שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  150 צלפים מול מחבלים: תיעוד מסיכול הנחת מטענים
  לוחמי גבעתי וצלפי יחידת עילית חיסלו אתמול 3 מחבלים שהשליכו רימונים. "הצלפים - האמצעי הכי יעיל למניעת חציה המונית", אמרו בצה"ל. לפי הצבא, התינוקת הפלסטינית לא מתה מגז מדמיע - אלא ממום בלב

   

   

  תיעוד נוסף מתקרית גבול ברצועת עזה: בצה"ל הפיצו הערב (יום ג') סרטון מאירוע שהתרחש אתמול בדרום הרצועה, שבמהלכו נרשמה היתקלות בין שלושה מחבלי חמאס ללוחמי גדוד שקד של גבעתי וצלפי יחידת עילית של צה"ל. לפי צה"ל, שלושת המחבלים חוסלו על ידי הלוחמים, לאחר שניסו להניח זירת מטענים בקרבת הגדר. בבדיקת הזירה התברר כי המחבלים נשאו רימונים, סכינים, קאטרים ומטענים נוספים, שאת חלקם השליכו לכבר הכוחות במהלך ההיתקלות. לא היו נפגעים בקרב הלוחמים. צפו בתיעוד. 

   

  בתחקיר האירוע התברר כי המחבלים זחלו לצד הפרת סדר אלימה שהתרחשה בקרבת מקום על גדר הגבול. לאחר שנהרגו, קבוצה של פלסטינים - בהם נשים וגברים שמחופשים לנשים - רצה למקום לפנות את הגופות. בצה"ל אומרים כי בתקריות אחרות אתמול לאורך הגבול נפתחה אש חיה לעבר הכוחות, שהגיבו בירי טנקים לעבר עמדות חמאס. בצה"ל הפעילו עשרות רחפנים ביממה האחרונה לאורך הגבול, ואלו הפילו כ-150 עפיפונים ששוגרו מרצועת עזה, ונשאו חפץ בוער או מטען חבלה. חלק קטן מהרחפנים שהפעיל צה"ל הופל בירי על ידי חמאס, שמנגד הפעיל רחפנים בעצמו.

   

   
  צילום אווירי התקלות כוח גבעתי צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  מפיגנים פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: AP)
  העימותים היום(צילום: AP)

  עוד אמרו בצבא כי נשים רבות שהגיעו לחזית המהומות אתמול נשאו את ילדיהן חרף הסיכון הכרוך בכך. בתום יום רגוע יחסית בגבול ציינו בצה"ל כי האמצעי היעיל ביותר למניעת חציה המונית של הגבול הוא ירי מדויק של צלפים - לקרסולו של מסית מרכזי או למרכז גופו של מחבל חמוש. על מנת להרגיע את השטח היום אושר באוגדת עזה, לפחות בגזרתה הדרומית, ירי צלפים ע"י מפקד החטיבה בלבד (אלוף משנה) ולא ע"י מג"דים (סגני אלופים) כביתר הימים. צה"ל פרס בימים האחרונים כמות שיא של צלפים מיחידות העילית של צה"ל לאורך הגבול. כ-150 צלפים, בהם כאלו שגויסו במילואים, פעלו בגזרה הדרומית של אוגדת עזה.

   

  בצה"ל רואים במיעוט המפגינים היום בגבול ככישלון גדול של חמאס שציפה לפחות לחצות אתמול את רף 100 אלף מפגינים, ולהשיג תמונה של חציית הגדר לציר המערכת הישראלי, ולו לזמן קצר. בישראל לא מאשרים עדיין שהושגו הבנות חשאיות עם חמאס בתיווך מצרי או קטארי ואומרים שחמאס הורתע לנוכח אירועי יום האתמול והוא מחשב מסלול מחדש.

   

  בימים אלה עוסקים בצה"ל גם בסוגיית הדה-לגיטימציה המשפטית הבינלאומית. הפצ"ר תא"ל שרון אפק ביקר בשטח באוגדת עזה לפני כשבועיים והיועמ"ש של פיקוד הדרום אישר משפטית לפתוח באש לעבר מסתננים פלסטינים לא חמושים שחודרים כדי לחבל או לגנוב סנסורים צבאיים שפרוסים בגבול - שינוי שלא היה בעבר. עד כה, לפי צה"ל, לא נרשם אירוע ערכי-נורמטיבי, לפחות לא בגזרה הדרומית של אוגדת עזה, שבה ירה צלף בניגוד לפקודות ולהוראות.

  מנהיג חמאס איסמעיל הנייה (צילום: gettyimages)
  הנייה ליד הגדר(צילום: gettyimages)

   צה
  המחאה אתמול, במבט מלמעלה(צילום: דובר צה"ל)

   צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   

  לאורך היום הגיעו כ-4,000 מפגינים פלסטינים בלבד לגבול עזה, בניגוד לתכנון של חמאס ליום הנכבה שצוין היום. בצה"ל מגדירים את יום הנכבה מהשקטים שהיו בשנים האחרונות ואף הזכירו כי הבטחת מנהיג הארגון איסמעיל הנייה להגיע לנאום מול נחל עוז לא מומשה, והארגון אף קיבל כתף קרה מהעולם הערבי.

   

  בצה"ל מעריכים כי בחמאס מתלבטים אם לחזור בשישי הקרוב להפגנות הגדר עד ליום הנכסה בתחילת החודש הבא. בכל מקרה, בצה"ל נערכים לחידוש הפיגועים שמקורם בגדה במהלך חודש חג הרמדאן שיחל השבוע והבהירו שבכל הנוגע לחמאס לא הייתה שום הודנא וגם לא הסכם, אלא רק מסרים שהועברו מצדם.

   

  לגבי התינוקת שחמאס טען שנהרגה מאש צה"ל, הבהירו בצבא כי הדבר הוא שקר והיא מתה ממום בלב. גם בעזה כבר החלו לשנות גרסאות בנושא. רופא מעזה אמר לסוכנות הידיעות הגרמנית כי סיבת מותה עדיין אינה ברורה סופית, אף שהרופאים טוענים מתה משאיפת גז מדמיע.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים