שתף קטע נבחר

ישראלי קפא בהימלאיה, דווח כמת - ואז התברר שהוא חי

מטפס ההרים נדב בן יהודה נפצע ועבר 20 שעות בגובה כ-8,000 מטר ובטמפרטורה של עשרות מעלות מתחת לאפס. מטפסים שאיבדו איתו קשר דיווחו שהוא מת. אשתו: "רק אחרי כמה שעות הוא זז. עכשיו הוא מתאושש"

 

נדב בן יהודה, מטפס ההרים אשר חולץ (באדיבות משפחת בן יהודה)
ארכיון. נדב בן יהודה(באדיבות משפחת בן יהודה)
מטפס ההרים הישראלי נדב בן יהודה חולץ בסוף השבוע מפסגת הר קנצ'נג'נגה בגבול הודו-נפאל, לאחר ששרד שעות ארוכות חרף מחסור בחמצן, בתנאי מזג אוויר קיצוניים וכשהוא סובל מכוויות קור בחלקים רבים מגופו.

 

למשך כמה שעות סברו מטפסים ששהו איתו שהוא קפא למוות, ודיווחו שהוא אינו בין החיים עוד. זאת משום שכתוצאה ממזג האוויר קפאו אבריו והוא לא יכול היה להשמיע קול או לזוז. רק למחרת התברר להם שהוא עדיין חי: הוא נשאר פצוע בנקודה מסוימת וחבריו נסוגו מטה בגלל מזג האוויר. הם שיערו שלא היה לו סיכוי לשרוד את הלילה, אבל בבוקר ראו שה"גופה" זזה כמה מטרים מטה, והבינו שהוא ניסה לחלץ את עצמו.

 

"במהלך 48 השעות האחרונות נפוצה הידיעה בין הצוותים על ההר שנדב שלנו נהרג קרוב לפסגת הר קנצ'נג'נגה", כתבה בפייסבוק אשתו של בן יהודה, לנה. "הדבר בהחלט היה קרוב מאוד לכך, אבל נדב לא נתן ולא רצה להפוך לחלק מהקרח, והצליח לשרוד. נדב בחיים".

נדב בן יהודה מטפס הרים (צילום: צביקה טישלר)
ארכיון. נדב בן יהודה(צילום: צביקה טישלר)
 

הר קנצ'נג'נגה שברכס ההימלאיה מתנשא לגובה של 8,586 מטר והוא ממוקם במדינת הסיקים בהודו על גבול נפאל. לפני כחודש וחצי יצא בן יהודה למסע הטיפוס ובשבוע שעבר ניסה למצוא חלון הזדמנויות להגיע לפסגה, אולם הטמפרטורות היו נמוכות מאוד והוא המתין לשיפור בתנאי מזג האוויר.

 

בהמשך, כ-140 מטרים מהפסגה, נפצע בן יהודה מנפילה, ולאחר ששאר המטפסים החלו להיחלץ לאחור הוא העביר לבדו את הלילה בתנאי מזג אוויר קיצוניים כשהוא בסכנת חיים: אחרי יותר מ-20 שעות בטמפרטורה של עשרות מעלות מתחת לאפס, כשהוא ללא חמצן, אוכל או שתייה.

 

"בשלב הזה היו דיווחים בקשר שנדב לא בחיים ורק אחרי כמה שעות מישהו ראה שבעצם הוא זז", סיפרה ל-ynet אשתו לנה. "רק אז הבינו שהוא בחיים. החילוץ היה מורכב מאוד וגם הפינוי במסוק היה לא פשוט בגלל תנאי מזג האוויר.

 

"ביום שישי בצהריים אימא של נדב ואני עלינו על טיסה מישראל ונחתנו בשבת בבוקר בנפאל. אנחנו איתו עכשיו בבית החולים. נדב בהכרה, סובל מכוויות קור ופציעות בחלקים רבים מגופו. הוא ירד 17 קילו בחודש וחצי, הוא חלש מאוד וכרגע מתאושש. בהמשך אחרי שהמצב שלו ישתפר נעביר אותו לטיפול בישראל".

 

מחברת הפניקס נמסר כי היא חילצה את בן יהודה מגובה 8,200 מטרים בפסגת קנצ'נג'ונגה בנפאל - ההר השלישי בגובהו בעולם. מסוק של חברת הפניקס יחד עם "MAGNUS איתור וחילוץ" חילץ את המטייל. צוות שנמצא בקרבתו דיווח באמצעות הטלפון הלווייני שבן יהודה נמצא במצוקה ללא חמצן. מוקד החירום של הפניקס הורה על הוצאת מסוק וצוות חילוץו לעבר קבוצתו של המטייל שהחלה לרדת בהר. בהזדמנות הראשונה שבה תנאי מזג האוויר הקשים איפשרו המראה אל המחולץ, הגיע המסוק אל המטייל והמריא עמו. המסוק נחת בשדה קטן שבו הועבר בן יהודה שסבל מפגעי קור אל מטוס קל שפינה אותו אל בית חולים בקטמנדו להמשך טיפול רפואי. דודי עוז, מנהל תחום ביטוח נסיעות לחו"ל בהפניקס: "מרגע קבלת הפנייה על הצורך בחילוץ מורכב זה, פעלנו על מנת להביא את המטייל לקבלת טיפול רפואי בהקדם האפשרי".  

 


 


פורסם לראשונה 20/05/2018 22:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות משפחת בן יהודה
ארכיון. נדב בן יהודה
באדיבות משפחת בן יהודה
מומלצים