שתף קטע נבחר

תאומים שננטשו 3 פעמים ביקשו: "להישאר חסרי הורים"

אחים נלקחו מהוריהם הביולוגיים, נשלחו למשפחת קלט שוויתרה עליהם, ועברו למשפחה מאמצת ששלחה אותם לפנימייה. כשבגרו הם פנו לביהמ"ש

בית המשפט למשפחה בנצרת הכריע לאחרונה בבקשה חריגה של תאומים שננטשו בחייהם הן על ידי הוריהם הביולוגיים, הן על ידי משפחת קלט שאליה עברו כתינוקות והן על ידי בני זוג שאימצו אותם: בפסק דין נדיר הסכים השופט אסף זגורי לבטל את צו האימוץ כדי שיוכלו להישאר "חסרי הורים", וכתב: "לאחים זכות למחוק את סיפור חייהם מהעבר".

 

האחים, ילידי 1999, הוצאו מחזקת הוריהם הביולוגיים בהיותם בני כחמישה חודשים בשל הזנחה רגשית ופיזית קשה. הם הועברו למשפחת קלט חירום אך גם שם סבלו מהזנחה והיעדר טיפול והועברו למוסד. מצבם הנפשי והרגשי המשיך להידרדר וב-2003 הם הוכרזו בני אימוץ ונמסרו להורים מאמצים.

 

המשפחה המאמצת התקשתה להכיל ולהתמודד עם הילדים וצרכיהם, וכעבור חמש שנים הוצא אחד התאומים לפנימייה. ב-2008, בהיותו בן 9, ביקשו ההורים המאמצים לנתק איתו את הקשר לצמיתות. הנתק השפיע באופן דרמטי גם על היחסים עם האח השני, שבסופו של דבר הוצא גם הוא לפנימייה. לאחר חמש שנים של נתק מוחלט ניסה אחד האחים ליצור קשר עם האם המאמצת, אך היא השיבה לו שלא יתקשר אליה שוב ואם יעשה כן – היא תדווח לפנימייה.

 

בפנייתם לבית המשפט הביעו האחים תסכול רב מכך שהם רשומים במשרד הפנים תחת זהותם של ההורים המאמצים בשעה שאלה פגעו בהם, הזיקו להם, נטשו אותם ואינם מעוניינים בכל זיקה וקשר עמם. האחים ביקשו לנתק את הקשר המשפטי עם המשפחה המאמצת, לא לחדש קשר עם ההורים הביולוגיים, ולמעשה ליצור מצב של "ריק בזהות ההורים".

 

השופט אסף זגורי הבהיר כי חוק האימוץ מסמיך את בית המשפט לבטל צו אימוץ, ואולם בקשות מעין אלה הן נדירות ואין כל תיאור של מקרה שבו ילדים מאומצים עתרו לביטול צו אימוץ.

 

לדבריו, מכוח האמנה לזכויות הילד, מעמדו של הילד במשפט כסובייקט והחשיבות העצומה של הליך האימוץ עבורו, יש להכיר במעמדו של מאומץ לעתור לביטול צו אימוץ, אך על הנסיבות להיות חריגות ויוצאות דופן באופן מיוחד.

 

הוא הוסיף כי נסיבותיו העגומות של מקרה זה מאפשרות להכיר במעמדם של התאומים לבקש את ביטול הצו. "לתאומים יש את הזכות בנסיבותיו החריגות של המקרה לריק בזהות ולאי השתייכות", כתב. "הם לא מזדהים עם ההורים המאמצים או בני משפחתם ולמעשה ננטשו על ידם בגיל צעיר מאוד. הם גם לא מצאו קרבה, השתייכות או הזדהות עם המשפחה הביולוגית".

 

השופט זגורי הוסיף כי לנוכח סיפור חייהם המורכב והעצוב יש לאפשר לילדים בניית זהות חדשה ולהכיר בכך שהם לא יכולים לחיות עם עצמם תחת זהות ההורים המאמצים.

 

בסופו של דבר נקבע כי בהתחשב בכך שהיום האחים בגירים וכל הגורמים מסביב תומכים בבקשה, יש להורות על ביטול צו האימוץ. השופט נענה לבקשת האחים שלא להחזיר על כנו את הקשר המשפטי בינם לבין הוריהם הביולוגיים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים