שתף קטע נבחר

התחתנה בלי רשות אביה וספגה 75 מלקות

אישה בסודן התחתנה עם בחיר לבה בניגוד לרצון אביה והורשעה במגורים לא חוקיים עם גבר ובקיום יחסי מין מחוץ לנישואים. אחרי שריצתה שישה חודשי מאסר קיבלה עונש מלקות - מול התינוק שלה. רק לפני שבוע סערה המדינה המוסלמית לאחר שצעירה נידונה למוות כי רצחה את בעלה שאנס אותה

בית משפט בסודן שפט עונש מוות ()
המונים בבית המשפט באומדורמאן לאות תמיכה בנורה חוסיין חמאד בת ה-19 שנידונה למוות בגין רצח בעלה שאנס אותה

אישה בסודן ספגה 75 מלקות משום שנישאה לגבר מבלי לקבל את רשותו של אביה. האישה ילידת חבל דרפור הוכתה בתחנת המשטרה אומדורמן, העיר השנייה בגודלה במדינה, שבה ריצתה עונש של שישה חודשי מאסר.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

האישה הסודנית קיבלה את העונש החמור פחות משבוע אחרי שבית משפט במדינה הטיל עונש מוות על צעירה בת 19 שדקרה למוות את בעלה שאנס אותה.


נורה חוסיין אישה סודן נידונה למוות אחרי שרצחה את בעלה שאנס אותה ()
אולצה להתחתן בגיל 16. נורה חוסיין חמאד

"היא סיימה את ששת החודשים שלה בכלא והיום היא הולקתה 75 פעמים כפי שהורה בית המשפט", אמרה עורכת הדין עאזה מוחמד אחמד לסוכנות הידיעות הצרפתית. אחמד הוסיפה שמרשתה הועמדה למשפט לאחר שאביה סירב לאשר את נישואיה לבחיר לבה. "אז היא והגבר התחתנו וחיו ביחד במשך שנה", אמרה עורכת הדין וסיפרה לשניים יש תינוק בן חודשיים.

 

החזיקה בידיה את התינוק בזמן שאמו הולקתה

"המשפחה שלה הגישה תלונה נגדה והאשימה אותה במגורים לא חוקיים עם גבר ובקיום יחסי מין מחוץ לנישואים", אמרה פרקליטתה של הסודנית שספגה מלקות. אחמד סיפרה שבית המשפט הרשיעה את מרשתה בנישואים ללא אישור אביה כפי הנדרש על פי החוק במדינה המוסלמית. בעלה של האישה נידון לשנתיים מאסר. "העונש שלה הושלם היום", אמרה עורכת הדין והוסיפה שמרשתה שוחררה ותישאר בבית שבו התגוררה עם בעלה.

 

ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" אישר בפני סוכנות הידיעות הצרפתית שהאישה הסודנית הורשעה בבית משפט בארצה וספגה עונש מלקות. פעילת זכויות אדם בסודן סיפרה שהייתה עדה לעשרות המלקות שקיבלה האישה הסודנית.

 

"החזקתי בידיי את התינוק שלה בזמן שהאירוע הקשה התרחש", אמרה טהאני עבאס, חברה בארגון הסודני "אל תדכאו נשים". "זה היה המחזה הכואב ביותר, בייחוד עבור פעילה למען זכויות נשים", היא אמרה לסוכנות הידיעות הצרפתית.

 

ביום חמישי שעבר גזר בית משפט בסודן עונש מוות על נורה חוסיין חמאד בת ה-19. חוסיין דקרה למוות את בעלה , שלו אולצה להתחתן בגיל 16, לאחר שזה אנס אותה תוך שקרוביו אוחזים בה.  


בית משפט בסודן שפט עונש מוות ()
הקמפיין המקוון למען הסודנית שרצחה את בעלה שאנס אותה

בסודן עומד גיל הנישואים על 10 ואונס של אישה בידי בעלה חוקי גם הוא. חוסיין אולצה להינשא לבעלה כשהייתה כאמור נערה. מיד לאחר טקס הנישואין, היא ברחה מהבית ומצאה מקלט בבית דודתה למשך שלוש שנים. אביה עודד אותה לשוב הביתה - אך כשהגיעה מסר אותה מיד למשפחתו של בעלה.

 

"האישה דקרה את בעלה מתוך הגנה עצמית"

לפי ארגון "אמנסטי", חמאד דקרה את בעלה מתוך הגנה עצמית לאחר שאנס אותה. אלא שבית המשפט מצא אותה אשמה ב"רצח בכוונה תחילה".

 

פעילת זכויות הנשים אמאל חבאני גינתה את עונש המלקות שקיבלה האישה הסודנית. "האישה הולקתה משום שנישאה לגבר מבחירה שלה", היא אמרה. "זה מראה את מצב הנשים הסודניות. החוק מדכא אותן".

 

פסיקת בית המשפט נגד נורה חוסיין חמאד הכתה בזעזוע רבים והציתה ברשתות החברתיות קמפיין תחת ההאשטאג "צדק לנורה". בעקבות הקמפיין המקוון, התגודדו מאות מתומכיה של חמאד מחוץ לבית המשפט בעיר אומדורמאן, והביעו תדהמה עם היוודע דבר גזר הדין .במהלך המשפט, סירבה משפחת הבעל לשקול אפשרות של מתן חנינה לחמאד, דחתה רצון למתן פיצוי כספי מטעם משפחת הצעירה - ודרשה לממש את עונש המוות. כעת לסנגוריה של חוסיין ניתנו כשבועיים לערער על הפסיקה.

 

אחד הגולשים, שהגיע גם הוא לבית המשפט, צייץ בטוויטר: "לראות את נורה במציאות זה משהו אחר. זה פשוט לא הגיוני איך הורסים את עתידה של אישה צעירה בכזה גיל". אחר הוסיף: "זו פשוט ברבריות לשמה". גולש נוסף כתב: "נורה אמיצה. היא גיבורה אמיתית. היא זקוקה לאהבה ותמיכה אחרי האירוע הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולצה להתחתן בגיל 16. נורה חוסיין חמאד
מומלצים