שתף קטע נבחר

חשש מטרור יהודי בשבוע הנפיץ בשטחים

לקראת יום הנכבה מתכוננת מערכת הביטחון להתמודד לא רק עם הפלסטינים, אלא גם עם נוער הגבעות שעלול להבעיר את השטח. השנה נרשמו 18 אירועי "תג מחיר" ו-16 תקריות שבהן הותקפו חיילים ע"י פעילי ימין. גורם ביטחוני: "המדרגה הבאה תהיה הצתת בתים". ביצהר מגיבים: זה ספין בגלל תיק דומא

 

מערכת הביטחון לא חוששת בימים אלה רק מהתגובה הפלסטינית להעברת השגרירות וליום הנכבה, אלא גם מהבערת השטחים כתוצאה מפיגוע טרור יהודי. הזינוק בחודשים האחרונים בתקריות המוגדרות "תג מחיר" מצד פעילי ימין קיצוני נגד פלסטינים, בעיקר בשומרון, הביא את צה"ל, שב"כ, ומשטרת מחוז ש"י להיערך לקראת פעולות דומות נוספות בשבוע הנפיץ ביותר בשטחים בשנה האחרונה. הנושא עלה גם בדיון המיוחד שקיימו בשבוע שעבר בקריה הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ נדב ארגמן והמפכ"ל רוני אלשיך.

 

טקס העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, שיתקיים היום במקביל להפגנות הגדר אלימות ברצועת עזה, יעלה את סף המתיחות לשיא, וההערכות במערכת הביטחון הן שפיגוע לאומני נגד פלסטינים יצית את השטח ויגביר את הסיכויים להסלמה. כוחות צה"ל, משטרה ושב"כ נערכים גם לאפשרות זו בפעילות גלויה וסמויה, בעיקר באזור השומרון ובבנימין.

 

בשב"כ מעריכים שגרעין קשה של כ-30 פעילי ימין קיצוני, רובם נערים, פועל בעיקר מהיישוב יצהר הסמוך לשכם, אף שנגד כ-25 מהם הוטלו מגבלות תנועה, בהם צווי הרחקה מנהליים מיהודה ושומרון ונגד מיעוטם הוצא צו מעצר בית לילי בירושלים.

 

בארבעת החודשים הראשונים של 2018 ספרו בשב"כ 16 אירועים אלימים של פעילי ימין נגד כוחות הביטחון. באחד מהם, לפני כחודש וחצי, הושלכו אבנים גדולות לעבר צוותו של מח"ט שומרון במאחז הסמוך לאיתמר, מה שגרם ללוחמים לחוש סכנה לחייהם ולירות אש חיה באוויר. לשם השוואה, ב-2017 כולה נרשמו 24 תקיפות של אנשי כוחות הביטחון על ידי פעילי ימין קיצוני.

אכסאל תג מחיר ()
תג מחיר בכפר אכסאל באפריל

השב"כ המליץ להקים נקודת משטרה ביצהר, והנושא עלה לדיון מול הצבא ומול משטרת מחוז ש"י. "המשילות ביצהר לא טובה. כדי להיכנס לשם אנחנו צריכים יס"מ", סיפר ל-ynet גורם ביטחוני. "כאשר ישבה פלוגת מג"ב בישיבה של יצהר למשך כשנה היה שם שקט".

 

במערכת הביטחון סימנו את רצף פיגועי הטרור הקשים שביצעו פלסטינים מתחילת השנה בשומרון, שהחלו ברצח הרב רזיאל שבח ז"ל בינואר, כמה שהוביל לתחושה בקרב פעילי ימין קיצוני שלפיה צה"ל לא מגן עליהם, ולכן עליהם לעשות זאת בעצמם.

 

"נערי גבעות שיש נגדם צווי הרחקה מסתתרים ביצהר כי יודעים שאם כוח צבאי או משטרתי נכנס ליישוב מיד מועברת על כך הודעה בין כולם", הוסיף הגורם.

 

לפי שב"כ, מתחילת השנה נרשמו 18 אירועי "תג מחיר" נגד פלסטינים בגדה (וונדליזם כלפי רכוש פלסטיני), ושלושה "פיגועים" (על פי רוב הצתה של כלי רכב, בית או מסגד). ב-2017 כולה נרשמו 16 תקריות של פעילי ימין נגד פלסטינים.

 

פרופיל נער הגבעות שפועל נגד פלסטינים בגדה ושורטט על ידי שב"כ מסמן נער בגיל 14 עד 17, שלרוב נפלט ממסגרת חינוכית ויוצא לפעולות תג מחיר בכפרים הפלסטינים. הפעילות מתבצעת בין 02:00 ל-04:00 לפנות בוקר, בידיעה שב-04:00 יוצאים פלסטינים לתפילת השחר במסגדים. הם לובשים חם צוואר שמכסה את פניהם עד לגובה העיניים, קפוצ'ון להסתרת ראשם, נושאים תיק גב עם הציוד המשחית ומאומנים לשתוק בחקירתם.

