שתף קטע נבחר

בעיראק סופרים קולות והתוצאה עשויה להדהים את כולם

האיש שיצא נגד "הכיבוש האמריקני" והבחישה האיראנית יקבע מי יהיה ראש הממשלה? לאחר ספירת יותר ממחצית הקולות עולה שרשימתו של המטיף השיעי המשפיע מוקתדא א-סדר מובילה. מנהיג המיליציה השיעית שני ובמקום השלישי בלבד רה"מ הממשלה חיידר אל-עבאדי שניצח את דאעש

 

 

איש הדת השיעי המשפיע בעיראק, מוקתדא א-סדר, מוביל בבחירות הכלליות במדינה לאחר ספירה של יותר ממחצית הקולות. כך נמסר היום (יום ב') מוועדת הבחירות העיראקית. אם כך תהיה גם התוצאה הסופית, הרי שמדובר בקאמבק מפתיע ביותר למנהיג השיעי שמתח בתקופה האחרונה ביקורת חריפה על איראן ויצא נגד בחישתה במדינה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

א-סדר יסדר. שליחותו של הממונה על דמותה של עיראק החדשה

 

הגוש בראשות האדי אל-אמירי, מנהיג המיליציה השיעית הגדולה בעיראק שנתמכת על ידי איראן, נמצא לפי שעה במקום השני. ראש הממשלה חיידר אל-עבאדי נמצא כרגע רק במקום השלישי ואם התוצאה תישאר כפי שהיא הרי שמדובר בדרמה גדולה בעיראק ובמפלה קשה ביותר לראש הממשלה המכהן שנתפש כמועמד המוביל והבלתי מעורער לנצח בבחירות.

 

מוקתדא א סדר (צילום: רויטרס)
סייע לשיעים לשוב לשלטון בעיראק לאחר נפילת משטרו של סדאם חוסיין. מוקתדא א-סדר(צילום: רויטרס)
בניגוד לאל-עבאדי, בעל ברית של ארצות הברית ושל איראן, א-סדר נחשב לאויב של שתי המדינות. איש הדת השיעי צבר השפעה רבה בעיראק לאחר הפלישה הזרה למדינה בראשות ארה"ב ב-2003 שהובילה להפלת משטרו הסוני של הרודן סדאם חוסיין, וסייע לרוב השיעי לעלות לשלטון. עם זאת, בעבר הופנו נגדו האשמות שהוא מלבה את האלימות העדתית במדינה.

 

לחם באמריקנים, מתנגד לאיראנים

א-סאדר הוביל שתי מרידות נגד הכוחות האמריקניים בעיראק באמצעות המיליציה השיעית שהקים, "צבא המהדי", והוא נחשב לאחר המנהיגים השיעים המעטים בארצו שמרחיקים את עצמם מאיראן.

 

ניצחון של א-סדר בבחירות הכלליות בעיראק לא אומר בהכרח שהוא יהיה זה שיקים את הממשלה הבאה, משום שהגוף הפוליטי שזוכה ברוב הקולות בפרלמנט חייב לנהל משא ומתן להקמת ממשלה קואליציונית. ממשלה זו צפויה לקום תוך 90 יום מרגע פרסום התוצאות הרשמיות.

 

מוקתדא א סדר (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
מקורות ביטחוניים ומקורות בוועדת הבחירות בעיראק מסרו מוקדם יותר שאל-עבאדי מוביל בבחירות שנערכו ביום שבת - הראשונות בעיראק מאז הניצחון על "המדינה האיסלאמית" (דאעש).

 

רק 44% הצביעו בבחירות

שיעור ההצבעה בעיראק עמד על 44.52 אחוזים, שיעור נמוך בהרבה מבחירות קודמות, והתוצאות הסופיות צפויות להתפרסם בהמשך היום.

 

לפי מסמכים שהגיעו לידי סוכנות הידיעות רויטרס, אך אינם מאומתים, א-סדר קיבל יותר מ-1.3 מיליון קולות וזכה ב-54 מושבים בפרלמנט מתוך 329. אמירי קיבל יותר מ-1.2 מיליון קולות וזכה ב-47 מושבים ואילו אל-עבאדי קיבל יותר ממיליון קולות וזכה ב-42 מושבים.

 

מוקתדא א סדר (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

האדי אל אמירי (צילום: AP)
מנהיג המיליציה השיעית במקום השני. האדי אל-אמירי(צילום: AP)

חיידר אל עבאדי  (צילום: רויטרס)
ינצח למרות הכול? ראש הממשלה חיידר אל-עבאדי עובר בדיקה ביטחונית בכניסה לקלפי בבגדד(צילום: רויטרס)

חיידר אל עבאדי  (צילום: AFP, HO / IRAQI PRIME MINISTER'S PRESS OFFICE)
(צילום: AFP, HO / IRAQI PRIME MINISTER'S PRESS OFFICE)

א-סדר לא יהיה ראש הממשלה הבא של עיראק משום שלא התמודד בבחירות, אבל מפלגת "המהפכנים למען רפורמה" שרצה מטעמו עשתה זאת וניצחונה בבחירות יאפשר לו לבחור מתוך המפלגה מי יהיה ראש הממשלה הבא. עם זאת, ניצחון ברוב המושבים בפרלמנט אינו מבטיח באופן אוטומטי את ראשות הממשלה למפלגה המנצחת, והמינוי לתפקיד הנחשק ייקבע בהתאם להסכם שיושג בין הגושים המנצחים בבחירות.

 

בבחירות ב-2010, למשל, המפלגה של סגן הנשיא איאד עלאווי קיבלה את מספר המושבים הגדול ביותר, בהפרש קטן, אבל הוא לא מונה לראש הממשלה והאשים את איראן בכך. גורל דומה עשוי לקרות לא-סדר ואנשיו משום שאיראן הודיעה באופן פומבי שלא תיתן לגוש בראשותו למשול בעיראק. "לא ניתן לליברלים ולקומוניסטים למשול בעיראק", אמר עלי אכבר ולאיתי, יועץ בכיר למנהיג הרוחני העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי.

 

דבריו של היועץ האיראני, שעורר את זעמם של גורמים בעיראק, התייחסו לברית בין א-סדר, המפלגה הקומוניסטית העיראקית וארגונים חילוניים אחרים שהצטרפו למחאה שארגן א-סדר ב-2016. מחאה זו נועדה ללחוץ על ממשלת עיראק לפעול למיגור השחיתות הציבורית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים