שתף קטע נבחר

סערה בעקבות מערכון ב"ארץ נהדרת": "פגיעה במסורת ישראל"

"בושה!", כתב שר הפנים אריה דרעי, "גם לסאטירה יש קווים אדומים שלא חוצים לעולם", גינה ליצמן, "עליי תצחקו כמה שתרצו, אבל על תפילין וקודשי ישראל - לא", התרעם שר החינוך בנט, וגם הרב לאו זעם. מתקפה על מערכון של "ארץ נהדרת" בו נעשה שימוש בבתי תפילין כחיקוי לקוקיות של נטע ברזילי. הפקת התוכנית: "לא הייתה כל כוונה לפגוע או לבזות"

מתקפה חריפה נגד תוכנית הסאטירה "ארץ נהדרת": בתוכנית ששודרה היום (ד') בקשת, נכלל מערכון שבו ערן זרחוביץ' בדמותו של השר נפתלי בנט, נראה עם בתי תפילין על ראשו כשהוא מחקה את הקוקיות של זוכת ישראל באירוויזיון נטע ברזילי. "הערב שודר קטע מחפיר ופוגעני בתכנית 'ארץ נהדרת', ששם ללעג ולקלס את התפילין, אותה מצווה קדושה שיהודים מסרו את נפשם להניחם בכל הדורות", כתב שר הפנים אריה דרעי, "לו דבר שכזה היה מוצג באחת ממדינות העולם, היו כולם זועקים אנטישמיות. אבל דווקא כאן, במדינת היהודים, עובר דבר כזה בשתיקה. בושה!".

 

אריה דרעי נגד ארץ נהדרת ()
החיקוי המדובר מתוך "ארץ נהדרת"

גם שר החינוך נפתלי בנט הגיב בחומרה: "עליי תצחקו כמה שתרצו, אבל על תפילין וקודשי ישראל - לא. אני גאה להיות בין מנשקי המזוזות ומניחי התפילין. אני יהודי גאה". 

 

 

 

התגובה לא איחרה לבוא גם מצד סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן: "הזדעזעתי מאוד מהשימוש הבזוי בתפילין כפי ששודר הערב בתכנית סאטירה. מדובר בפגיעה חמורה במסורת ישראל ואני מגנה זאת בתוקף. גם להומור וסאטירה יש קווים אדומים שלא חוצים לעולם. קודשי ישראל וערכי היהדות אינם מיצגי צחוק ובידור. זו בושה וחרפה לפגוע בתפילין במדינה יהודית ובכלי שידור רשמי".

 

 

גם הרב הראשי לישראל דוד לאו התייחס לדברים בחומרה בסרטון שפרסם: "השימוש בתשמישי קדושה בזלזול, בלעג ובאופן פוגעני הוא נורא ואיום. זהו דבר בלתי מתקבל על הדעת שישודר דבר כזה בתקשורת הישראלית וזו איננה יצירת תרבות או בידור, זהו לעג כלפי התפילין ותשמיש קדושה ורמיסת רגשות של מיליוני יהודים", אמר בערב תיקון ליל שבועות של ועדת משפט עברי בלשכת עורכי הדין. עוד הוסיף הרב כי הוא מצפה שהתוכנית שפרסמה את הזלזול המחפיר כל כך בתפילין תביע התנצלות ולא תשוב על כך - "מדובר במעשה שלא ייעשה".

 

אריה דרעי נגד ארץ נהדרת ()
הפוסט שכתב דרעי

יש לציין כי הקטע המדובר גרר תגובות גם בעמוד הפייסבוק של התוכנית, ובאחת מהן נכתב: "לא צריך להיות דתי, או אפילו יהודי, כדי לאמץ מינימום של כבוד. עצוב מאוד".

 

מהפקת התכנית נמסר בתגובה: "המערכון עסק בין היתר בזכייתה של נטע ברזילי באירוויזיון ובעיסוק הציבורי הנרחב בנושא. התסרוקת המזוהה של נטע שולבה על ראשי חלק מהדמויות המשתתפות במערכון, בווריאציות שונות. לא הייתה כל כוונה לפגוע או לבזות".

 

 

השתתף בהכנת הידיעה: קובי נחשוני

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים