שתף קטע נבחר

אינטל תשקיע 18 מיליארד ש' במפעל בקרית גת תמורת מענק של כ-1.2 מיליארד ש'

חברת אינטל העולמית אישרה את המתווה שגובש על ידי משרדי הכלכלה והאוצר לפיו תרחיב את המפעל בקריית גת בהשקעה של 18 מיליארד שקל, בתמורה תקבל מענק מהמדינה של יותר מ-1.2 מיליארד שקל לפי החוק לעידוד השקעות הון

אינטל העולמית סיכמה עם משרדי האוצר והכלכלה על המתווה להרחבת מפעלה בקריית גת בהשקעה של 18 מיליארד שקל. כך הודיע מנכ"ל אינטל ישראל, יניב גרטי, לשרי האוצר והכלכלה, משה כחלון ואלי כהן.

 

אינטל תקבל מהמדינה מענק לפי החוק לעידוד השקעות הון בסדר גודל של 350 מיליון דולר. לדברי שר האוצר משה כחלון, מדובר בחיזוק נוסף למיצובה של ישראל ככוח עולה בכלכלה העולמית, וזאת לאחר שנתיים של עבודה מאומצת להשגת מתווה ההתרחבות.

 

שר הכלכלה אלי כהן הוסיף כי בחירתה של אינטל להמשיך להשקיע באופן משמעותי בישראל היא הבעת אמון חשובה בכלכלה הישראלית. "פעילותה של אינטל בארץ בתחום המו"פ והייצור המתקדם תומכת במדיניות משרד הכלכלה להגדלת הייצוא ויצירת משרות איכותיות בכלל, ובפריפריה בפרט".

 

מפעל אינטל בקרית גת. צפוי להתרחב (צילום:הרצל יוסף) (צילום:הרצל יוסף)
מפעל אינטל בקרית גת. צפוי להתרחב(צילום:הרצל יוסף)

מהלך הרחבת המפעל בקרית גת צפוי להסתיים עד שנת 2020. המדינה תתן לאינטל מענק של כ-350 מיליון דולר עבור הרחבת המפעל לפי החוק לעידוד השקעות הון, והחברה מתחייבת בתמורה להגדיל את מספר העובדים. סכום המענק מהווה יותר מ-7% מסך ההשקעה של החברה במהלך.

 

ועדה משותפת למנכ"לי משרדי האוצר והכלכלה וכן של רשות המסים אישרה את המתווה עקרונית כבר בתחילת החודש. לאחר קבלת המתווה מצד אינטל, עליה להגיש תוכנית מפורטת לרשות ההשקעות במשרד הכלכלה במסגרת החוק לעידוד השקעות הון לצורך בדיקה פרטנית. המענק לאינטל צפוי לגדול ככל שהיא תתחייב להעסיק יותר עובדים מהפריפריה בשכר יותר גבוה.

 

ההרחבה והמענק הקודמים - לפני שלוש שנים 

השקעה קודמת שביצעה אינטל בהרחבת המפעל בקריית גת, בהיקף של 6 מיליארד דולר, זיכתה אותה במענק של 300 מיליון דולר בשנת 2015. השקעה זו הפכה את המפעל בקרית גת לאחד ממפעלי בייצור המתקדמים ביותר של החברה. ההשקעה שבפתח צפויה להתאים את המפעל לטכנולוגיות חדישות עוד יותר.

 

במסגרת ההרחבה הקודמת ב-2015 הוקם גשר ענק בשטח של כ-5,000 מ"ר שמחבר בין שני מפעלים. הרחבה זו הניבה מתחם ייצור ענק וחדר נקי שעליו עובדת מערכת רובוטית, שמעבירה 1,000 מנות ייצור בשעה בין שני החדרים הנקיים. כ-3,500 עובדים הועסקו בבניית ההרחבה הקודמת ויחד עם המעגל השני והשלישי הועסקו 10,000 עובדים.

  

מנתוני סיכום השנה של החברה, עולה כי בסיום שנת 2017 העסיקה אינטל ישראל כ-11 אלף עובדים ועוד כ-1,000 עובדי מובילאיי, שנרכשה השנה על ידי אינטל. היקף הייצוא של החברה בשנה החולפת עומד על 3.6 מיליארד דולרים. החברה הודיעה לפני כחודש כי תחלק בונוסים לעובדים בהיקף של 2.5 משכורות, זו השנה הרביעית ברציפות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים