שתף קטע נבחר

שלישית במספר: שגרירות פרגוואי נחנכה בירושלים

במעמד ראש הממשלה נתניהו ונשיא פרגוואי הוראסיו קוארטס נחנכה בגן הטכנולוגי בשכונת מלחה בירושלים שגרירות המדינה הדרום אמריקנית. "אין לנו חברים טובים יותר", אמר נתניהו. נשיא פרגוואי: "זה המעשה הנכון לעשות". זו השגרירות השלישית שעוברת לירושלים אחרי ארה"ב וגואטמלה

 

 

 

שגרירות פרגוואי בירושלים נחנכה בצהריים (ב') בטקס חגיגי במעמד נשיא פרגוואי הורסאיו קארטס וראש הממשלה בנימין נתניהו. השגרירות הפרגוואית ממוקמת בגן הטכנולוגי בשכונת מלחה בירושלים בשכנות לשגרירות גוואטמלה בירושלים. זאת השגרירות השלישית שנפתחת בירושלים אחרי ארה"ב וגואטמלה שהעבירו את השגרירויות שלהן לבירה.

 

ראש הממשלה נתניהו הודה לעמיתו מפרגוואי. "אתה ידיד מדהים של ישראל. זה מסמן את הידידות בין המדינות שלנו. זה יום גדול לישראל, לפרגוואי ולידידות בינינו", אמר נתניהו. "פרגוואי עזרה ליהודים להימלט מגרמניה הנאצית. לעולם לא נשכח את זה. עשיתם את זה לפני, במהלך ואחרי השואה. זה היה ביטוי של חמלה שתמיד יישאר בליבנו. פרגוואי תמכה בהקמת מדינת ישראל, הכירה בישראל באו"ם. לא נשכח גם את זה".

 

נתניהו המשיך בשבחים: "אתה מוביל בתחומים רבים כל כך, וכעת אתה בין המנהיגים הראשונים שהעבירו את שגרירותם לירושלים, שהייתה בירת עמנו במשך 3,000 שנה. אתה חבר נהדר ואנחנו מברכים אותך ברוח של חברות עמוקה".

 

רה"מ ציין כי הוא נרגש מאוד מההחלטה של פרגוואי, והדגיש כי הנשיא קארטס רצה להעביר את השגרירות כביטוי לידידות בין המדינות, ולקראת סיום כהונתו.

הוראציו קארטס, בנימין נתניהו ושרה נתניהו ()
נתניהו ורעייתו עם נשיא פרגוואי בטקס

 

בנימין נתניהו והוראסיו קוארטס (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו וקארטס(צילום: אלכס קולומויסקי)

עוד אמר ראש הממשלה כי "תחת המנהיגות שלך נקטה פרגוואי צעדים אמיצים בזירה הבינלאומית וסירבה לשתף פעולה עם השקרים נגד ישראל. הגיע הזמן לעשות הרבה יותר ולהזניק את שיתוף הפעולה בינינו כמו מים. אנו דנים על מים, חקלאות, ביטחון ואנו עושים ורוצים לעשות יותר. ונעשה יותר".

 

קארטס השיב: "לפתיחת השגרירות יש משמעות מיוחדת כי היא מבטאת את הידידות הכנה והסולידריות האמיצה בין פרגוואי לישראל. אני לא אוהב עמדות קושרות או דו משמעיות. הידידות שלנו מבוססת על עקרונות משותפים כגון דמוקרטיה, סובלנות וכבוד, חוסר אפליה ודו קיום בשלום".

 

 

 

מוקדם יותר שוחחו שני המנהיגים בפרטיות, ובהמשך ערכו פגישות מורחבות יותר בנושאים מדיניים וכלכליים וחיזוק שיתוף הפעולה בין המדינות בחקלאות, כלכלה ומסחר.

 

גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נועד עם קארטס ואמר: "פרגוואי רחוקה אלפי קילומטרים מישראל, אך הלבבות שלנו קרובים. במשך יותר מ-70 שנה פרגוואי חברת אמת של ישראל ואכן, אנו מציינים 70 שנים לישראל ולכינון היחסים הדיפלומטיים בינינו".

הוראסיו קארטס וראובן ריבלין  (צילום: רויטרס)
קארטס עם הנשיא ריבלין(צילום: רויטרס)

הוראסיו קארטס וראובן ריבלין  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

נשיא המדינה הוסיף וציין שהוא בטוח שבעקבות פרגוואי, מדינות רבות יעבירו אף הן את שגרירויותיהן לירושלים. "היחסים האיתנים בין המדינות הלכו והתחזקו במשך השנים, הודות לשיתופי הפעולה בתחומי הייצוא והמסחר, החקלאות והביטחון", אמר הנשיא והודה לנשיא פרגוואי על העברתה של השגרירות כפי שהבטיח שיעשה.

 

נשיא פרגוואי הודה לנשיא על קבלת הפנים החמה ואמר: "זהו ביקורי השני בישראל כנשיא, אבל כעת אני בטוח שאבקר לעיתים קרובות יותר, בישראל אני מרגיש בבית. רבים שואלים אותי מדוע החלטנו להעביר את השגרירות לירושלים ועל כך אני יכול להשיב - שאנו שמים את הדברים במקום הנכון. אנו לא חבים לכם דבר, ואתם לא חבים לנו דבר, זהו המעשה הנכון לעשות".

 

קארטס נחת אתמול בישראל והתקבל בנמל התעופה בן גוריון על-ידי השר גלעד ארדן שאמר לו: "״אני מודה לך בשם מדינת ישראל על החלטתך להעביר את שגרירות פרגוואי לירושלים. החלטה שמעידה על עומק היחסים בינינו ומהווה חיזוק נוסף לריבונותנו בירושלים".

 

פרגוואי היא המדינה השנייה שמעבירה את שגרירותה לירושלים בעקבות ההחלטה האמריקנית לעשות כן. בשבוע שעבר נחנכה בבירה שגרירות גואטמלה במעמד נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס.

 

לאחר הצהרתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שהכיר בירושלים כבירת ישראל והורה על העברת השגרירות, הודיע מוראלס שארצו תחזיר את השגרירות שלה לירושלים – שם שכנה עד שנת 1980. "אני רוצה להודות לנשיא טראמפ על כך שהוביל את הדרך. החלטתו האמיצה נתנה לנו את האומץ לעשות את המעשה הנכון", אמר מוראלס בוועידת איפא"ק האחרונה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים