שתף קטע נבחר

העימותים בעזה נמשכים: הפלסטינים מדווחים על 28 הרוגים

כ-40 אלף פלסטינים מתעמתים עם כוחות הביטחון בגבול רצועת עזה. מניין ההרוגים ברצועה ממשיך לעלות ובהם מחבלים שניסו להניח מטען בגבול הרצועה באזור רפיח. לפי הערכת צה"ל, השיא של העימותים עוד לפנינו

יום דמים ברצועת עזה: משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 28 הרוגים בעימותים היום (ב') ברחבי הרצועה ועל מאות פצועים. מדובר במספר ההרוגים הפלסטינים הגבוה ביותר מאז מבצע "צוק איתן". הפלסטינים ירו כמה פעמים לעבר חיילים וצה"ל סיכל הנחת מטען סמוך לגדר באזור רפיח. הפלסטינים אומרים כי בין ההרוגים ארבעה אנשי מנגנוני הביטחון של חמאס בעזה.

 

כ-40 אלף פלסטינים משתתפים בצעדת השיבה לאורך גדר המערכת ברצועת עזה. המפגינים מצויים ב-12 מוקדים לאורך הגדר ומשליכים מטענים ובקבוקי תבערה לעבר הגדר וכוחות צה"ל.

 

מפרי הסדר גם מבעירים צמיגים, מיידים אבנים ומשגרים חפצים בוערים מתוך כוונה להבעיר שריפות בשטח ישראל. הכוחות מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. 

מפגינים ברצועת עזה (צילום: AFP)
מפגינים על גבול רצועת עזה(צילום: AFP)

חאלד אל-בטש ()
בכיר בג'יהאד האיסאלמי משתתף בהפגנות

מפגין קטוע רגליים נהרג ברצועת עזה ()
אחד ההרוגים בעימותים עם כוחות הביטחון, פאדי אבו סלאח

מפגינים ברצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 


מפגינים ברצועת עזה (צילום: AP)
(צילום: AP)

במערכת הביטחון מזהים שחמאס מציע למשפחות פלסטיניות ברצועת עזה מאה דולרים אם כל בני המשפחה יגיעו להפגנות על גדר המערכת. לפי הערכת הצבא השיא עוד לפנינו.

 

צה"ל סיכל הנחת מטען סמוך לגדר במרחב רפיח. הכוח הגיב בירי לעבר המחבלים והם נהרגו. קודם לכן תקף צה"ל באמצעות כלי טיס עמדת חמאס במרחב ג'בליה לאחר שבוצע ירי לעבר כוח צה"ל באזור. לא היו נפגעים.

 

כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו על תקיפה נוספת של צה"ל במרחב ג'בליה, הפעם באמצעות ירי טנקים. לפי הדיווחים, היעד הוא עמדת חמאס מזרחית לג'באליה.

 

 

סיכול פיגוע רצועת עזה (צילום: דובר צה''ל)
סיכול הנחת המטען סמוך לגדר באזור רפיח(צילום: דובר צה''ל)

חיילים ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
חיילי צה"ל על גבול הרצועה(צילום: רויטרס)
 

בעקבות העימותים וההפגנות בגבול הרצועה נפצע חייל צה"ל באורח קל, ככל הנראה מאבן שנזרקה לעבר הכוחות. שריפות פרצו ברחבי עוטף עזה בעקבות עפיפוני תבערה שנשלחו לעבר ישראל. הפלסטינים טענו הבוקר כי הצליחו להפיל רחפן צבאי שמנע את הגעת העפיפונים לשטח ישראל.

 

כמה עשרות פלסטינים מיידים אבנים לעבר כוחות צה"ל בכמה מוקדים ביהודה ושומרון. בין היתר נרשמו עימותים בין מפגינים פלסטיניים לכוחות הביטחון באזור שכם, רמאללה, חברון, קבר רחל ובית לחם. הכוחות מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות.


