שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עיריית ת"א פינתה מתחם בית קברות ביפו: "פלישה"
  לפני כשלושה שבועות התגלה בית קברות מוסלמי עתיק במהלך עבודות בנייה ביפו. הבוקר ביצעו אנשי עירייה פינוי של השטח שנמצא בבעלותה ופינתה את המצבות. תושבים מחו וקראו קריאות "אללה אכבר"

   

   

  אנשי עיריית תל אביב פינו הבוקר (ד') בית קברות מוסלמי עתיק שהתגלה לפני כשלושה שבועות במהלך עבודות בנייה בפינת הרחובות אליזבת ברגנר ונחום גולדמן ביפו. הכוחות פינו מבנים דמויי מצבות מבית הקברות המוסלמי שנמצא תחת בעלותה של העירייה. תושבים ביפו הגיעו למקום והחלו למחות תוך קריאות "אללה אכבר". אחד המפגינים שהפר את הסדר עוכב לחקירה. המשטרה נערכת מול עשרות תושבים שהגיעו למקום.

  קברים בית קברות ב יפו ()
  כוחות משטרה ביפו

  קברים בית קברות ב יפו ()
  המפגינים מוחים

   

  לאחר גילוי הקברים הישנים, העירייה הפסיקה את העבודות באופן מיידי. בנוסף ציינו בעירייה כי התושבים ונכבדי יפו הבטיחו לשמור על המצב הקיים ולהמשיך בדו-שיח לאחר הרמדאן. ביום שישי הופתעו בעירייה לגלות שנבנו במקום מבנים דמויי קברים מבטון, ולכן פעלו לפנות את המתחם בכדי שלא יקבעו עובדות בשטח.

   

  ביום שישי הגיעו תושבי יפו ובהם נציגי התנועה האיסלאמית למקום, הציבו מסביב למתחם שלטים עליהם נכתב "בית קברות - מקום קדוש" ועל הקברים הציבו מצבות מבטון.

  קברים בית קברות ב יפו (צילום: יפו 48)
  כך זה נראה לפני שלושה שבועות(צילום: יפו 48)

  קברים בבית הקברות ביפו (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  קברים בבית הקברות ביפו (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  לטענת העירייה, מדובר בפלישה לשטח בבעלותה, ולכן הורתה לפנותו ולהחזירו לידיה לפני שיקבעו בו עובדות בשטח. יש לציין כי מיד עם גילוי הקברים הוציאה העירייה צו הפסקת עבודות מיידי.

   

  עיריית תל אביב מסרה ש"פינתה הבוקר בטונדות שהוקמו השבוע בצורה בלתי חוקית במקום שבו החלה העירייה להקים מעון לחסרי בית. יש לציין כי לא מדובר בקברים אלא במבנה שהוקם השבוע בצורה בלתי חוקית. העירייה שבה ומתחייבת, כפי שסוכם עם נציגי המועצה האיסלאמית, כי לא תבוצע פעולה בשטח לטיפול בעצמות האדם שנתגלו במקום אלא לאחר חודש הרמדאן וכמובן בהתאם לחוק ולכללים המקובלים באתרים דומים".

   

  עוד נאמר כי "העירייה כמובן תשמור ותכבד את כל הנהלים והכללים הנוגעים לכבוד המת ותפעל לפיהם אך עם זאת אינה יכולה להסכים לפעילות והשתלטות בלתי חוקית וכוחנית בשטח עירוני ובוודאי למצב בו מפרים באופן בוטה הבנות עליהן הוסכם. יצוין כי בשטח הנדון היה בניין קיים לאורך השנים, עוד מתקופת קום המדינה", לשון הודעת עיריית תל אביב.

   

  בית קברות העתיק התגלה כאמור בחודש שעבר לאחר ששופלים חפרו תחת האדמה. הפועלים החלו לאסוף עצמות של גופות לתוך קרטונים ודליים בכוונה להמשיך את העבודות, אולם תושבי האזור בהובלת התנועה האיסלאמית פתחו במחאה וקראו קריאות "אללה אכבר". נציג עיריית תל אביב שהגיע למקום עם כוחות משטרה, הורה להפסיק את העבודות לאלתר והרוחות נרגעו.

   

  על פי תוכניות הבנייה, במקום שבו הוקם בעבר מקלט עירוני "גגון" לחסרי בית, אמור להיבנות בניין חדש בן שלוש קומות שחלקו ישמש את דרי הרחוב ובחלקו ייבנו משרדים ושטחי מסחר.

   

  לאחר הפסקת העבודות הגיעו כמה תושבים למקום וריססו את גדר אתר הבנייה בכיתוב "מקום קדוש, אסור לחפור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים