שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השגרירות בירושלים סיבכה את ר"מ רומניה
  ויוריקה דנצ'ילה ביקרה בישראל והחליטה על מעבר שגרירות ארצה לירושלים מבלי ליידע את הנשיא, יריבה הפוליטי המר. ראש האופוזיציה הגיש נגדה תלונה ואם תיפתח חקירה פלילית היא עלולה לאבד את תפקידה

  ראש ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה הנשיא קלאוס יוהניס (צילום: AP)
  יריבים פוליטים מרים. נשיא רומניה יוהאניס וראש הממשלה דנצ'ילה(צילום: AP)

  דרמה פוליטית הולכת ומתגברת ברומניה סביב ההחלטה של הממשלה המקומית לקדם את העברת השגרירות שלה לירושלים: יו"ר האופוזיציה במדינה, לודוביק אורבן, שעומד בראש המפלגה הליברלית, הגיש תלונה פלילית נגד ראשת הממשלה ויוריקה דנצ'ילה בגין ביקורה בישראל והסתרת מידע מהנשיא קלאוס יוהאניס.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

   

  על פי התקשורת הרומנית, בתלונה שהוגשה לבית דין מיוחד, ראש הממשלה דנצ'ילה מואשמת גם בבגידה. בלשכת ראשת הממשלה חוששים כי התלונה יכולה להוביל לחקירה, מה שיפגע במעמדה ובעוצמתה של דנצ'ילה שאינה חברת פרלמנט ואינה נהנית מחסינות.

   

  ראש ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה בירושלים בכותל המערבי (צילום: AFP)
  ביקרה בישראל אחרי החלטתה להעביר את השגרירות הרומנית לירושלים. דנצ'ילה בכותל המערבי(צילום: AFP)

   בתלונה שהוגשה נגדה נכתב כי דנצ'ילה פגעה בחוקה הרומנית על ידי אישור צו שקבע כי יחלו מהלכים להעברת השגרירות של המדינה לירושלים.

   

  יו"ר הפרלמנט: "ניסיון לבצע פוטש נגד ממשלה נבחרת"

  על פי החוקה הרומנית, אם תפתח חקירה נגד ראשת הממשלה, הנשיא יוהאניס, שהושפל בעימות הפוליטי בשבועות האחרונים על ידי דנצ'ילה ועל ידי יו"ר הפרלמנט הפרו-ישראלי, ליביו דרגניה, יוכל לפטר אותה. יו"ר הפרלמנט דרגניה הגיב לתלונה נגד ראשת הממשלה והאשים את יוהאניס בניסיון לבצע פוטש נגד הממשלה הנבחרת.

   

  ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, הגיב בתדהמה על המחשבה שמישהו מעלה שביקור בירושלים או צעד מדיני של העברת השגרירות ייחשב לעבירה פלילית. "יחסינו עם רומניה חשובים מאוד עד כדי כך שבשנים האחרונות ביקרו כל מנהיגי רומניה מהנשיא ומתחתיו בירושלים. אז ברור שלחשוב שזו עבירה זה עלבון. ירושלים היא בירת ישראל. נקודה. ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עצמו הבהיר שגבולות הריבונות הישראלית ייקבעו במשא ומתן. מי שרואה בדיון על העברת השגרירות בגידה במולדת גם יורק בפרצופה של ארה"ב.

   

  ראש ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה בירושלים בכותל המערבי (צילום: רויטרס)
  עם נשיא המדינה ראובן ריבלין(צילום: רויטרס)

  ראש ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה בירושלים בכותל המערבי (צילום: AFP)
  ביד ושם(צילום: AFP)

  יוהאניס האשים את דנצ'ילה כי את הביקור שלה בישראל, שנמשך יומיים, אפפה "חשאיות אבסורדית". יוהניס אמר כי ראש הממשלה לא יידעה אותו על נסיעתה, ואמר כי להחלטתה לא היה "בסיס מוצק". אמש דווח כי שגריר הרשות הפלסטינית בבוקרשט "נקרא להתייעצויות ברמאללה" בגלל כוונת ממשלת רומניה להעביר השגרירות לירושלים ובשל העמידה של רומניה לצד ישראל.

   

  לפי כללי חלוקת הסמכויות ברומניה הנשיא הוא האחראי על ביקורים במדינות זרות וכל ביקור של ראש הממשלה במדינה זרה מחייב את אישורו של הנשיא.

   

  דנצ'ילה הושבעה לראש ממשלת רומניה בינואר האחרון. מאז כבר הספיקה לחולל סערה כשכינתה את יריביה הפוליטיים "אוטיסטים". גוף ממשלתי רומני, "המועצה הלאומית למאבק באפליה", קבע כי היא לא עברה עבירה בכך. לפני שהתמנתה לראש הממשלה הייתה דנצ'ילה חברה בפרלמנט האירופי, ובריאיון שהעניקה לערוץ טלוויזיה אחרי שנכנסה לתפקידה החדש היא תקפה חברים בפרלמנט האירופי משום שמתחו ביקורת על ארצה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  הנשיא יוכל לפטר אותה אם תיפתח נגדה חקירה פלילית. ויוריקה דנצ'ילה
  צילום: EPA
  מומלצים