שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צעיר מהשומרון ששימש כמודיע שם קץ לחייו; משפחתו: "שב"כ לא מנע"
  לאחר ששם קץ לחייו, התברר לבני משפחתו שהופעל על ידי השב"כ. שיחת טלפון שניהל לפני שתלה את עצמו, מעידה לדברי המשפחה על רשלנות המפעיל: "הוא יכול היה למנוע זאת". שב"כ: "עושים שימוש במותו"

   

  הצעיר מהשומרון שהתאבד והיה בשירות השב
  א'. שם קץ לחייו

  לפני כחודש וחצי התאבד א', כבן 28, בביתו במאחז חוות גלעד שבשומרון. לכאורה - עוד מקרה טרגי של התאבדות צעיר. אלא שבני משפחתו של הצעיר, שתלה את עצמו בדירה, טוענים כי לאחר מותו התברר להם כי בנם שימש כמודיע בשירות הביטחון הכללי והיה ביכולתם של אנשיו למנוע את התאבדותו.

   

  בשיחה שניהל א' עם נציג השב"כ, הוא על הקושי שלו בעקבות אהבה נכזבת ואמר: "הייתי רוצה להתאבד, אין לי פשוט אומץ. בשעה האחרונה הייתי עם חבל על הצוואר". בתגובה ענה לו נציג השב"כ: "תעיף את הדבר הזה מהבית, אני רוצה אותך חי". כ-20 דקות לאחר סיום השיחה, תלה א' את עצמו בבית וגופתו נמצאה בבוקר שלמחרת.

   

  לכל אורך השיחה, שארכה כ-50 דקות, הסביר א' כי הוא מצוי בקושי רגשי בעקבות הפרידה מחברתו. במקביל ניסה נציג השב"כ לעודד אותו בשלל דרכים וכמובן להניא אותו מלהתאבד. בין היתר הקריא א' לנציג השב"כ הודעות טקסט שלו ושל חברתו לשעבר. בשלב מסויים אמר א', "בא לי למות בפיגוע". הוא אף ציין שם של מכר שנרצח בפיגוע. "אני לא עושה את זה (התאבדות - א.ב.ק) כי אין לי אומץ, כי אני מפחד מהכאב של הסכין", אמר.

   

  עו"ד איתמר בן גביר: "השב"כ מנצל צעירים"

  עו"ד איתמר בן גביר: "השב"כ מנצל צעירים"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  נציג השב"כ השיב: "תשכח מזה, אני לא מוותר עליך, תעיף לך את הדבר הזה מהראש". בהמשך השיחה ביקש נציג השב"כ מא' להיפגש למחרת: "נפגשים מחר?" וא' ענה: "לא נראה לי". נציג השב"כ שאל שוב, "למה? בוא נשב". א' השיב: "לא נראה לי שאני אשרוד עד מחר".

   

  לאחר ההתאבדות נחשפו בני משפחתו של הצעיר לעברו ולפעילותו בשב"כ. מכריו סיפרו כי בסמוך להתאבדות היה א' נתון ללחץ השב"כ בגלל התגברות פעולות אלימות מצד מתנחלים. אף שהשיחה האחרונה עם הנציג נסובה סביב פרידתו מבת זוגו, בני המשפחה טוענים כי הנציג לא התריע בזמן ויכול היה למנוע את ההתאבדות. "אם מישהו אומר שהוא עם חבל על הצוואר, לא תשלח למקום ניידת או כוחות חירום? יש כאן רשלנות", אמרו.

   

  פרקליט הצעיר: "רשלנות פושעת"; שב"כ: "עושים שימוש במותו של המנוח"

  עו"ד איתמר בן גביר מייצג את בני המשפחה. הוא פנה ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה פלילית, וטען כי הצעיר הופעל על ידי השב"כ ללא ידיעתם של בני משפחתו, "תוך ניצולו המחפיר. במהלך ההפעלה נחשף המפעיל לקשר זוגי שניהל א' עם חברתו, ובהמשך הדרך לעובדה שהקשר בין השניים הסתיים".

   

  הפרקליט טען כי תשובותיו של המפעיל כפי שתועדו בשיחת הטלפון מעידות על שוויון נפש והסביר כי לא עשה דבר כדי למנוע את ההתאבדות: "לא עירב את הגורמים הרלוונטיים, לא ביצע כל פעולה אחרת, לא הזעיק משטרה וכוחות ביטחון, לא הזעיק כוחות הצלה וגם לקראת סיום השיחה, לא מצא לנכון איש השב"כ לעשות דבר מלבד לסכם 'שידברו בבוקר'.

   

  "מדובר בהתנהלות קשה ביותר, רשלנות פושעת של איש שב"כ שבמקום לערב את כלל הגורמים הרלוונטיים לא מוצא לנכון לעשות דבר ולמעשה רשלנותו גורמת למותו של א'". בן גביר הוסיף כי הוא מגבש גם תביעה אזרחית בנושא. "אין צורך לפרט על חומרת הדברים והדחיפות שיש לפתוח בחקירה".

   

  משב"כ נמסר כי הוא "אינו מוסר מידע אודות פעילותו האופרטיבית ואין בכך בכדי לאשר את המידע שפורסם. מכלל המידע שברשותנו עולה כי המנוח החליט לשים קץ לחייו נוכח סיבות אישיות מצערות.

  אנו משתתפים בצער המשפחה ומצרים על כך כי גורמים אינטרסנטים עושים שימוש במותו של המנוח כדי לתקוף את השירות, כחלק מניסיון לפגוע בשירות ובפעילותו.שירות הביטחון הכללי ימשיך לפעול למימוש ייעודו למען ביטחון המדינה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים