פי ההערכות הישראליות, חמאס רוצה למרות הכול למנוע משבר, אבל אינו רוצה לוותר על שלטונו ברצועה ולכן יימנע ככל האפשר מהסלמה.

   

  לפי ההערכות בישראל, יש סיכוי גבוה שהמהומות ייצאו משליטה ואז לחמאס לא תהיה ברירה והוא ייאלץ לפתוח בירי רקטות ובפעולות אחרות. כמו כן יש אפשרות להסלמה מפיגועי טרור בחסות ההמונים שירוצו לגדר.

   

  חמאס החליט להקדים את צעדות ההמונים בניסיון לפרוץ את גדר הגבול לשטח ישראל, למחר, יום שני, היום שבו חונכים את העברת השגרירות לירושלים. במקור, הצעדה הגדולה הייתה מתוכננת ליום שלישי, הוא "יום הנכבה", אבל חמאס רוצה שהאירוע יתמשך כמה שיותר וכך יהיו במהלכו יותר הזדמנויות לפרוץ את הגדר מול צה"ל.

   

  מסיבה זו, חמאס גם ירכז את עשרות האלפים שהוא מתכוון להביא לאזור הגדר לעשרה עד עשרים מוקדים במקום חמישה-שישה, כפי שהיו בששת ימי השישי מאז ליל הסדר ב-30 במרץ, שבו התחילו האירועים. הכוונה היא שהאירועים יימשכו מיום שני ועד יום שישי הראשון של הרמאדן כולל יום שישי.

   

  לפי כל הסימנים, אין לחמאס תוכנית מסודרת לסיום האירועים, אלא הוא רוצה ליצור מצב משברי והוא מוכן להקריב את חייהם של פלסטינים רבים מעזה כדי ליצור את התהודה הבינלאומית הרצויה. בצה"ל מתכוננים לאירועים שימשכו ללא הפסקה ביום ובלילה כמה ימים.

   

  במהלך האירועים האלו, ייתכן מצב שבו חמאס יתחיל לירות לשטח ישראל ולשגר רקטות ואז תיפתח מערכה נוספת, מה שמכונה סבב לחימה בעזה. אפשר להעריך שבחמאס יודעים כי אם יפתח סבב לחימה כזה, חמאס עלול לאבד את השלטון ברצועה. זו בדיוק הסיבה שבגללה הוא נמנע בשלוש השנים האחרונות מלשגר רקטות וטילים לשטחנו. בשבועות האחרונים היו לחמאס סיבות רבות לפתוח בלחימה מוגבלת נגדנו אם משום שצה"ל חשף מנהרות תקיפה שלו והשמיד אותן ואם בגלל ההרוגים שחמאס סופג בימי שישי האחרונים על הגדר מבין אנשיו וגם מקרב אזרחי עזה.

   

  הוראות פתיחה באש ברורות

  54 עזתים נהרגו עד כה באירועי הגדר ורק 20% מתוכם הם אנשים שאינם שייכים לארגוני הטרור הפלסטינים. רוב ההרוגים הם אנשי חמאס ואפשר להעריך שהם גם יהיו אלה שינסו להוביל מחר עשרות אלפים להסתער על הגדר בגבול עם ישראל ולפרוץ אותה. צה"ל נחוש שלא לתת לזה לקרות וערוך בכוח רב ביותר, סדר גודל של יותר מאוגדת לוחמים כדי לבלום את הניסיונות לפרוץ לשטח ישראל במוקדי החיכוך. צה"ל לא גייס מילואים, אבל הביא חטיבה סדירה כולל טנקים וכלים כבדים אחרים כתגבור לכוחות המוצבים בשגרה בגבול הרצועה.

   

  בצה"ל מוכנים גם לאפשרות שחמאס ינסה להפתיע את כוחותינו אם באמצעות מנהרות ובעיקר באמצעות פיגועי טרור שיתבצעו בחסות האזרחים השועטים אל הגדר. עד עכשיו עמד פיקוד דרום במשימה, המונים לא חדרו לשטח ישראל, העבודות על המכשול בגבול הרצועה נמשכות ולא נפסקו אפילו ליום אחד וגם הציוד שלם. מה שלא פחות חשוב, לא נשרט אפילו חייל אחד והאזרחים המשיכו בחיי השגרה בעוטף עזה.

   

  למעשה היישובים ותושבי עוטף עזה היו מבודדים מהעימותים לאורך הגדר. כמו כן, הצליח צה"ל במשימה מבלי שהעימותים האלה יסלימו ויתדרדרו ללחימה של ממש. סביר להעריך, שלמדינת ישראל ולצה"ל גם כעת וגם בימים הבאים אין כוונה או רצון להתדרדר להסלמה מלחמתית, אבל לפי כל הסימנים, צה"ל ערוך ומוכן גם לאפשרות של התדרדרות מלחמתית ויכול לצאת למערכה נוספת בעזה בהתראה קצרה או אפילו בלי התראה – כתוצאה מהתדרדרות בשטח. צה"ל גם ערוך למקרה שחמאס וארגונים פלסטינים נוספים ינסו לנצל את אירועי הגדר כדי לחטוף חיילים או אזרחים כדי להשתמש בהם כקלפי מיקוח.

  התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  הוראות הפתיחה באש שיהיו תקפות בימים הבאים ישארו כפי שהיו עד עתה באירועי הגדר. צה"ל ישתמש גם באמצעים לפיזור הפגנות כשהמטרה העיקרית היא לנטרל את מי שינסה לחתוך את הגדר ואת מי שיובילו אלפים להסתער על הגדר אבל מבלי להרוג אותם. הנטרול יתבצע באמצעות פגיעה בירי צלפים מדויק ברגליים, אם אפשר מתחת לברך. במקרים שבהם לא תהיה נשקפת לחיילי צה"ל סכנת חיים ממשית ומיידית ובמקרים שבהם הגדר לא תיפרץ, יתבצע נוהל מעצר חשוד שכולל התרעה, ירי באוויר ואחר כך ירי ברגליים.

