שתף קטע נבחר

הבחירות בוונצואלה: חרמות, אי סדרים ונשיא חדש-ישן

ניקולס מדורו זכה בכהונה נוספת עם 67.7 אחוזים מהקולות בצל הטענות לאי-סדרים ושחיתות. "כולם המעיטו בערכי", אמר מדורו לקהל תומכיו בבירה קראקס. יריבו הנרי פלקון הודיע כי לא יכיר בתוצאות

ועדת הבחירות המרכזית של ונצואלה הודיעה הלילה (ב') כי הנשיא הנוכחי, ניקולס מדורו, זכה בבחירות לנשיאות המדינה ברוב של 67.7 אחוזים מהקולות. לפי הוועדה, שיעור ההשתפות בבחירות עמד על 46.1 אחוזים. מדובר בשיעור יחסית נמוך - בבחירות שנערכו ב-2015 עמד אחוז ההצבעה על כ-80%. "כולם המעיטו בערכי", אמר מדורו בנאום הניצחון שלו.

 

הבחירות נערכו בצל קריאות ארגוני האופוזיציה להחרים אותן בטענה שלא מדובר בבחירות הוגנות ושוות וכי כל מטרתן הוא לאפשר לנשיא הנוכחי להמשיך בתפקידו ללא התחשבות ברצון העם.

ניקולס מדורו קראקס (צילום: AP)
מדורו בנאום הניצחון(צילום: AP)

ניקולס מדורו קראקס (צילום: AFP)
תומכי מדורו חוגגים(צילום: AFP)

ניקולס מדורו קראקס (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
עוד לפני שפורסמו התוצאות הכריזו שניים מהמועמדים לנשיאות כי הם לא יכירו בתוצאות הבחירות מכיוון שהיו אי סדרים. הנרי פלקון, אחד המועמדים, אמר כי אי הסדרים והחריגות שהיו בבחירות הם כאלה שלא ניתן לעבור עליהם בשתיקה.

 

בנאום שנשא מול תומכיו הוא סיפר כי אנשי הקמפיין שלו קיבלו אלפי תלונות של מצביעים שדיווחו על הקמת "נקודות אדומות" של פעילי מפלגת השלטון, ב-86% מהקלפיות, שמטרתן הייתה ללחוץ על המצביעים העניים לבחור בנשיא מדורו. פלקון גם תקף את ארגוני האופוזיציה שקראו להחרים את הבחירות וטען שהם "שיחקו לידיים" של הממשל.

הנרי פלקון (צילום: AFP)
לא מכיר בתוצאות. יריבו של מדורו הנרי פלקון(צילום: AFP)

קלפיות רבות ברחבי המדינה נסגרו זמן רב לאחר השעה שנקבעה על ידי ועדת הבחירות (18:00 שעון נוכחי). לפי החלטת הוועדה, שלפיה ניתן להאריך את שעת ההצבעה בתנאי שיש תורים ארוכים בקלפיות, אך האזרחים בוונצואלה לא נהרו לקלפיות שנשארו פתוחות שעות ארוכות לאחר הסגירה הרשמית. באופוזיציה טענו שמדובר במהלך נוסף של מדורו לדאוג לניצחונו.

 

ארגוני האופוזיציה כינו את הבחירות לנשיאות המדינה "פארסה". חבר האופוזיציה חואן פאבלו גואניפקה אמר: "לא היה היום תהליך בחירות שהאזרחים יכלו להצביע בו בחופשיות. זה היה פארסה של דיקטטור שרוצה להישאר בשלטון ללא תמיכה מהעם".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מדורו לאחר הניצחון
צילום: AP
מומלצים