שתף קטע נבחר

הכירו את CapA

סטארטאפ השבוע שלנו הוא CapA, קרן הון סיכון המתמחה בהשקעות בשלבים מוקדמים

תעודת זהות:

מייסדים: טניה מרווין-הורוביץ ודיויד מנדז‬‬‬‬

שנת הקמה: 2013

שנות עבודה בניו יורק: דייב מנדז, יזם, וטניה מרווין הורוביץ, בנקאית השקעות לשעבר, פעילים בניו יורק במשך מעל לעשור ותמיד ראו בניו יורק את מרכז הפעילות של הקרן.‬‬‬‬ לפני שנה פתחה הקרן משרדים בניו יורק עם הצטרפותה של ענבר חכם כשותפה מנהלת לקרן השניה שנמצאת בעיצומו של הגיוס. ‬‬‬

 

הרעיון מאחורי הסטארטאפ:

Capital A Partners -CapA היא קרן הון סיכון המתמחה בהשקעות בשלבים מוקדמים בחברות B2B. החברה פועלת מארה״ב ומשקיעה בסטארטאפים הממוקמים בשווקים אסטרטגיים מחוץ לארה״ב על מנת לסייע להם לחדור לשוק האמריקאי. הקרן משתמשת ברשת קשרים עניפה על מנת לעזור לחברות הפורטפוליו שלה לצמוח בשוק האמריקאי. הקרן פעילה בעיקר בשוק הנורדי / סקנדינבי (שוודיה, פינלנד, נורווגיה, דנמרק ואיסלנד) ולאחרונה החלה פעילות גם בישראל.

 

איך נולד הרעיון?

הרעיון נולד לפני כ-5 שנים כשדייב וטניה הבינו שאין מספיק קרנות הון סיכון אמריקאיות עם הסתכלות גלובלית ויכולת להשקיע בחברות בשלבים מוקדמים הנמצאות בשווקים מתפתחים בכדי לעזור להן עם החדירה לשוק האמריקאי, ומכאן הם הבינו שיש הזדמנות לבנות קרן עם בידול משמעותי.

 

מה היו הצעדים הראשונים שהפכו רעיון טוב להקמת סטראטאפ?

מתוך היכרות מעמיקה של השותפה המייסדת עם השוק הנורדי החל תהליך היכרות עם מובילי החדשנות שבו תוך בניית מוניטין. מדוברבשווקים מאוד מתקדמים טכנולוגית שהולידו חברות כמו Skype, Spotify, Supercell Rovio, King, Zendesk, Klarna, Qlik ועוד רבות אחרות. השוק הנורדי, בדומה לשווקים דומים באירופה, דליל במקורות מימון לסטארטאפים בשלבים מוקדמים, מה שמיד הקנה לחברה יתרון אסטרטגי.

 

ענבל חכם ()
ענבר חכם. גישה לשוק האמריקאי

 

בשלב הבא החליטו המייסדים לפנות לשוק הישראלי הידוע בכל העולם כאחד השווקים הכי יצירתיים, מתקדמים ואטרקטיביים למשקיעים. תעשיית הסטארטאפים בישראל היא מהמובילות בעולם והרוח היזמית מייצרת חברות מובילות בקנה מידה גלובלי. התנאים בארץ הם תנאים אידאליים להקמת חברה וזאת בשל זמינות כישרון בשוק העבודה ונוכחות משמעותית של חברות בינלאומיות המתעניינות בסטארטאפים ובשיתופי פעולה.

 

לפני שנה צורפה ענבר חכם לצוות הניהול של הקרן כדי להוביל את פעילות בשוק הזה ולחזק את הקשר עם האקוסיסטם הישראלי. ענבר מביאה איתה ניסיון רב שנים בעולם ההון סיכון מקרן מאגמה (שהשקיעה ב-WAZE) והן בעבודתה בענקית הטכנולוגיה Wix שם הייתה בין חברי הצוות הראשונים. ענבר מחלקת את זמנה בין ניו יורק לישראל,ובעלת רשת קשרים חוצת יבשות בעולם החדשנות וההון סיכון.

 

חברות נורדיות וחברות ישראליות דומות באתגרים המשתקפים במרחק משווקי היעד בארה״ב ובאסיה, שני השווקים הגדולים בעולם. מכיוון שרוב הסטארטאפים דלים במשאבים בשלבים המוקדמים הם שמחים לקבל סיוע מקרן שמתמחה בגישה לשוק האמריקאי ובעלת רשת קשרים שמאפשרת לחברות לצמוח מהר יותר.

 

- ()
מייסדי החברה. היכרות מעמיקה עם האקו סיסטם

 

מדוע דווקא בניו יורק?

ניו יורק היא האב טכנולוגי מרכזי בעולם ומקום נחיתה טבעי לחברות ישראליות ואירופאיות. הפרש השעות הנוח יחסית בין השווקים בהם אנחנו פעילים לניו יורק מאפשר לנו פעילות יעילה עם שאר המשרדים שלנו ברחבי העולם.

 

מה הייתה נקודת המפנה שהביאה לכם משקיעים וחשיפה רבה?

נקודת המפנה הייתה הבשלה של חלק מחברות הפורטפוליו והובלתן לאקזיטים. עד כה היו לנו 4 מימושים וגיוסי המשך של חברות בסכום כולל של יותר מ-50 מליון דולר. האסטרטגיה של הקרן הוכחה וקיבלה משנה תוקף עם ההצלחות הללו. המשקיעים והשותפים שלנו מכירים היום ביכולת שלנו להעמיק בשווקים שאין להם נגישות אליהן, לזהות חברות אטרקטיביות עם פוטנציאל כלכלי גדול ולסייע להן לאורך כל שלבי הצמיחה ועד לאקזיט. כיום יש לנו שותפויות עם גופים אסטרטגיים מובילים בשווקים הללו כגון Ericsson Garage ונוספים שנוכל לחשוף בקרוב.

 

לו הייתם מתחילים מהתחלה, מה הייתם עושים אחרת?

את השנים הראשונות בשווקים המתפתחים העברנו תוך היכרות מעמיקה עם האקוסיסטם, ובמאמץ משמעותי לייצר מוניטין. במחשבה לאחור, ניתן היה לשתף פעולה עם גופים גדולים ולקצר את התהליך אך ישנן יתרונות רבים לתהליך העמוק שעברנו והעשיר אותנו בידע ובהבנת הקשיים של היזמים והתעשייה.

 

מתי הטיימינג הנכון להגיע לעיר?

כמה שיותר מוקדם יותר טוב. ניו יורק היא עיר מאוד מסבירת פנים לסטארטאפים ויש בה קהילה נהדרת שיכולה לסייע עם ההתאקלמות. הקרבה להון וללקוחות פוטנציאליים היא קריטית לצמיחה של מיזמים ואנחנו כאן כדי לודא שכל מפגש יפיק את המירב עבור היזמים ויממש את הפוטנציאל הגלום בצוות המייסד.

 

מאז הקמת הקרן, כמה גייסתם?

19.5 מליון דולר.

 

capitalapartners.com

 

 

מפת הסטארטפים הישראלים בניו יורק הוקמה בשנת 2013 על ידי גיא פרנקלין, מנהל כללי SOSA NY.

 WWW.IsraeliMappedinNY.com

 

 

 

 

 


פורסם לראשונה 18/05/2018 14:01

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טניה מרווין-הורוביץ ודיויד מנדז‬‬‬‬
מומלצים