שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מזכיר המדינה המודח: הדמוקרטיה האמריקנית בסכנה
  רקס טילרסון, שפוטר על-ידי טראמפ במרץ, יוצא למתקפה נגד הנשיא ומזהיר שהנהגת ארה"ב סובלת ממשבר מוסרי שעלול להוביל את הדמוקרטיה האמריקנית לשנות הדמדומים שלה. על הפניית הגב לאירופה אמר: "אסור לקחת בעלי ברית כמובנים מאליהם"

  מזכיר המדינה לשעבר רקס טילרסון, שהודח לפני חודשיים על-ידי דונלד טראמפ, תקף הלילה (יום ה') בחריפות את נשיא ארה"ב. הוא הזהיר כי הנהגת ארה"ב סובלת ממשבר לאומי הולך וגדל בכל הנוגע לכללי המוסר וליושרה וכי המשבר הזה מציב את הדמוקרטיה האמריקנית בסכנה.

  טילרסון עם הבוס לשעבר טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  טילרסון עם הבוס לשעבר טראמפ(צילום: AFP)

  בדברים שנשא בפני בוגרי המכון הצבאי וירג'יניה אמר טילרסון כי "ההתקפות על העובדות" יובילו לאובדן החירות אם לא ייעשה מאמץ להיאבק בהן. הוא הדגיש כי רק חברות המסוגלות לחתור לאמת ולקרוא תיגר על הניסיון לשכנע בקיומן של מציאויות חלופיות יכולות להיות חופשיות באמת.

   

  "כשאנחנו כאנשים, אנשים חופשיים, איננו יציבים בכל הנוגע לאמת, אפילו בנוגע לעניינים מובנים מאליהם, איננו יכולים להיות יציבים בכל הנוגע לאמריקה", אמר טילרסון. "אם אנחנו כאמריקנים לא נתמודד עם המשבר בכל הנוגע לאמות המידה המוסריות וליושרה בחברה שלנו בקרב מנהיגינו, הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי, ולמרבה הצער לפעמים גם במגזר שבו פועלים גופים שלא למטרות רווח, הרי שהדמוקרטיה האמריקנית כפי שאנחנו מכירים אותה נכנסת לשנות הדמדומים שלה".

   

  טילרסון לא הזכיר את טראמפ בשמו, אבל התייחס במרומז לכמה מקווי המדיניות של ממשל טראמפ כשמתח ביקורת על מי שמזניחים בעלות ברית ארוכות שנים או מתעלמים מהן – או מתכחשים לעובדה שסחר חופשי הוא המנוע לצמיחה עולמית.

  מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו ב בריסל לפני המראה למזרח התיכון (צילום: AFP)
  מזכיר המדינה החדש פומפאו. "איתו יש לי יותר במשותף"(צילום: AFP)

  "אסור שנתייחס אי פעם לבעלי הברית האלה שהולכים איתנו שנים ארוכות כאל מובנים מאליהם", אמר טילרסון. נראה שבדבריו התכוון לכך שטראמפ התעלם מהעצות שנתן לו כשכיהן כמזכיר המדינה ושנתנו לו בכירים אחרים ולכך שטראמפ פרש מכמה הסכמים בינלאומיים. על רקע מה שנתפש באירופה כהפניית עורף של טראמפ ליבשת השנה אמר אתמול נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק כי אירופה צריכה להודות לטראמפ על כך שגרם לה לזנוח את האשליות, והוסיף כי עם חברים כמו טראמפ "מי צריך אויבים".

   

  טראמפ פיטר את טילרסון בציוץ בטוויטר באמצע מרץ אחרי חודשים של מתיחות ביניהם בענייני מדיניות שונים כגון שינויי האקלים, הסחר, המזרח התיכון וצפון קוריאה. אחר כך הסביר טראמפ כי הוא וטילרסון לא ראו את הדברים עין בעין וכי לוֹ – לטראמפ – יש יותר במשותף עם ראש ה-CIA מייק פומפאו מאשר עם טילרסון. לאחר מכן מונה פומפאו למחליפו של טילרסון כמזכיר המדינה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP , EPA
  טראמפ וטילרסון. "שנות דמדומים לדמוקרטיה"
  צילום: AP , EPA
  מומלצים