שתף קטע נבחר

חוגגים שבועות: רבבות יצאו לטייל ברחבי הארץ

כ-70 אלף נפשו סביב הכינרת וכ-200 אלף מטיילים ביקרו בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע. התחזית והתמונות

 

 

 

חגיגת שבועות בחיק הטבע: כ-200 אלף מטיילים פקדו במהלך החג את שמורות הטבע והגנים הלאומיים ברחבי הארץ ורבבות שהו בחופי הכינרת.  

 


 

מרשות הטבע והגנים נמסר שכ-20 אלף מתוך המטיילים הם תיירים שביקרו בעיקר באתרי המורשת: בית שאן, קיסריה, מצדה וקומראן, אך גם בשמורת הבניאס ובאתרי הטבע והמים תל דן ועין גדי.

 

האתרים הבולטים היו שמורת הטבע עין אפק (כ-3,000 מבקרים) ונחל שניר (כ-2,000 מבקרים) והגנים הלאומיים גן השלושה - הסחנה (3,500 מבקרים), קיסריה ומצדה (כ-2,500 מבקרים בכל אחד). בסוף השבוע התקיימו כמה פעיליות לכל המשפחה בהן סולמות וחבלים בשמורת טבע עין פרת, סיורי מערות בגן לאומי בית שערים, וחגיגת שבועות בגן לאומי כוכב הירדן. למרות השרב הכבד נהנו כ-6,000 איש מלינה בחניוני הלילה בחורשת טל, אכזיב, מעיין חרוד ואשקלון. כבר בבוקר נרשמה תפוסה מלאה בחוף פלמחים ובחוף בית ינאי.

 

מחלבת צאלה (צילום: רועי עידן)
חוגגים שבועות עם גבינות במחלבת צאלה(צילום: רועי עידן)

אנשים מתרחצים בחוף פלמחים (צילום: ברוך תמם, רשות הטבע והגנים)
תפוסה מלאה בחוף פלמחים, היום(צילום: ברוך תמם, רשות הטבע והגנים)
 

עשרות אלפי המטיילים שפקדו את הצפון התמקדו גם היום באטרקציות שבאתרי המים והקיאקים במעיין הגושרים ובכפר בלום, בקטיף דובדבנים בגולן וכמובן סביב הכינרת. בסוף השבוע הארוך נפשו סביב האגם כ-70 אלף איש. כ-30 אלף מהם בחופים של איגוד ערים כינרת המוגדרים חופים שקטים. האיגוד הפעיל כם שאטל חינמי, היוצא מטבריה וחולף בחופים, מוריד ומעלה נוסעים.

 

בקיבוצי הגליל העליון חגגו אמש והבוקר אלפי תושבים ואורחים את חג הקציר, בטקס מסורתי שכולל את הצגת התוצרים והיבולים של השנה החולפת ובהצגת ביכורי ענפי התעשייה, כמו גם מצעד הטרקטורים המסורתי וטקס מיוחד שבו מניפים ההורים את התינוקות הצעירים שנולדו בקיבוץ החל מחג השבועות בשנה שעברה. טקס דומה נערך גם בקיבוץ צרעה הסמוך לבית שמש.

 

 

ילדות חוגגות את חג השבועות בגליל העליון (צילום: תמר קרן)
חוגגות את חג השבועות בכפר בלום בגליל העליון(צילום: תמר קרן)

חגיגות חג שבועות בקיבוץ עמיר (צילום: אביהו שפירא)
חגיגת שבועות בקיבוץ עמיר, היום(צילום: אביהו שפירא)

חגיגות חג שבועות בקיבוץ עמיר (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

חגיגות חג שבועות בקיבוץ עמיר (צילום: אביהו שפירא)
ריקודים בחגיגת שבועות בקיבוץ עמיר(צילום: אביהו שפירא)

חוגגים שבועות בגן שמואל (צילום: גיא לוי)
חגיגת שבועות בקיבוץ גן שמואל(צילום: גיא לוי)

מאיר עמר, תושב קיבוץ צרעה, סיפר: "חגיגות השבועות בקיבוץ צרעה זו מסורת רבת שנים. אשתי בת המקום, ואנחנו הצטרפנו לקיבוץ לפני שנתיים. כל שנה הקיבוץ מציג את התוצרים שלו בכל הענפים השונים, יבולים, אמנות וסחורה חדשה. גם התינוקות שלנו הם חלק מהתוצרים, לנו יש את יונתן. הוא בן קיבוץ חדש - ואנחנו חוגגים את ההצטרפות שלו".