תג מחיר בשומרון (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)
 

"אם נערים כאלה נתקלים בלילה בכפר בפלסטינים זועמים שמתחילים לרדוף אחריהם, זה עלול להסתיים בלינץ' של הנערים שיוליד מעגל דמים", הוסיף הגורם הביטחוני. "אם יש משהו שיכול להוציא השבוע את הפלסטינים ביהודה ושומרון לרחוב זה פיגוע קשה של פעילים קיצוניים. נערי גבעות שנגדם מוצאים צווי הרחקה מתעלמים ממנו, ורק אחרי 3-2 הפרות מוגשים נגדם כתבי אישום, ואז הצו המנהלי הופך לשיפוטי בהוראת שופט, כלומר לעבירה פלילית – ורק אז ניתן לכלוא. עד אז הוא יכול לעשות חמישה אירועי תג מחיר.

 

"לכן הפתרון הוא עבודה משולבת בין כלל הגופים, ושיתוף פעולה עם גורמי חינוך ורווחה בהתיישבות, שמזמן הבינה שזה גורם לה לנזקים. מבין נערי הגבעות שעוכבו לאחרונה היו גם בני 13 ליד איתמר. הם כבר הדור החדש, של אחרי אירועי דומא, ולא חוו אז את מה שהיה. יש בין הנערים הללו גם אלימים במיוחד, שהתעללו בבעלי חיים וסקלו כלבים. הם לא מתייעצים עם רבנים לפני פעולה ולא מושפעים כלל מהוריהם".

 

מתחילת השנה נעצרו כמה חשודים במקרי האלימות נגד חיילי צה"ל אך טרם הוגשו נגדם כתבי אישום. בתקרית החמורה ביותר עד כה, הצתת המסגד ליד שכם לפני כחודש וחצי, לא נעצרו עדיין חשודים. "המדרגה הבאה תהיה הצתת בתים", הזהיר הגורם הביטחוני. "בגלל זה אנחנו מפעילים לחץ מראש. במקומות שבהם שמו מצלמות אבטחה ביישובים הללו הן פורקו".

 

גורמים ביצהר דוחים את הטענות ומסבירים כי "כבר תקופה ארוכה שבמחלקה היהודית בשב"כ מאשימים אותנו בכך שאנחנו עיר מקלט לנערי גבעות, אבל לא באמת בדקו היכן התרחשו רוב אירועי התג מחיר. ביצהר מקבלים המון נערים מכל רחבי הארץ ומכל שכבות האוכלוסיה, ומנסים לסייע להם בכל דרך, הרבה פעמים בהתנדבות. בחלק מהמקרים נערים שלא התנהגו בהתאם מצאו עצמם בדרך מחוץ ליישוב, אבל השינויים נעשים באמצעות תהליכים חינוכיים. גורמים בכירים במערכת הבטחון הביעו את שביעות רצונם מהתקדמות התהליכים. מצד שני שב"כ מתדרך נגד היישוב יצהר. מאוד קל ללכלך. הרבה יותר קשה לעבוד ולהשפיע באופן אמיתי, וזה מה שאנחנו עושים ביישוב".

 

בנוסף מסבירים אותם גורמים כי בימים אלו צפויה להתקבל החלטה חשובה בתיק הדגל של שב"כ בפרשת הצתת בית משפחת דוואבשה בכפר דומא. ההחלטה היא סביב כשירות ההודאות שמסרו הנאשמים העיקריים בתיק בעקבות הפעלת עינויים. "בשב"כ יש רצון להראות בכל מחיר הצדקה לאובססיה שלהם נגד נוער הגבעות, ולכן מפעילים אמצעים אגרסיביים וחסרי תקדים נגד נערים וילדים", סיכמו.

 

עו"ד נתי רום ממשרד רום ארבוס קדם צור, המייצג חשודים, מסר בתגובה: "צר לנו שבשבוע שבו מתקיימת צעדת שיבה, נחפרות מנהרות, מתעופפים עפיפוני תבערה, מוצאים גורמים במערכת הביטחון את 'האשמים האמיתיים' במצב הביטחוני 'נוער הגבעות'. לא ניתן לנתק את המחשבה כי מערכת הביטחון מכשירה את השטח לקראת ההחלטה בעניין תיק דומא ולכשירות הראיות שיצאו תחת עינויים. הגיע הזמן שיהיה מבוגר אחראי שיעצור את הספינים נגד נוער הגבעות ויילחם נגד האויב האמיתי".


פורסם לראשונה 13/05/2018 22:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצתת כלי רכב פלסטיניים בכפר אכסאל בחודש שעבר
מומלצים