שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אנשי ימין קיצוני תקפו את ראש העיר סלוניקי
  יאניס בוטאריס הוא ראש עיר ליברלי, שהכעיס את השמרנים עם אמירות שנויות במחלוקת על ישראל וטורקיה. בסיום עצרת התוקפים הסתערו עליו. "היכו אותי בכל מקום בבעיטות ואגרופים. זה היה סיוט", אמר בוטאריס, שאושפז

  ראש העיר של סלוניקי, העיר השנייה בגודלה ביוון, אושפז בראשון לפנות בוקר אחרי שהותקף בעצרת. החשודים בתקיפה, לפי הרשויות, הם אנשי ימין קיצוני.

   

  יאניס בוטאריס, בן 75, נחשב לראש עיר ליברלי וידוע בעמדות אנטי-לאומניות. הוא הגיע בשבת לעצרת לזכרם של היוונים שנטבחו על ידי הטורקים בים השחור במלחמת העולם הראשונה ואחריה.

  אנשי ימין קיצוני תוקפים את ראש העיר סלוניקי יאניס בוטאריס יוון (צילום: EPA)
  מחלצים את ראש העיר אחרי התקיפה(צילום: EPA)

  אנשי ימין קיצוני תוקפים את ראש העיר סלוניקי יאניס בוטאריס יוון (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  אנשי ימין קיצוני תוקפים את ראש העיר סלוניקי יאניס בוטאריס יוון (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  אנשי ימין קיצוני תוקפים את ראש העיר סלוניקי יאניס בוטאריס יוון (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  בסוף העצרת תקפו אותו אנשי ימין קיצוני שזעמו על הגעתו לאירוע. "הם היכו אותי בכל מקום. בעיטות, אגרופים, הכול", אמר בוטאריס, ששוחרר מבית החולים ביום ראשון. "זה היה סיוט. הייתה מתקפה מתועבת, אבל אני בסדר", אמר ראש העיר.

   

  אתמול מסרה המשטרה ששניים נעצרו בחשד לתקיפה של ראש העיר. בנוסף למכות שספג הושלכו לעברו בקבוקים, וחלק מהתוקפים הסתערו על מכוניתו וניפצו את השמשה הקדמית. בלשכתו של ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס אמרו שהתוקפים הם "בריונים מהימין הקיצוני".

   

  בתו של מנהיג המפלגה הניאו-נאצית "השחר המוזהב", אורניה מיכאלוליאקו, האשימה את בוטאריס בהתנהגות "אנטי יוונית" ושיבחה את התוקפים. "בראבו לכל מי שביצע את חובתו בסלוניקי. כבוד ואלף פעמים בראבו", צייצה בשבת בטויטר.

  אנשי ימין קיצוני תוקפים את ראש העיר סלוניקי יאניס בוטאריס יוון (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
    

  בוטאריס, שנחשב לפוליטיקאי ייחודי ביוון, הכעיס פעמים רבות את השמרנים בארצו עם אמירות שנויות במחלוקת על ישראל, טורקיה ומקדוניה. בין השאר הוא קרא לאטאטורק, מייסד טורקיה המודרנית ששנוא על היוונים (שנולד בסלוניקי), "מנהיג נהדר".

   

  לפי הגרדיאן, בשמונה השנים של בוטאריס כראש העיר הוא פעל להנצחת הקהילה היהודית הגדולה שחיה בסלוניקי והחליט על בניית מוזיאון לזכר 50,000 יהודים שנספו בשואה – "נגד הגזענות והפשיזם". בתקפותו עלה מספר התיירים מישראל ומטורקיה בצורה משמעותית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים