שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  סרטו של הירוקאזו קורה-אדה זכה בפרס דקל הזהב

  פסטיבל קאן ה-71 ננעל בטקס במהלכו הוענקו פרסים לזוכים. הבמאי היפני סיים את הערב כמנצח הגדול בעוד שספייק לי הסתפק בפרס השני בחשיבותו. בסוף הערב, סיפרה השחקנית האיטלקיה אסיה ארג'נטו שנאנסה על ידי הארווי ויינשטיין

  	הירוקאזו קורה־אדה (gettyimages)
  המנצח הגדול. הירוקאזו קורה-אדה(gettyimages)
   

   

  פסטיבל קאן ה-71 ננעל הערב (שבת) בטקס סיום במהלכו הוענקו הפרסים השונים לזוכים בתחרות הרשמית ובראשם דקל הזהב. מי שסיים את הערב כמנצח הגדול הוא הירוקאזו קורה-אדה שסרטו "Shoplifters" הועדף על ידי חבר השופטים בראשות קייט בלנשט בדרך לזכייה בדקל הזהב. גם במקרה זה, הבמאי היפני חוקר באופן דרמטי, רגיש ועדין את התא המשפחתי המעורער היפני. הפעם מדובר במשפחה של חדלי אישים, שקולטת אל תוכה ילדה עזובה, צעד שמטלטל את מערכת היחסים והאיזונים המעוותים הטבעיים שבה.

   

  ספייק לי, שנחשב למועמד מוביל עם סרטו המדובר BlacKkKlansman - דרמה משטרתית שופעת סאטירה עוקצניות על אנשי הקלו-קלוקס-קלאן - הסתפק בגרנד פרי, הפרס השני בחשיבותו. ואילו נאדין לבאקי הלבנונית יוצאת מהריביירה הצרפתית עם המון פרגון וגם עם פרס השופטים על Capharnaüm, שנגע ללבם של רבים נוכח הסיפור המרגש על ילד ערבי התובע את הוריו על שהביאו אותו לעולם.

   

   

  הבמאי הפולני פאבל פבליקובסקי זכה בפרס הבימוי על "מלחמה קרה", המלווה זוג אוהבים הנקרע בין מולדתם שתחת השלטון הסובייטי לבין פיתויי המערב. בפרס השחקן הטוב ביותר זכה מרצ'לו פונטה האיטלקי על הופעתו המצוינת ב-Dogman של מתיאו גארונה כגבר קטן מימד שעובר התעללות אלימה מצד בריון גס רוח. את פרס השחקנית גרפה סמאל יסליאמובה הקזחית, על תפקידה ב"Ayka" של סרגיי דבורצבוי כאישה במצוקה אחרי לידה.

   

  בפרס התסריט זכו בצוותא שני כותבים: נאדר סאיבאר האיראני על תרומתו לדרמה "שלושה פנים" בבימויו של ג'פאר פנאהי, שנעדר מהפסטיבל בגלל הגבלות הממשלה. אליס רוכרוואכר האיטלקיה שביימה את הדרמה Happy As Lazzaro, קיבלה את הקרדיט גם על עבודתה ככותבת. הסרט, אגב, כבר נרכש על ידי נטפליקס, למרות שזו לא הורחקה מהתחרות. חברת הסטרימינג גם יוצאת מהריביירה עם רכש נוסף - הסרט Girl של לוקאס דונט הבלגי, שהוקרן במסגרת מבט מסוים וזכה בפרס מצלמת הזהב לסרט ביכורים.

   

  שחקניות ובמאיות מוחות נגד הדרת נשים בפסטיבל קאן ה-71 (צילום: gettyimgaes)
  צעדת הנשים בפסטיבל קאן(צילום: gettyimgaes)

   

  שמחת המנצחים - במאים, שחקנים ומפיקים - עמדה בצל במהלך טקס הנעילה, כמו גם במהלך חלקים רבים של הפסטיבל, אל מול מחאות נשיות שהשתלבו בו. כזכור, בעיצומו של הפסטיבל פסעו 82 יוצרות על מדרגות הגרנד תיאטר לומייר, ומעל השטיח האדום קראו לשיוויון הזדמנויות לנשים בתעשיית הקולנוע. במהלך הטקס הייתה זו השחקנית והבמאית אסיה ארג'נטו שקיבלה את מרכז הבמה כדי לשאת דברים בגנות הארווי ויינשטיין, שאנס אותה לטענתה לפני 21 שנים בקאן.

   

  "נאנסתי על ידי הארווי ווינסטין בקאן ב-1997. הייתי בת 21", סיפרה ארג'נטו לנוכחים באולם, "הפסטיבל הזה היה מרחב הצייד שלו. אני רוצה לנבא: הארווי ווינשטיין לעולם לא יהיה מקובל פה. הוא לעולם לא יביא חרפה על הקהילה שפעם חיבקה אותו וכיסתה על פשעיו. אפילו הלילה יש כאלה שעדיין צריכים לקחת אחריות על התנהגותם. אתם לא שייכים לתעשיה הזאת. אתם יודעים מי אתם. אנחנו לא נרשה לכם יותר להתחמק מזה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  gettyimages
  קטף את דקל הזהב. הירוקאזו קורה-אדה
  gettyimages
  לאתר ההטבות
  מומלצים