 

תאיר לוין, גם היא תושבת הקיבוץ סיפרה על החגיגות: "שבועות זה טקס שאנחנו מאוד משקיעים בו בקיבוץ. בכל שנה כיף לראות איך כל תושבי הקיבוץ מגיעים לבושים בלבן וחגיגיים".

 

בשל מזג האוויר הקיצי, פקדו, כאמור, אלפים רבים את "אתרי המים" כגון גן השלושה ועין גדי. רונן סגל, נציג של רשות הטבע והגנים בשמורת הטבע עין גדי, סיפר כי "חלק מהמסלולים סגורים בשל עומס החום. אנחנו ממליצים למטיילים להישאר קרוב למסלולי המים כדי לצנן את הגוף וליהנות כמה שיותר". לדבריו, מבקרים רבים נשמעו להוראות הצוותים.

 

 

חוגגים שבועות בקיבוץ כנרת (צילום: סלעית מבטח)
חוגגים שבועות בקיבוץ כנרת(צילום: סלעית מבטח)

חוגגים שבועות בקיבוץ כנרת (צילום: סלעית מבטח)
(צילום: סלעית מבטח)

חוף הכנרת (צילום: אבי מועלם)
מטיילים בכינרת, היום. כ-30 אלף נפשו בחופים שקטים(צילום: אבי מועלם)

מטיילים בכנרת בחג שבועות (צילום: איגוד ערים כנרת)
(צילום: איגוד ערים כנרת)

כמו כן, במהלך סוף השבוע נרשמה תפוסה גבוהה בכל אתרי התיירות והנופש בערבה תיכונה. המבקרים נהנו מחגיגות שבועות ואירועים ססגוניים בכל שבעת המושבים שכללו שירים, ריקודים וארוחות חגיגיות.

 

אנטריקוט ומלחמות מים

צוות ynet יצא לפארק הירקון בכדי לשמוע איך הישראלים מעבירים את החג. זכינו לברכות, מלחמת מים וגם לשיפוד או שניים.

 

"השנה הפארק פחות הומה אדם", סיפרה גלית זיו, שלטענתה נמצאת בפארק בכל חג שבועות עם משפחתה ועושה על האש. "אנחנו אוכלים ועושים מלחמת מים כך שגם הקטנים וגם הגדולים חוטפים". בת המשפחה שלה, קארי זמיר, שבדיוק חטפה מנה הגונה של מים אמרה: "עד עכשיו התחמקתי אבל זה לא עבד לי כמו שאתם רואים".

 

חוגגים שבועות בקיבוץ צרעה (צילום: ענבר טויזר)
חגיגת שבועות בקיבוץ צרעה(צילום: ענבר טויזר)

שבועות בפארק הירקון (צילום: מוטי קמחי)
חוגגים שבועות בפארק הירקון, היום(צילום: מוטי קמחי)

גואל גיאת מראשון לציון הגיע לפארק יחד עם בני משפחתו והיה אחראי על המנגל, בזמן שילדיו עסקו במלחמת מים. "זה חג כיפי, אתמול אכלנו גבינות והיום בשר". גיאת טוען כי הפארק קצת יותר ריק מבעבר וסיפר כי ייתכן שזה משום שרבים בחרו לבלות את החג במקומות אחרים. "יש כאלה שנסעו לצפון, לדרום או לחו"ל. אנחנו פה בכל חג עם בשר אנטריקוט משובח והילדים עושים מלחמת מים".