   

  למרות כל אלה, יש היום בישראל תחושה שחמאס בסבירות גבוהה ביותר יאבד שליטה על ההמונים המשולהבים וכי כתוצאה מכך, תעמוד גם ישראל בפני מצב שבו יהיה עליה להפעיל כוח. מצוקת האזרחים ברצועה היא כה קשה עד שהיא הופכת מצב כזה לנפיץ עוד יותר להמונים ובעיקר לצעירים אין מה להפסיד ולהשתוללות של אלפים יש דינמיקה שקשה לצפות את תוצאותיה. היום נפגש הנייה עם אנשי המודיעין המצרי, ייתכן אפילו עם ראש המודיעין המצרי ביוזמת מצרים. הכוונה הייתה לנסות לפתור את המשבר ביחסי חמאס עם אבו מאזן והרשות הפלסטינית.

   

  סירוב חמאס לפרק את הזרוע הצבאית שלו מנשקה הוא סלע המחלוקת העיקרי בין אבו מאזן לבין ההנהגה בעזה. הסנקציות שהטיל אבו מאזן על הרצועה, הן הסיבה העיקרית למצוקה, הן של האזרחים והן של שלטון חמאס. נראה שהניסיון המצרי להציע היום להנייה הצעות פשרה שיאפשרו את קידום הפיוס עם אבו מאזן ומניעת עימותים לאורך הגדר עם צה"ל ולאורך גדר הרצועה, לא יתקבלו על דעתו של הנייה. הוא סירב להצעות המצריות וחזר לרצועה בלי הסכמות.

   

  מחר, כשנראה כמה עזתים מגיעים לגדר, אפשר יהיה להעריך טוב יותר לאן יתפתחו הדברים בימים הקרובים. הנפיצות גדולה מאוד וחמאס מעוניין מאוד שהאירועים האלימים יתפשטו גם ליהודה ושומרון וגם לירושלים. אפשר להעריך שאם יהיו הרוגים רבים על הגדר בגבול עזה, ישיג חמאס את מבוקשו ותהיה הסלמה גם ביהודה ושומרון ואולי גם בירושלים. צה"ל ערוך גם לאפשרות הזאת ולשם כך החיש שתי חטיבות לוחמים סדירים כתיגובר לכוחותיו באירועים ביהודה ושומרון. ישראל, תעמוד ממחר בפני אחד מהמבחנים הביטחוניים החמורים שהיו בעשור האחרון. התוצאות תלויות בקור הרוח, במיומנות ובמנהיגות של מפקדי צה"ל ושל לוחמיו.

   

  ‏אלוף פיקוד הדרום אייל זמיר אמר הערב לראשי הרשויות בעוטף עזה לקראת הימים המתוחים סביב רצועת עזה: "אתם יכולים להיות רגועים. צה"ל פרוס בכוחות מתוגברים ויעשה כל שנדרש כדי למנוע חצייה של הגדר. האירועים לא צפויים לזלוג ליישובים ואין צורך להיערך לירי רקטות".

   

  הנייה משדר עסקים כרגיל

  בתוך כך, ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה שב לרצועת עזה לאחר שיצא לביקור בזק במצרים. מקורות בעזה אמרו ל-ynet כי הנייה שב ממצרים מבלי לתת לבכירי המודיעין המצרי תשובות להצעתם (הלא ידועה - א"ל). הערב תתכנס הנהגת חמאס בעזה כדי לדון בהצעה ולאחר ההתייעצויות תינתן למצרים התשובה. על פי ההערכות, מדובר בהצעה מצרית שבמסגרתה חמאס ימנע פריצה המונית לגדר שעשויה להוביל להסלמה ביטחונית. עם שובו הגיע הנייה לבקר בסוכת אבלים של צעיר שנהרג בהפגנות ביום שישי.

  איסמעיל הנייה ()
  הנייה מבקר בסוכת אבלים של הרוג בהפגנות ביום שישי

  מנגנון הביטחון של חמאס פרסם הודעה שלפיה "ישראל מתחננת להפסקת הצעדות בעזה בתמורה להקלת המצור על תושבי הרצועה". עוד נכתב כי בתקופה האחרונה ישנם כמה מתווכים שונים, כפי שנחשף ב-ynet, שהגישו הצעות להנהגת חמאס בנושא. רוב ההצעות הללו מרוכזות סביב הקלת המצור על הרצועה בתמורה להפסקת צעדת השיבה. לפי הודעת מנגנון הביטחון של חמאס, ההצעות הללו נדחו משום שהן הציגו רק רעיונות כלליים ולא פתרון כולל.

   

  אלפי לוחמים, חלקם מחטיבות הנח"ל וגבעתי, יתגברו בימים הקרובים הקרוב את גדודי הביטחון השוטף באוגדת עזה ובאוגדת איו"ש. בצה"ל תדרכו את הכוחות להיערך לכמה תרחישי קיצון, בהם פיגועי ירי או הנחת מטען בחסות הכאוס שייווצר עם ניסיוניות ההמונים לפרוץ את הגדר. תרחיש נוסף הוא ניסיון חטיפה של חייל במהלך הפרות הסדר הגדולות לאחר פריצה הגדר. בצבא נערכים לכך שפעילי חמאס, בהם חמושים, ייטמעו בין המוני המפגינים שינסו לפרוץ הגדר.

   

  מתן צורי השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: MCT
  המהומות בגבול עזה
  צילום: MCT
  מומלצים