מפגינים ברצועת עזה (צילום: AFP)
מפגינים על גבול הרצועה(צילום: AFP)

חיילים מכבים שריפה בשדה ליד קיבוץ מפלסים (צילום: רויטרס)
חיילים מכבים שריפה שפרצה סמוך לקיבוץ מפלסים בעוטף עזה(צילום: רויטרס)

חיילים מכבים שריפה בשדה ליד קיבוץ מפלסים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

סיכול פיגוע רצועת עזה (צילום: דובר צה''ל)
הרמטכ"ל בהערכת מצב עם מפקדי אוגדת עזה(צילום: דובר צה''ל)

בתמונות מרצועת עזה ניתן לראות אלפי פלסטינים מתגודדים, כשלידם ענן עשן שחור כתוצאה מהבערת מאות צמיגים. בעוד שכמה מהפלסטינים רצים, אחרים עומדים במקום ללא מעש במשך זמן רב. גורמים בעזה אמרו ל-ynet כי משרד הבריאות הפלסטיני לא מצליח להשתלט על כמות הנפגעים הגדולה באירוע.

 

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט קיים הערכת מצב עם המפקדים באוגדת עזה על המשך הפעילות המבצעית וההיערכות להמשך. מדובר צה"ל נמסר כי הצבא לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר ונחוש לעמוד במשימת ההגנה והביטחון של אזרחי ישראל וריבונותה, ככל שיידרש.

 

גורמים בעזה אמרו ל-ynet כי הצפי של חמאס הוא להביא למקום יותר ממאה אלף מפגינים. הגורמים הוסיפו כי הארגון יאבד ממעמדו ויוקרתו אם לא יצליח להניע את הציבור להגיע להפגנות אחרי הקמפיין המסיבי והיקר שהשקיעה ההנגה בעזה בצעדת השיבה. "אם חמאס לא יצליח להביא להפגנות מאה אלף איש אחרי כזאת השקעה - הוא יכול להחזיר את המפתחות וללכת הביתה", כך לטענת הגורמים.

 

מפגינים ברצועת עזה ()
המפגינים סמוך לגדר

מפגינים ברצועת עזה ()

מפגינים ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מפגינים ברצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מפגינים ברצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בצה"ל אמרו שחמאס מוביל מהלך לטרור בכסות ההמונים ביותר מעשרה מוקדים בתוך הרצועה, "על-פי הצהרת חמאס והמידע שבידינו ינסו לבצע שורת פעולות טרור בהן חדירה המונית לשטח ישראל ממספר מוקדים תוך סיכון וניסיון פגיעה באזרחי ישראל וכוחות הביטחון", נכתב בהודעת דובר צה"ל. "הפעולות נעשות מזה שבועות ועתידות להסלים היום, תוך ניצול וסיכון תושבי הרצועה". בצבא מתכוננים לכמה אפשרויות, בהן השלכת רימונים ומטענים, ניסיון לחטיפת חייל, לינץ' בעמדת חיילים או חדירה ליישוב.

הערכת מצב פיקוד דרום (צילום: גדי קבלו)
מפכ"ל המשטרה בהערכת מצב עם לוחמי מג"ב בדרום(צילום: גדי קבלו)

הערכת מצב פיקוד דרום (צילום: גדי קבלו)
(צילום: גדי קבלו)

חיילים מכבים שרפה ברצועת עזה (צילום: גדי קבלו)
חיילים מכבים שריפה בעוטף עזה(צילום: גדי קבלו)

 

במהלך הלילה פעל צה"ל בכמה מוקדים בפרימטר הביטחוני לשיבוש תשתיות מוקדמות של חמאס, שיועדו לשימוש כבסיס קדמי לפעילות טרור היום ומחר. בדובר צה"ל אמרו כי הצבא נערך למגוון רחב של תרחישים בכוחות מתוגברים ובמנעד יכולות מיוחדות. מפקדי צה"ל מצויים בשטח ומקיימים הערכות מצב.

 

לאור הערכת המצב הכריז צה"ל שטח צבאי סגור במרחב הגדר. כל פעילות בשטח הזה מחייבת אישור צה"ל. אין הנחיות מיוחדות לעורף. בדובר צה"ל הדגישו כי צה"ל יפעל בחומרה כנגד כל פעילות טרור ויפעל לשימור הריבונות הישראלית ומניעת פגיעה באזרחים ובחיילים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
עימותים אלימים בגבול רצועת עזה
צילום: AFP
מומלצים