 

רועית הגיעה לפארק מבאר שבע, למפגש השנתי של חברי הילדות של בעלה, וסיפרה שהיא מאוד נהנית מהחג, "זה מפגש כיפי כזה, העיקר שיהיה חג שמח לכל עם ישראל".

 

מטיילים בחורשת טל (צילום: פארס דעבוס, רשות הטבע והגנים)
מטיילים בחורשת טל בגליל העליון, היום(צילום: פארס דעבוס, רשות הטבע והגנים)

מטיילים בחג שבועות בשמורת עין גדי (צילום: אייל אנקווה, רשות הטבע והגנים )
מטיילים בנחל דוד בשמורת עין גדי(צילום: אייל אנקווה, רשות הטבע והגנים )

מטיילים בחג שבועות בשמורת עין גדי (צילום: אייל אנקווה, רשות הטבע והגנים )
(צילום: אייל אנקווה, רשות הטבע והגנים )

מטיילים בגן לאומי כורזים (צילום: אטי קוריאט, רשות הטבע והגנים)
מטיילים בגן הלאומי כורזים בצפון הכינרת(צילום: אטי קוריאט, רשות הטבע והגנים)

לצד כל המנגליסטים מצאנו גם משפחה אחת, שהגיעה לפארק כדי לערוך ארוחת חג חלבית. "אנחנו היחידים שחוגגים פה את החג כהלכתו", אמרה נציגת המשפחה.

 

בכרמיאל התקיימה זו השנה השמינית החגיגה המוטורית שבה הוצגו כאלף רכבי אספנות, רכבי יוקרה ואופנועים מ-20 מועדונים ברחבי הארץ. על-פי הערכות העירייה, השתתפו האירוע כ-10,000 איש.

 

התחזית: פחות, אבל עוד לוהט

היום חלה ירידה קלה בטמפרטורות, אך עדיין חם מהרגיל לעונה. בעמקי המזרח ובנגב מוסיף להיות שרבי. מ"מטאו טק" נמסר כי אפיק מים סוף גורם למזג אוויר חם מהרגיל באזורנו. הים התיכון נוח וגובה הגלים יגיע עד ל-40 סנטימטרים.

 

מחר, יום שני, יהיה מעונן חלקית עד בהיר. בצפון הארץ תחול ירידה קלה במידות החום, אך הן עדיין תהיינה גבוהות מהממוצע לעונה ברוב חלקי הארץ. בעמקי המזרח ובנגב יוסיף להיות שרבי. בים התיכון תנשב רוח דרום-מערבית עד צפון-מערבית במהירות מקסימלית של 30 קמ"ש. הים יהיה נוח.

 

מידות החום החזויות להלילה ומחר: קריית שמונה 36-21, קצרין 32-19, צפת 29-20, טבריה 38-21, נצרת 33-20, חיפה 30-20, תל אביב 30-21, ירושלים 33-19, אשקלון 29-21, עין גדי 40-30, באר שבע 37-18, ערד 35-19, מצפה רמון 33-19 ובאילת 41-28.

 

ביום שלישי תחול עלייה בטמפרטורות ומזג האוויר ייעשה שרבי ברוב אזורי הארץ. בים התיכון תנשב רוח צפון-מערבית עד צפונית במהירות מקסימלית של 30 קמ"ש. הים יהיה נוח. ביום רביעי תחול שוב ירידה קלה בטמפרטורות, אך עדיין יהיה חם מהרגיל. בעמקי המזרח ובנגב יוסיף להיות שרבי. בים התיכון תנשב רוח מערבית עד צפון-מערבית במהירות מרבית של 30 קמ"ש והים יהיה נוח. גובה הגלים יגיע עד ל-40 סנטימטרים.

 

ביום רביעי לא צפוי שינוי ניכר ובחמישי תורגש ירידה במידות החום אך יוסיף להיות חם מהרגיל לעונה. בעמקי המזרח יימשך השרב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איגוד ערים כנרת
נופשים בכינרת
צילום: איגוד ערים כנרת
מומלצים