שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בפעם השלישית: פלסטינים הציתו תשתיות במעבר כרם שלום
  בתיעוד שפורסם על-ידי צה"ל נראה אחד הפלסטינים כשהוא אוחז בבקבוק תבערה ומשליך אותו אל המעבר. בסוף השבוע, אחרי אירוע הצתה נוסף, הודיע שר הביטחון ליברמן על סגירת המעבר, אך בהמלצת הצבא הוא החליט כי המסוף להעברת סחורות ייפתח מחר

   

   

   

  צה"ל פרסם הערב (יום ב') תיעוד נוסף של הצתת מעבר כרם שלום בידי המון פלסטיני. בסרטון נראה אחד הפלסטינים כשהוא אוחז בבקבוק תבערה, משליך אותו אל המעבר - ונמלט מהמקום. מדובר בפעם השלישית בחודשים האחרונים שפלסטינים מציתים אש במעבר - שנסגר ביום שבת בהוראת שר הביטחון אביגדור ליברמן "עד להודעה חדשה". הערב אישר השר ליברמן את המלצת צה"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים לפתוח מחדש את המעבר החל ממחר.

   

  הצתת מעבר כרם שלום על ידי ההמון הפלסטיני (צילום: דובר צה
  הצתת מעבר כרם שלום, היום(צילום: דובר צה"ל)

  הצתת מעבר כרם שלום על ידי ההמון הפלסטיני (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  הצתת מעבר כרם שלום על ידי ההמון הפלסטיני (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   

  ההצתה בחלקו הפלסטיני של המעבר התרחשה בשעות הערב המוקדמות, אז הגיעו כמה מאות פלסטינים וחיבלו בחלק שלא הוצת בשני האירועים הקודמים. הם פגעו בצנרת הדלק ובמסוף האגרגטים. במערכת הביטחון מעריכים כי קיים צפי להחמרה במחסור בחשמל בשטח הרצועה - זאת בשל עצירה כמעט מוחלטת של הכנסת סולר ודלקים דרך מעבר כרם שלום.

   

  בסוף השבוע סיירו נציגי רשות המעברים, אנשי פיקוד הדרום ומפעילי המעבר במקום, ביום שאחרי התפרעויות הפלסטינים בגבול רצועת עזה, שבמסגרתן הושחתו והוצתו כמה מוקדים - בהם צינורות גז ומסוע שמעביר חומרי בניין - בצדו הפלסטיני של המעבר. הנזקים נאמדים בעשרות מיליוני שקלים. גורם שנכח במקום אמר ל-ynet: "נדהמנו לנוכח ההרס והחורבן שהותירו אחריהם הפלסטינים. הם פשוט מביאים על עצמם אסון".


  מצה"ל נמסר כי המעבר יישאר סגור מלבד טיפול בסוגיות הומניטריות שיאושרו באופן פרטני. "סגירת המעבר תתקיים עד להשלמת תיקון הנזקים שנגרמו כתוצאה מהפרת הסדר ויפתח שוב בהתאם להערכת המצב", נאמר בהודעה. לאחר ההודעה על סגירת מעבר כרם שלום, הודיעו חברות האנרגיה ברצועת עזה כי כבר מורגש מחסור בגז לבישול.

   

  "ארגון הטרור חמאס מוביל בשבועות האחרונים ביתר שאת פעולות טרור בכסות של הפרות סדר אלימות, פוגע ברווחת חייהם של תושבי עזה ומשתק את עורקי החיים שלה. ישראל ומדינות רבות בעולם פועלות להכנסת סחורות - מזון, ציוד ודלקים - לאזרחי הרצועה, וחמאס מונע את הגעתן ומבצע פעילות שמסכנת את הפעלת המעברים לרצועה. חמאס הוא האחראי לכל הנעשה ברצועת עזה מעל ומתחת לקרקע והיא שתישא בהשלכות למעשיה".

   

  השחתה והצתה של מעבר כרם שלום (צילום: דובר צה
  ההצתה בסוף השבוע(צילום: דובר צה"ל)

  מהומות עזה פלסטינים שריפות צינורות גז מעבר סחורות כרם שלום (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  מהומות עזה פלסטינים שריפות צינורות גז מעבר סחורות כרם שלום (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)
   

   

  בהודעה פורטו הנזקים במעבר כרם שלום: מסוף הדלקים אינו כשיר להפעלה; צינורות הגז - קיים נזק לתחנות חיבור וקו הגז הראשי אינו כשיר כלל; צינורות הדלקים - קיימים נזקי שריפה ושברים במתחם התדלוק; מסוע אגריגטים אינו כשיר לפעילות כלל לאחר נגרם נזק משמעותי למתקן כולו; מסועי תבואה, מזון ובעלי חיים - נזקים בתשתיות החשמל; ותשתיות ביטחוניות של המעבר - נגרם נזק לגדרות, לעמודי תאורה ולמצלמות.

    

  בעקבות ההצתה, פרסמה הוועדה המארגנת את צעדות השיבה בעזה הודעה שבה כינתה את התקרית "אירוע מצער", וקראה לשמור על המעברים והמתקנים הלאומיים שמספקים שירות לעם הפלסטיני ברצועת עזה. בוועדה נמנעו מלגנות באופן ישיר את המבצעים והאשימו את ישראל שהיא גרמה לזה כתוצאה מירי כבד של גז מדמיע שהוביל לכליאתם של הפלסטינים באותה נקודה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים