שתף קטע נבחר

הליגה בדרך לשביתה: "נראה שאין ברירה"

אחרי פגישה מרתונית בין ארגון השחקנים ומינהלת הליגה, הצדדים טרם הגיעו לפתרון ומסתמן כי המחזור האחרון של העונה הסדירה לא ישוחק. ניר אלון: "בטוח שנגיע להסכם, השאלה איזה". המינהלת: "נזק לכל המעורבים בענף"

"רוב השחקנים לא מעוניינים בשביתה, אבל נראה שאין ברירה ולשם המצב הולך", אמרו הבוקר (חמישי) מספר שחקנים אחרי הישיבה הסוערת בין ארגון השחקנים ונציגי המינהלת ששוב הגיעו למבוי סתום והחלטות סותרות.

 

ארגון השחקנים נפגש היום עם מנכ"ל משרד הספורט, יוסי שרעבי, בבקשה שיעניק מיליון שקלים לקבוצה שתשחק עם שלושה זרים בלבד. ולאחר מכן נערכה ישיבה נוספת עם נציגי המינהלת, בה הצדדים ניסו להגיע לפשרות, אך נתקלו במבוי סתום.

 

מהארגון נמסר בסיום הפגישה: "נציגי הארגון הציגו את עמדת שחקני הכדורסל לאחר האסיפה שהתקיימה אמש בה נטלו חלק עשרות שחקנים לרבות הבכירים בליגת העל, לפיה בכל הסכם שייחתם יישמר מעמדו של השחקן הישראלי ומקומם של שני שחקנים בחמישיה. המו"מ נקלע למבוי סתום והישיבה הסתיימה ללא החלטות".

 

מנכ"ל המינהלת, עדלי מרכוס ומנכ"ל הפועל ירושלים, גיא הראל הוזמנו אתמול לישיבה במטרה להציג את המתווה החדש, בו הציעו להשאיר את המצב הקיים בעונה הבאה - חוק רוסי עם חמישה זרים ואם שלושה בלבד יירשמו הבונוס יעמוד על חצי מיליון שקלים.

 

למעשה, קבוצה שתרשום בטופס ארבעה זרים תקבל רק 250 אלף ואלו שירשמו חמישה זרים, לא יזכו בבונוס. בישיבת השחקנים, הצדדים הרהרו בנוגע להצעה ואף נטו להסכים לה לגבי העונה הבאה, אך הבעיה העיקרית היא עדיין עניין המיסוי של המתאזרחים והזרים שעומד על רק כ-25 אחוז מס עד חוזה של 108 אלף דולר. הנתון הזה יוצר עיוות מאחר ועל השחקנים "הצברים" הקבוצות משלמות 50 אחוז מס.

ישיבת ארגון השחקנים (צילום: עוז מועלם)
יש לצדדים עד מחר להגיע להסכמות(צילום: עוז מועלם)
חלק מהמשתתפים בפגישה לא אהבו את העובדה שההסכם ייחתם רק לעונה אחת, כך שהכול יכול לחזור אחורה בעוד שנה בדיוק.

 

אחרי שעתיים של דיונים והצבעות, כל 40 השחקנים שנכחו בפגישה ירדו לקומת הלובי, שם דאגו לעשות תמונות משותפות על מנת להראות אחדות. באותו רגע נמסר מארגון השחקנים: "שחקני ליגת העל בכדורסל החליטו פה אחד להסמיך את נציגי הארגון לא להסכים לדרישת המינהלת לבטל את התקנה הקובעת כי בכל רגע חייבים להיות שני ישראלים בחמישייה".

 

במהלך הלילה, שחקנים רבים העלו תמונה זהה לרשתות החברתיות בה נרשם: "בלי שחקן ישראלי אין כדורסל ישראלי". הדד ליין שהציבו בארגון השחקנים הוא מחר בשעה 14:30 אחרי שכל השחקנים יתעדכנו בפרטי הפגישה בין ראשי המינהלת ויתנו אישור סופי לפתוח בשביתה החל מיום שני הקרוב במחזור מספר 33, האחרון.

 

הפוסט של איתי שגב באינסטגרם (מתוך האינסטגרם של איתי שגב)
(מתוך האינסטגרם של איתי שגב)

 

ניר אלון ואיתי שגב (צילום: עוז מועלם)
"השביתה היא אמצעי כדי להגיע לפתרון". אלון(צילום: עוז מועלם)

 

ניר אלון אמר בסיום הפגישה: "יש לנו 48 שעות כדי להגיע להסכם לפני המחזור הבא. הסכם לשנה? אנחנו רוצים הסכם ארוך טווח, יש הצפה של שחקנים זרים ואנחנו לא יכולים לתת יד שלכל קבוצה יהיה בסיס זרים ולא של ישראלים, הלב של כל קבוצה חייב להיות של שחקנים ישראלים. יש מספיק ישראלים שרוצים לתת את הטון, יש מספיק צעירים שרוצים לקבל את ההזדמנות ואנחנו חייבים לחשוב על דור העתיד".

 

אלון המשיך: "שביתה זה אמצעי להגיע לפתרון. עם האנשים שיושבים מולנו, אני בטוח שנגיע להסכם, השאלה היא איזה הסכם? אנחנו צריכים לסמן את המטרות ומה המטרה שלנו? היא לשפר את הישגי נבחרת ישראל, להצמיח שישה-שבעה שחקנים בכל עונה שיקבלו את הבמה ושחקני ישראלים יובילו את הקבוצות שלהם, אנחנו רוצים להחזיר עטרה ליושנה".

 

מינהלת הליגה: "תגלו אחריות"

מינהלת הליגה מסרה בתגובה: "לאחר פגישה נוספת הבוקר מול ארגון השחקנים התכנס דירקטוריון המינהלת. בין חברי הדירקטוריון התקיימה תמימות דעים מלאה והם קיבלו את כל ההחלטות פה אחד. בין המינהלת, הקבוצות וארגון השחקנים קיים הסכם תקף עד לסיום העונה הנוכחית. המינהלת מקיימת את ההסכם ללא סייג".

 

"במסגרת המגעים הציעה מינהלת הליגה, למרות שהחוק הרוסי מסתיים לאחר עונה זו (17/18), כי תינתן תקופת מעבר של עונה אחת בה ימשיך לחול החוק הרוסי (בתוספת אפשרות לקבוצות המשחקות באירופה לרשום שחקן זר שישי), ולאחריה יתבטל".

 

"למרבה הצער ולמרות שהושגו בתחילת ההידברות הסכמות עקרוניות, ארגון השחקנים נסוג בו, דחה את הצעת המינהלת ומעלה דרישות חדשות בכל פגישה ופגישה שהתקיימה. נוכח איומי ארגון השחקנים להשבית את הליגה החל מהשבוע הבא קוראת המינהלת לארגון לגלות אחריות, לחזור בו מכוונת השביתה, ולשוב לשולחן ההידברות ללא תנאים מוקדמים". 

 

"שביתה תגרום נזק לכל המעורבים בענף הכדורסל. השחקנים צריכים להבין כי מפאת לוחות הזמנים של משחקי הנבחרת בחודש יוני ואילוצים אחרים, ככל שיינקטו שביתה מעבר ליום רביעי הבא (23/5) החליט הדירקטוריון כי לא יהיה מנוס אלא לסיים את העונה מוקדם מהצפוי ללא שיושלמו כל המשחקים".


פורסם לראשונה 17/05/2018 10:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
בדרך לשביתה?
צילום: עוז מועלם
מומלצים